• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI

Talha GURBETÇİ
SEÇİM   ÖNCESİ   VE  SONRASI    KRİZ     SENARYOLARI
Bir Ülke için, en önemli şey; her alanda istikrarlı olmaktır. Bu devamlılığa, sağlıklı ortam delildir. Vatandaş açısından; güven ve geleceğe umutla bakış demektir. Geleceğe endişe olmadan bakmak;  Ülke hayallerinin, gerçekleşeceğine delildir. İnsan, bu ümidi her zaman taşımak, ister.
 
Ülke bir seçim öncesinde; hareketli günler yaşayacaktır. Bu hareketli günlerin, her alanda olumsuz olması için; birileri avuçlarını oğuşturmaktadırlar.
Afrin harekatı, ABD, AB ile restleşmeler, Suriyedeki şiddet olaylarının daha da; artması, iç siyasetteki gerginlikler, Uluslar arası sermayenin, Ülkemiz üzerindeki yanlış düşünceleri, Var olan stresli ortamı, daha da; artırmıştır.
Yapılması gereken, Seçim açısından, değerlendirdiğimiz zaman;  yaşanan son olaylardan  sonra; Ekonomik açıdan da; kriz senaryoları üretilmiştir.  Başkanlık seçiminin uzak bir tarihte olması; bir anlamda birilerinin, iştahını kabartmıştır. Şuna kesinlikle inandım. Bu Ülke; her açıdan sorunlarla boğuşursa, her alanda sıkıntıya girerse; birileri düğünlere gitmiş gibi, zil takıp oynayacaklar. Bu zil takıp oynayacak guruplar ise; olaylara ve durumlara göre, değişmektedir. Her zaman aynı kitle olarak ortaya çıkmıyorlar. Ancak, ortak noktaları; zil takıp oynamaktır. Olayın böyle olması için dua ediyorlar. Büyük bir heyecanla olayın böyle gerçekleşmesi için; sanki adaklar adıyorlar. 
Ancak, alınan erken seçim kararı; bu oyunları bozmuştur. Dövize fren gelmiştir. Faiz borsası; şaşırmıştır. İMKB, nefes almıştır.
 
Son yıllarda, Türkiye ekonomik açıdan bir çok badire atlattı. Bu badirelerden bazen, çok da; zarar görmeden kurtuldu. Bazen ekonomik olarak çok başarılar da elde etti. Hatta, Dünyadaki bir çok ekonomi kuruluşu tarafından takdir de edildi. Başarılarının örnek alınması yolunda tavsiyelerde de bulunuldu. Ama bütün bunlar, Türkiye de bazı kesimleri, hiç memnun edemedi. Çıktıkları her ekonomi programlarında; senelerdir; Hükumeti ve politikalarını yerden, yere vurdular. En doğruyu, en iyiyi onlar biliyorlar. Hatta öyle bir değerlendirme yapışları var ki; hayret edersiniz. Hükumetten ve ekonomi patronlarından;  sanki, bir çocuktan bahsediyor gibi bahsetmektedirler. Karşısındakiler, rakamlarla bazı gerçekleri söyledikleri zaman; hayret ve alaycı bir tavırla haaa…, öyle mi? Diyecek kadar aşağılamalar…  olduğuna şahit olduk.
    
Avuçlarını ovuşturarak, Ülkenin her alanda batması için; sanki dua ederler ve beklerler. Seçim öncesi; kaos beklentileri, en yüksek seviyeye çıktı. Döviz yükseldiği zaman; gözlerinin içi gülerek; yorumlar yaptılar. Sanki, bu olumsuzluklar, sadece Ülkemizdeki ekonomik olaylardan kaynaklanıyormuş, gibi açıklamalarda bulundular.  Başka zaman, ekonomik olayların Dünyadaki gelişmelerle direkt ilgisi var, siz ''Dünyadan, bu konuda ayrı olamazsınız  '' diyen insanlar, o sözlerini unutarak, dövizin yükselişini, borsanın düşmesini; tamamen Ülkemizdeki  belirsizliğe, bağladılar.  Ülkelerini bu kadar çok seven bu adamlar;  Bu sıkıntıların giderilmesi için;   alternatif fikirler  üretip, çözüm onlara göre, nasıl olmalıdır?  onları anlatmaları gerekirken; Sadece,  tek iş yaptılar.  Sevindiler, eleştirdiler, keyif yaptılar... 
Ülkenin yakın zamanda; sıcak bir savaşın içerisinde olduğunu, unutarak; olumsuz eleştirilere devam ettiler.  
Bütün bu olanlara rağmen; O ekonomi hocaları biliyorlar ki; Dünya üzerindeki sermaye ve para çevreleri, çeşitli devletler üzerinden, ya da borsalar üzerinden spekülatif hareketler yapıyorlar. Beraber hareket ediyorlar. Yani hep birlikte bir borsadan çekiliyorlar, Yahut aynı borsaya giriyorlar. Onların o, borsadan çekilmeleri dolayısıyla, tedirginlik yaşatıyor. Gerçek değerleri düşmese bile; geçici bir düşüş ve keskin inmeler meydana geliyor. Eğer Dünya üzerindeki güçlü sermaye sahipleri, çekildikleri borsada ümit görüyorlarsa; borsada fiyatların iyice düşmesini bekleyerek, O borsaya tekrar dönerek daha ucuz bir şekilde hisse senetlerini satın alıyorlar ve daha fazla kazanıyorlar. Böyle hareketleri paralarına güvenerek; Dünyanın her yerinde yapıyorlar. Bu tür hareketleri bazen birilerini kullanarak da yapıyorlar. Sonrasında kendileri ortaya çıkarak, asıl yapmak istedikleri işi gerçekleştiriyorlar. Eğer, devletler güçlü ise; ondan az etkileniyor. Eğer yeteri kadar güçlü değilse; çok etkileniyorlar veya iflas ediyorlar. Bundan  yıllar önce, Japonya ve güney Asya ülkeleri böyle bir hareket karşısında çok zor duruma düştüler. Hatta Japonyalı bir bakan intihar etti. Hocalar, bütün bu olup, bitenleri bildikleri halde; acımasızca; eleştirmeye, yıpratmaya,  küçük görmeye, devam ettiler. Amaçları ne idi acaba?
 Bu anlattıklarımdan hareketle; ekonominiz çok güçlü değilse, ana kaynaklarınız zayıfsa, yer altı ve yer üstü kaynaklarınız yetersizse; kendi Toprağınızı işleyerek kendinizi beslemeyi beceremiyorsanız; o zaman bu krizlerden daha çok etkilenirsiniz. Bu başkanlık seçimi  aşamasında; gelişen zaman içerisinde;  bizi derinden sarsan, bir kaos ve kriz ortamı oluşmadığına göre; ekonomi de; dayanaklı çıktı, demektir.
 Bu tür senaryolardan en az, zararla çıkmak için; kendi kendinize yetecek gelire, yiyeceğe, yer altı zenginliğe ve her şeyden önemlisi; bu gelişmiş çağda enerji açısından kimseye muhtaç olmamak lazımdır. Modern hayatın vazgeçilmezi olan enerjiye ödediğimiz para bütçemizin neredeyse yarısıdır. O halde; çok çalışmak, az sarf etmek, tasarruf etmek, tüketirken dikkat etmek, gelecekteki krizlerden daha az etkilenmemize sebep olacaktır. Hesap çok basit çok çalışmak, ihtiyaca binaen tüketmek, israftan kaçınmak ve bu bilinci gelecek nesillere de aktarmaktır. Bütün bunlar ortada iken, Bu Ülkede enerji adına yapılacak, atılımların önünü ısrarla kesmek isteyenleri, anlamıyorum. Yoksa başkalarına mı hizmet ediyorlar, diyeceğim, geliyor.
Kısacası; bu ara dönemde, çok büyük ekonomik kaos ve kriz beklentisinde olanlar,  yanılırlar.  Seçim öncesinde ''Kiraz'' muhabbeti yapanlar;  Kirazın sadece bir yaz meyvesi olarak bilindiğini, tecrübe ederek; öğrenirler.
Umarım, seçim sonrası; bu tür senaryoların oynanacağı, bir durum ortaya çıkmaz. İstikrarın ve güvenin devamı için; güçlü bir iktidar tablosu ile; karşılaşırız. Yoksa; yoksasını, düşünmek bile istemiyorum. Bu ülkede defalarca, ekonomik kriz yaşamış birisi olarak; nelere mal olduğunu, çok iyi biliyorum. En çok; iç ve dış düşmanlarımızın, kriz ortamlarında; nasıl sevineceklerini, keyifleneceklerini de, tahmin edebiliyorum. 
Sağ duyulu seçmenin olan, biteni gördüğünü bilmekteyim. Sağlıklı bir tercih kullanarak; bu gerginlik ortamına, bir son verecektir. Ümidini, taşıyorum...
Hadi Ülkemin saf ve temiz insanı; bu badireyi de; yara almadan atlatalım. Bu yük, sizin omuzunuzdadır. Ha gayret.., biraz daha gayret...
Etrafınızdaki tüm dedi kodulara kulak tıkayarak; Ülkenizin geleceği için; istikrarın devamı için, doğru seçimi yapınız...
 
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )