• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

EĞİTİM ÖĞRETİM MİLLİ DEĞERLERDEN UZAK OLAMAZ

Talha GURBETÇİ

 
Tüm İnsanlık tarihi boyunca, insanlığın uğraştığı en önemli konulardan birisidir, insan yetiştirme işi. Her topluluk kendi içerisinde her şeyi ile yararlı, yaşadığı topluma uyumlu ve diğer toplum üyelerinin zarar görmediği, bir canlı olarak insan yetiştirme işlemine çok kafa yormuştur. İlahi uyarıların da asıl hedefi insan gibi, insan yetiştirmektir. Peygamber öğretileri insanlara bunu tembih etmiştir. Toplum içerisinde kendi hukukuna, başkalarının hukukuna saygı gösteren, hakkının ve hukukunun sınırını bilen bir hedeftir, insan yetiştirme çabaları…
Bu uğraş çoğu zaman başarıya ulaşmak için, kendine göre tedbirler almak zorunda kalmıştır. Hedeflediği insana her alanda yararlı bir insan yetiştirme modelinde yapılan çalışmalar, bu modele uyum sağlayamayanları, ya modele uyma konusunda zorlamıştır yahut modele uymakta direnenleri cezalandırmaya veya terbiye etmeye çalışmıştır. O nedenle zorlu bir uğraştır. Asırlar boyu bu çaba ve ona bağlı olarak başarı elde etme amacı devam etmektedir.
Geçen zaman, oluşan şartlar toplumlarda insan yetiştirme işlevini üzerine alan insanlara daha büyük sorumluluklar getirmiştir. Çok daha kapsamlı ve çevrede gelişen her olayı iyice inceleyerek, insanlara daha faydalı olacak metotları bulma mecburiyetini getirmiştir. Bu alanda çalışma yapanlar bu mecburiyetten dolayı çok çalışmak, çok araştırmak ve en önemlisi günün insanını çok iyi tanımak mecburiyetindedir.
Bu amaçla ortaya çıkan sonuçlar toplumun her kesimi tarafından kabul görmeyebilir. Amma, gelişen sosyolojik gerçekler, demokratik ilerlemeler şunu göstermiştir ki; toplumu meydana getiren ortak unsurların iyi tespit edilmesi ve sosyolojik dinamiklerinin yerinde olması lazımdır. Yani siz insan yetiştirmek adına ortaya koyacağınız bir çalışmada o toplumun büyük çoğunluğunun ana karakterine uygun bir çözüm getirmeniz gerekir. Bundan hareketle Hıristiyan ağırlıklı bir toplumda, Buda dininin temel öğretilerine dayalı bir eğitim sistemi getiremezsiniz, getirseniz de geri teper. O toplumun ortak değerlerini göz önünde bulundurarak, o değerlere yüzde yüz ters düşecek bir sonucu çözüm diye sunamazsınız o da geri teper.
ŞÖYLE BİR ÖRNEKLE DAHA DA BASİTLEŞTİRELİM. Bir toplum tarafından yanlış kabul edilen bir davranışı, kendi toplumunuzda doğru olarak kabul ediliyor diye, o toplumda yapmaya çalışırsanız doğal olarak tepki alırsınız. Bu toplumun adetlerine ters olarak ekmeği alır ayak altında çiğnerseniz, toplum size tepki koyar. Bu nedenleçok  dikkat etmeniz gerekir. Toplumun inanç ve tüm değer yargıları göz önünde bulundurularak, planlama yapılması gerekir. Eğer, planlamanız bu değerleere karşı olursa; O, eğitim sistemi maya tutmaz.

Bu manada şöyle bir açıklama ile konuyu daha iyi anlaşılır hale getirebiliriz. Osmanlı toplumunda neden roman yazma geleneği yoktur diye eleştirenlere, Cemil Meriç şöyle cevap vermiştir. ''Osmanlı toplumunda roman olmaz çünkü roman olması için toplumsal çatışma, kargaşa ve aile içi düzensizlikler olması gerekir. Toplum da böyle şeyler olmayınca roman yazmak da olmaz. Olsa, olsa insanlar kendi kafalarından uydurdukları hayallerini roman diye Osmanlı sonrasında yazmışlardır.'' Çünkü Osmanlının aile yapısı şahıslar arası sorunların olmaması için düzenlenmiştir. Şimdi böyle geleneği olan bir toplumda siz diziler çevirerek Haremine yabancı girmesinden bahsedeceksiniz. İşte bu saçmalıktır. Değil yabancı birinin girmesi, yabancı bayanın bile girmesinin yasak olduğu yerde nasıl uygun olmayan durumlar ortaya çıkar. İşte bu Tarihe ihanettir. Bunu böyle hayaller kurarak, gerçekmiş gibi anlatmak; İhanet ötesi bir şeydir.
Böyle bir olayı Tarihimizde yaşanmıştır, diye yeni nesillere anlatmak yukarıda sıraladığımız insan yetiştirme çabalarına uymamaktadır. Böyle bir yanlışa dayanan sistem de başarılı olamaz. Halkın değer yargılarına hitap etmeyen her türlü girişim sadece anlık heyecanlara sebep olur. Zamanla Halk onu hafızasından siler ve hatta izi bile kalmaz.

İnsan yetiştirme gayretleriniz iz bırakıcı, uygulamaya uygun, insanı ile barışık, ilmi alanda çağı yakalamış  olmalıdır. Bu amaçla yapacağınız çalışmalar başarıya ulaşır. Kendi Tarihinize ters, kendi Dini ile, değerleri ile çatışan bir eğitim sistemi nerede başarılı olmuştur. Dünyada örnekleri var mıdır? Şanlı Tarihi ile alay eden bir eğitim sistemi düşünebiliyor musunuz? İşte insan yetiştirme çalışmaları yeniden dizayn edilmektedir, hayırlı olsun…

Bu amaçla yola çıkmış tüm çabaları, yürekten destekliyoruz. Bütün bu çalışmaları hazmedemeyen bir topluluk olduğunun farkındayız. TV Ekranlarındaki baş örtülü öğretmenin kabul edilmeme gerçeği ortada durmaktadır. Bu gerçekleri de; bilmemiz gerekir...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )