Halit KAYA
Köşe Yazarı
Halit KAYA
 

İyi Kandiller Demek Yetmez!

Bu yazıyı yine önce kendi nefsim için yazıyorum. Belki de kendime bir özeleştiri ve bununla birlikte toplumsal bir analiz yapıyorum.Bugün Miraç Kandili. Yine her zaman ki yaptığımız şeyleri yapıyor. Her dini günde, bayramda, kandilde yaptığımız kısmi davranışlar içerisini giriyoruz. Ne mi bunlar?Sosyal medya hesaplarımız üzerinden kandil tebrikleri paylaşıyor, mail gönderiyor, ayet, hadis paylaşıyoruz. Yani bizim dinen özel bir günde yaptıklarımız bunlar ile sınırlı. İnsanların ruhunu okşayan, bol like alacak bir paylaşım yaparak, bu mübarek geceleri eda ettiğimizi zannediyoruz.Ne yaptın? Bir paylaşım yaptın, işin bitti mi yani?Eski geleneklerimizde, bu gibi gün veya gecelerde halk günler öncesinden hazırlıklar yapar, beşeri münasebetler içinde yoğrulur, ev ev gezilerek tebrikler yapılır, tatlılar evlere ikram edilir. Küçükler mahallenin en yaşlıların evine gider el öper, hayır duası ister, toplu ibadetler yapılır, günün veya gecenin maneviyatı hususunda konuşmalar gerçekleştirilir, insanlar bari bu gecelerin hatırına Dünyevi tüm maddiyattan uzak birkaç saat huşu içinde geçirdi.Bugün geldiğimiz noktada bir kandil paylaşımı yapmak insanlar için yeterli görünmekte. Anne veya Babasının kandili tebrik etmek için bir telefon etme tenezzülünde bile bulunulmamakta.  Kandil için eve ziyarete gelen misafirler bile, yük olmakta, of poh çekilmesine sebep olmakta.  Gaffur pijaması giyip çekirdek çıtlatıp televizyonun dibine vurmak varken nerden çıktı bu misafir. Oysa Facebook’dan çok hissiyatlı ve maneviyatı yüksek bir paylaşım yapmıştı!Dini veya vecibelerini yaşama tarzımız, algılama şeklimiz, uygulama metotlarımız tamamen değişti. Ruhen yaşamak yerine madden bir internet sayfasında paylaşımlar yaparak mutlu oluyor ve yeterli görüyoruz. Her alanda yozlaştığımız gibi bu alanda da durum vahim. Gelecek kuşaklara neleri nasıl aktaracağımız, nasıl anlatacağımız meçhul. Her geçen yıl postmodern anlayışlar ile ilerliyoruz. Dini bile postmodern hale getirdik iki tuşun içine sığdırdık ve yeterli gördük.Kısaca; bugün bir farklılık yapın güzel bir paylaşım yaparak başka insanları ruhunu okşarken, kendi maneviyat Dünyanızda kendi ruhunuzu da okşayın.Bugün Miraç Kandili. Buraya bu gecenin anlam ve önemini yazmayacağım. Açın, okuyun kendiniz öğrenin!İyi kandiller… 
Ekleme Tarihi: 03 Mayıs 2016 - Salı

İyi Kandiller Demek Yetmez!

Bu yazıyı yine önce kendi nefsim için yazıyorum. Belki de kendime bir özeleştiri ve bununla birlikte toplumsal bir analiz yapıyorum.

Bugün Miraç Kandili. Yine her zaman ki yaptığımız şeyleri yapıyor. Her dini günde, bayramda, kandilde yaptığımız kısmi davranışlar içerisini giriyoruz. Ne mi bunlar?

Sosyal medya hesaplarımız üzerinden kandil tebrikleri paylaşıyor, mail gönderiyor, ayet, hadis paylaşıyoruz. Yani bizim dinen özel bir günde yaptıklarımız bunlar ile sınırlı. İnsanların ruhunu okşayan, bol like alacak bir paylaşım yaparak, bu mübarek geceleri eda ettiğimizi zannediyoruz.

Ne yaptın? Bir paylaşım yaptın, işin bitti mi yani?

Eski geleneklerimizde, bu gibi gün veya gecelerde halk günler öncesinden hazırlıklar yapar, beşeri münasebetler içinde yoğrulur, ev ev gezilerek tebrikler yapılır, tatlılar evlere ikram edilir. Küçükler mahallenin en yaşlıların evine gider el öper, hayır duası ister, toplu ibadetler yapılır, günün veya gecenin maneviyatı hususunda konuşmalar gerçekleştirilir, insanlar bari bu gecelerin hatırına Dünyevi tüm maddiyattan uzak birkaç saat huşu içinde geçirdi.

Bugün geldiğimiz noktada bir kandil paylaşımı yapmak insanlar için yeterli görünmekte. Anne veya Babasının kandili tebrik etmek için bir telefon etme tenezzülünde bile bulunulmamakta.  Kandil için eve ziyarete gelen misafirler bile, yük olmakta, of poh çekilmesine sebep olmakta.  Gaffur pijaması giyip çekirdek çıtlatıp televizyonun dibine vurmak varken nerden çıktı bu misafir. Oysa Facebook’dan çok hissiyatlı ve maneviyatı yüksek bir paylaşım yapmıştı!

Dini veya vecibelerini yaşama tarzımız, algılama şeklimiz, uygulama metotlarımız tamamen değişti. Ruhen yaşamak yerine madden bir internet sayfasında paylaşımlar yaparak mutlu oluyor ve yeterli görüyoruz. Her alanda yozlaştığımız gibi bu alanda da durum vahim. Gelecek kuşaklara neleri nasıl aktaracağımız, nasıl anlatacağımız meçhul. Her geçen yıl postmodern anlayışlar ile ilerliyoruz. Dini bile postmodern hale getirdik iki tuşun içine sığdırdık ve yeterli gördük.

Kısaca; bugün bir farklılık yapın güzel bir paylaşım yaparak başka insanları ruhunu okşarken, kendi maneviyat Dünyanızda kendi ruhunuzu da okşayın.

Bugün Miraç Kandili. Buraya bu gecenin anlam ve önemini yazmayacağım. Açın, okuyun kendiniz öğrenin!

İyi kandiller…

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sivasbulteni.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.