Türkmenler ortada kaldı!

Asayiş 19.07.2014 - 00:20, Güncelleme: 19.07.2014 - 00:20
 

Türkmenler ortada kaldı!

İç savaşa sürüklenen Irak'ta IŞİD'in 11 Haziran'dan bu yana kontrol altında tuttuğu Musul'un Türkmen ilçesi Telaferli Türkmenler kendi kaderi ile baş başa kaldı.

6 günden bu yana 46 derece yanıcı sıcağın altında il il gezen ve bir çıkış yolu bulamayan Türkmenlerin şimdi tek beklentisi Zaho'da veya Türkiye sınırı içinde acil bir mülteci kampına yerleştirilmek.   11 Haziran'dan bu yana Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Türkmenlerin yaşadığı ilçe ve köylere yönelik saldırılarını arttırırken, iki ateş arasında kalan Türkmenler, tırların dorselerinde tıka basa yollara düştüler. Yolculuğun adresi ise 'bilinmeze giden yolculuk' olarak tanımlanıyor. Zira Türkmenlerin gittikleri tüm kapılar yüzlerine kapanıyor. Bağdat ve Kerbala'ya gidiş yolları ise IŞİD tarafında tutulmuş durumda. Tır dorseleri içinde 6 gündür yol giden Türkmenler, şimdi Ankara'nın kendilerine el uzatmasını bekliyor. YOL GÜVENLİĞİ YOK Musul'un Telafer ilçesinin, IŞİD üyesi silahlı grupların eline geçmesinin ardından Türkmen aileler, 11 Haziran'dan itibaren Sincar ilçesine sığındı. Ancak köprü altları, camiler, okullar ve inşaatlarda zor şartlarda kalan Türkmenler, Sincar'ı terk ederek, Bağdat, Kerbela ve Necef'e gitmek için Erbil'deki Hazer kontrol noktasından geçiş izni istiyorlar. Ancak Kürt yönetimi de haklı olarak Bağdat ve Necef'e gidişin sağlanabildiği tek istikamet olan Halis ve Celavla yol güzergahının IŞİD elinde olmasından dolayı 'büyük bir Türkmen katliamı yaşanır' endişesi ile geçişlere izin vermiyor. AÇ VE SEFİL GEÇEN 6 UZUN GÜN 6 günden bu yana Bağdat istikametine, ölümü göze alarak yolculuk yapan Türkmenler, tır dorsesine bez gererek oluşturdukları çadırlarda kalıyorlar. Kendi imkanlarıyla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan aileler, özellikle çocukları için endişeleniyor. Günlerdir yollarda olan Türkmenler, IŞİD teröründen kaçma çilelerinin artık bitmesini istiyor. Bin 200 kişinin yer aldığı ilk kafilede üç çocuğun sağlık durumunun çok kritik olduğu, acil müdahaleye ihtiyaç olduğu belirtilirken, kafilede yer alan iki kadının da 8 aylık hamile olduğu öğrenildi. TÜRKİYE'YE ACİL YARDIM ÇAĞRISI Türkmenlerin IŞİD'in birinci derece hedefinde olduğunu belirten Irak Türkmen cephesi sözcüsü Ali Mehdi, 'Türkiye'nin ivedilikle Türkmenler için bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Türkiye sınır içinde güvenli bir bölgede veya Türkiye sınır hattında acil olarak bu kardeşlerimizi koruma altına almalıdır. Kardeşlerimiz ölümle tır dorsesi arasında bir hayat sürüyorlar. Irak eski siyasi pozisyonunu kaybetti. Türkiye'yi net bir şekilde yanımızda görmeyi, hatta bizi koruma altına almasını istiyoruz' dedi. Türkmen erkekler de ağlıyor 6 günlük yolculuğun ve bir bilinmeze sürüklenmenin kadınları ve çocukları çok yıprattığını anlatan Faris Abdullah, 'Erkek adam ağlar mı? Ben bu yaşıma dek binlerce acı yaşadım. Yokluklar gördüm. Ama 6 gündür gece üstümüze düşünce çocuklarımı nasıl kurtaracağım, bu cehennemin içinden nasıl çıkaracağım diye karar kara düşünürken ağlıyorum. Tek isteğimiz bu çöllerde yüzümüze kapanan bu kapılardan güvenli bir yere gitmek. Her gittiğimiz kapının bir sonrasında IŞİD'in bizi bekleyen ölümü var. Dayanılacak bir acı değil' diye konuştu.  
İç savaşa sürüklenen Irak'ta IŞİD'in 11 Haziran'dan bu yana kontrol altında tuttuğu Musul'un Türkmen ilçesi Telaferli Türkmenler kendi kaderi ile baş başa kaldı.

6 günden bu yana 46 derece yanıcı sıcağın altında il il gezen ve bir çıkış yolu bulamayan Türkmenlerin şimdi tek beklentisi Zaho'da veya Türkiye sınırı içinde acil bir mülteci kampına yerleştirilmek.

 

11 Haziran'dan bu yana Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Türkmenlerin yaşadığı ilçe ve köylere yönelik saldırılarını arttırırken, iki ateş arasında kalan Türkmenler, tırların dorselerinde tıka basa yollara düştüler. Yolculuğun adresi ise 'bilinmeze giden yolculuk' olarak tanımlanıyor. Zira Türkmenlerin gittikleri tüm kapılar yüzlerine kapanıyor. Bağdat ve Kerbala'ya gidiş yolları ise IŞİD tarafında tutulmuş durumda. Tır dorseleri içinde 6 gündür yol giden Türkmenler, şimdi Ankara'nın kendilerine el uzatmasını bekliyor.

YOL GÜVENLİĞİ YOK

Musul'un Telafer ilçesinin, IŞİD üyesi silahlı grupların eline geçmesinin ardından Türkmen aileler, 11 Haziran'dan itibaren Sincar ilçesine sığındı. Ancak köprü altları, camiler, okullar ve inşaatlarda zor şartlarda kalan Türkmenler, Sincar'ı terk ederek, Bağdat, Kerbela ve Necef'e gitmek için Erbil'deki Hazer kontrol noktasından geçiş izni istiyorlar. Ancak Kürt yönetimi de haklı olarak Bağdat ve Necef'e gidişin sağlanabildiği tek istikamet olan Halis ve Celavla yol güzergahının IŞİD elinde olmasından dolayı 'büyük bir Türkmen katliamı yaşanır' endişesi ile geçişlere izin vermiyor.

AÇ VE SEFİL GEÇEN 6 UZUN GÜN

6 günden bu yana Bağdat istikametine, ölümü göze alarak yolculuk yapan Türkmenler, tır dorsesine bez gererek oluşturdukları çadırlarda kalıyorlar. Kendi imkanlarıyla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan aileler, özellikle çocukları için endişeleniyor. Günlerdir yollarda olan Türkmenler, IŞİD teröründen kaçma çilelerinin artık bitmesini istiyor. Bin 200 kişinin yer aldığı ilk kafilede üç çocuğun sağlık durumunun çok kritik olduğu, acil müdahaleye ihtiyaç olduğu belirtilirken, kafilede yer alan iki kadının da 8 aylık hamile olduğu öğrenildi.

TÜRKİYE'YE ACİL YARDIM ÇAĞRISI

Türkmenlerin IŞİD'in birinci derece hedefinde olduğunu belirten Irak Türkmen cephesi sözcüsü Ali Mehdi, 'Türkiye'nin ivedilikle Türkmenler için bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Türkiye sınır içinde güvenli bir bölgede veya Türkiye sınır hattında acil olarak bu kardeşlerimizi koruma altına almalıdır. Kardeşlerimiz ölümle tır dorsesi arasında bir hayat sürüyorlar. Irak eski siyasi pozisyonunu kaybetti. Türkiye'yi net bir şekilde yanımızda görmeyi, hatta bizi koruma altına almasını istiyoruz' dedi.

Türkmen erkekler de ağlıyor

6 günlük yolculuğun ve bir bilinmeze sürüklenmenin kadınları ve çocukları çok yıprattığını anlatan Faris Abdullah, 'Erkek adam ağlar mı? Ben bu yaşıma dek binlerce acı yaşadım. Yokluklar gördüm. Ama 6 gündür gece üstümüze düşünce çocuklarımı nasıl kurtaracağım, bu cehennemin içinden nasıl çıkaracağım diye karar kara düşünürken ağlıyorum. Tek isteğimiz bu çöllerde yüzümüze kapanan bu kapılardan güvenli bir yere gitmek. Her gittiğimiz kapının bir sonrasında IŞİD'in bizi bekleyen ölümü var. Dayanılacak bir acı değil' diye konuştu.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sivasbulteni.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.