özmen

Sivas\'ta duran adam

26.06.2013 - 12:27, Güncelleme: 26.06.2013 - 12:27
 

Sivas\'ta duran adam

Sivas kültürel anlamda en durağan dönemini yaşarken, şehrin kültür ve turizm felsefesini entelektüel bir bilinç ile ortaya koyamayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “duran adam” benzetmesi ile karşı karşıya kaldı. Turist uğramayan Sivas’ta, kültür

Yaklaşık 8 yılı aşkın bir zamandır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koltuğunda “oturan” Kadir Pürlü’nün, şehri kültürel anlamda daralttığı dillendiriliyor. Şehrin turizm varlığı çok büyük olmasına rağmen, bu varlığın göz önüne getirilip değerlendirilemediği belirtilirken, konunun direkt muhatabı olan Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’nün, bu yönde işlevsellikten uzak bir tutum sergilemesi şiddetle eleştiri alıyor. Göreve geldiği ilk yıllarda Sivas Valisi Hasan Canpolat’ın çabaları ile bir müddet çalışmak zorunda kalan Kadir Pürlü’nün, Hasan Canpolat akabinde tamamen kabuğuna çekildiği gözlemleniyor. Hatta şehirde bir müddet Valilik yapan Veysel Dalmaz’ın dahi “bu şehirde Turizmin T’si yok” çıkışına bile aldırmayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’nün, Dalmaz akabinde göreve gelen Ali Kolat zamanında dahi pek yerinden oynamadığı iddia ediliyor. Turizme yönelik birçok yapı ve ören yeri olmasına rağmen bunların gün yüzünde tanıtılması yapılamazken, tescil alanları ile ilgili de ivedi ve büyük bir adımın atılmadığı dile getiriliyor. Turizm de etkin olmayan şehrin kültürel çalışmalarda da etkinlik göstermeyip, ağırdan aldığı ifade ediliyor. Şehrin kültürel durumu böyle yavan iken, ne siyasi geleneğin ne de şehir yöneticilerinin, bu duruma müdahil olmaması anlaşılamıyor. Çokça teşekkür ve takdiri de olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, Sivas’ı 2023 vizyonuna kültürel olarak hazırlayıp hazırlamadığı merak ediliyor. Sivas’ın bir kültür şehri olmadığı da sık sık kamuoyunda tartışma konusu olurken, başta İl Kültür Müdürlüğü olmak üzere birçok oda ve sivil toplum örgütü başında olanların, ömür boyu yönetici olma iştahları ise Sivas’ın geleceğine zarar veriyor yorumlarına neden oluyor. Başta 1000 Temel Eser olmak üzere, ilçe ve köylerin kültürel taranması, tarih ve kültür gezileri, şehrin tarihi eserleri ile kültürel bilincin oluşturulması, genç jenerasyonun kültürel anlama dâhili noktasında İl Kültür Müdürü Kadir Pürlü’nün etkin bir işlevsellikte olamaması kaygı oluşturuyor. Sivas’ta son zamanlarda başta Sivas Valisi Zübeyir KEMELEK ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih AYHAN’ın, Yıldız Dağı ve diğer konularla ilgili çok önemli çalışmaları gözlemlenirken, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “duran adam” görüntüsüne dönüşmesinin şehrin geleceğini sekteye uğratacağı vurgulanıyor.   Kaynak:Sivaspostasi.com.tr
Sivas kültürel anlamda en durağan dönemini yaşarken, şehrin kültür ve turizm felsefesini entelektüel bir bilinç ile ortaya koyamayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, “duran adam” benzetmesi ile karşı karşıya kaldı. Turist uğramayan Sivas’ta, kültür

Yaklaşık 8 yılı aşkın bir zamandır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koltuğunda “oturan” Kadir Pürlü’nün, şehri kültürel anlamda daralttığı dillendiriliyor.

Şehrin turizm varlığı çok büyük olmasına rağmen, bu varlığın göz önüne getirilip değerlendirilemediği belirtilirken, konunun direkt muhatabı olan Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’nün, bu yönde işlevsellikten uzak bir tutum sergilemesi şiddetle eleştiri alıyor.

Göreve geldiği ilk yıllarda Sivas Valisi Hasan Canpolat’ın çabaları ile bir müddet çalışmak zorunda kalan Kadir Pürlü’nün, Hasan Canpolat akabinde tamamen kabuğuna çekildiği gözlemleniyor.

Hatta şehirde bir müddet Valilik yapan Veysel Dalmaz’ın dahi “bu şehirde Turizmin T’si yok” çıkışına bile aldırmayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’nün, Dalmaz akabinde göreve gelen Ali Kolat zamanında dahi pek yerinden oynamadığı iddia ediliyor.

Turizme yönelik birçok yapı ve ören yeri olmasına rağmen bunların gün yüzünde tanıtılması yapılamazken, tescil alanları ile ilgili de ivedi ve büyük bir adımın atılmadığı dile getiriliyor.

Turizm de etkin olmayan şehrin kültürel çalışmalarda da etkinlik göstermeyip, ağırdan aldığı ifade ediliyor.

Şehrin kültürel durumu böyle yavan iken, ne siyasi geleneğin ne de şehir yöneticilerinin, bu duruma müdahil olmaması anlaşılamıyor.

Çokça teşekkür ve takdiri de olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, Sivas’ı 2023 vizyonuna kültürel olarak hazırlayıp hazırlamadığı merak ediliyor.

Sivas’ın bir kültür şehri olmadığı da sık sık kamuoyunda tartışma konusu olurken, başta İl Kültür Müdürlüğü olmak üzere birçok oda ve sivil toplum örgütü başında olanların, ömür boyu yönetici olma iştahları ise Sivas’ın geleceğine zarar veriyor yorumlarına neden oluyor.

Başta 1000 Temel Eser olmak üzere, ilçe ve köylerin kültürel taranması, tarih ve kültür gezileri, şehrin tarihi eserleri ile kültürel bilincin oluşturulması, genç jenerasyonun kültürel anlama dâhili noktasında İl Kültür Müdürü Kadir Pürlü’nün etkin bir işlevsellikte olamaması kaygı oluşturuyor.

Sivas’ta son zamanlarda başta Sivas Valisi Zübeyir KEMELEK ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih AYHAN’ın, Yıldız Dağı ve diğer konularla ilgili çok önemli çalışmaları gözlemlenirken, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “duran adam” görüntüsüne dönüşmesinin şehrin geleceğini sekteye uğratacağı vurgulanıyor.

 

Kaynak:Sivaspostasi.com.tr

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sivasbulteni.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Halis YILDIZ Meyve veren ağaç taşlanır
(26.06.2013 22:04 - #26)
Kültür müdürümüz Kadir Pürlü\'nün çalışmalarını takdir ediyorum. Bir kaç işine gelmez gazeteci her gün sayfalarına taşıyıp uğraşsa da o terbiyesini bozmayarak asil duruşuyla düşman çatlatıyor. Mütevazi, efendi, sevecen, iyi bir insan kadir Pürlü. Kimseyi kırmayan, incitmeyen, kendisine saldıranlara cevap bile vermeyen mükemmel bir insan. Kim ne derse desin, Kadir bey çalışıyor. Durmak yok, yola devam...

Gazetelere bakın dönüp dolaşıp her gün aynı satırları kaleme alıyorlar. O zaman görürsünüz kim duran adam.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sivasbulteni.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.