• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN

Orhan ARSLAN
YENİ    EĞİTİM     ÖĞRETİM     YILI     HAYIRLI OLSUN
Tüm tartışmaları bir kenara koyalım...
Ülkemizde, genç neslimizi, milyonları direkt olarak, diğerlerini ise; dolaylı olarak ilgilendiren bir öğretim yılının başlangıcındayız. Her şeyden önce; yeni eğitim - öğretim yılının öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize hayırlar getirmesi dilerim. Nice güzel insanlarla, nice güzelliklere, nice geleceklere... 
Adam gibi işin hakkını vererek insan yetiştirmeyi amaç edinmiş, gül yetiştiricilerine... 
Bu  eğitim ve öğretim, sürecinden istediğini elde ederek, öğrenmeyi ve edebi, hayat kaynağı olarak kabul eden,  öğrenciler  yetiştirmeyi, amaç edinmiş; tüm velilere, öğretmenlere, hayırlı olsun...  
Vatanını ve Milletini, İnancını seven insanların yetişmesine vesile olsun... Başarılar... başarılar... başarılar...
Böyle yürekten bir çağrıyı Ülkemin her tarafındaki, tüm bu işin tarafları hak etmektedir. Amaçlarını iyi kavrayarak, Dünyanın en zor işlerinden biri olan insan yetiştirme mesleğini; seçenlerin, işlerini her şeyden önde tutarak fazlaca önemseyenlerin ise; övgüyü fazlasıyla hak ettiklerine inanıyorum. 
HER EĞİTİM VE ÖĞRETİM yılının başlangıcında olduğu gibi, beklentiler yüksektir. Çünkü, gelecek nesillerin en iyi şekilde yetiştirilerek, topluma faydalı bir insan olarak, katılmaları sağlanmak istenmektedir. Bu uğurda kimi zaman; Devletler, tüm imkanlarını seferber ederler. Yatırım yapılmak istenen hedef, Ülkenin geleceğidir.
Bu uzun ve kutlu yolda, en büyük sorumluluk; öğretmenlere, düşmektedir...
Böyle bir öğretimin tarafı olan öğrencilere düşen; kendi görevlerini idrak ederek; çalışmaktır. Kendilerine öğretilmeye çalışılan bilgileri öğrenmektir. Hayata daha tecrübeli, eğitimli bir insan olarak katılmayı hedeflemektir. 
Bu sürecin önemli ayaklarından birisi olan, Öğretmenler ise; öncelikle asıl amaçlarının kendilerine emanet edilen bu gençliğe sahip çıkmak olduğunu, adları kadar ezbere bilmeleri gerekmektedir. Kendilerinin yapacağı bir hatanın nelere sebep olacağını her zaman hatırlarında tutmaları gerekir. Mesleği seçerken tüm zorluklarını iyi hesap ederek geldikleri için; öğrencilerini, her alanda tüm sapık davranışlardan, yabancı fikirlerden korumak asli görevleri olmalıdır. 
Tam tersine kendisine verilen bu görevi tamamen kötü niyetle, öğrencilerini aldatmak ve yanlış yönlendirmek, onları hataya zorlamak, yanlış fikirlerle tanıştırmak amacı güdüyorlar ise; asıl yerlerinin öğretmenlik olmadığını hatırlayarak bu mesleği bırakmaları gerekmektedir. Çünkü, emanete ihanet etmektedirler. İnancımıza göre büyük bir suçtur. Eğer amaçları yukarıda sıraladığım cinsten yanlış işler ise; öğretmenlik onların asla görevi olamaz. 
Devlete düşen görev böyle ayrık otlarını tespit ederek, gençleri zehirlemelerini engellemektir. Hele, sıradan şeyleri bahane ederek; öğrencileri, o, yaşlarda;  sokak eylemine teşvik eden, tüm öğretmenleri; görevlerinden almaları, gerekmektedir.   
Bu, cinsten eylemlere teşvik eden konumundaki bir insana öğretmen demek, bile çok ağır geliyor. Devletin kesinlikle bu tür yanlışlara meydan vermemesi gerekmektedir.
Eğitim ve Öğretimin bir tarafı da Devlettir. Devlet plan ve projelerini yapar, hayata geçirir. Tüm fiziki şartları hazırlar. Maddi açıdan var olabileceğine inandığı sıkıntıları ortadan kaldırır. 
En önemlisi; DENETİMDİR...
Hiç bir zaman denetleme görevini ihmal etmez. Her açıdan denetlemeye önem verir. Kısacası Devlet olmanın gereğini yerine getirir. Getirmek, zorundadır. 
Bir başka tarafı olan veliler ise; En çok öğrenci boyutunda taraf olmaktadırlar. Ana okulundan, yüksek tahsil sürecine kadar, öğrenci ile hem hal olmaları şarttır. Onların, öğretim durumlarını takip ettikleri gibi, çevrelerini, arkadaş guruplarını, tüm tavır ve davranışlarını kimi zaman yakından, kimi zaman uzaktan takip etmelidirler. Çocukları açısından her zaman; o hayatın vazgeçilmez bir parçaları olmak zorunluluğu vardır. Eğer bunu şuurlu bir şekilde yerine getirebilirlerse; bir çok sorun kendiliğinden ortadan kalkar. 
Çocukları açısından hem güvende olmanın duygusunu yaşatırlar, hem çocuklarına kendi, kendilerine güvenmesi gerektiğini öğretirler. Çoğu zaman; sığınılacak bir liman gibi, güvenli, telaşsız, bir konumda olmak zorundadırlar. 
Diğer taraf olan okul ve öğretmenlerle sürekli iletişim içerisinde olmaları şarttır. Birlikte hareket ederek nesillerin, daha iyi ve güzel olarak yetişmesi konusundaki gayretlerini, ortaya koymak zorundadırlar.
Tüm bu zorluklara rağmen, Ülkemizin bulunduğu konumu iyi analiz ederek, eğitim ve öğretimin ne kadar önemli olduğunu, toplumun tüm katmanlarının idrak etmesi gereklidir. Bu amaçla tekrar hayırlı ve sağlıklı bir yıl diliyorum. 
Tüm taraflara başarılar temenni ediyorum. Lütfen herkes üzerine düşen görevi; en iyi şekilde yapsın istiyorum. Böyle olursa sorunların azalacağına inanıyorum. Herkesi kendi alanında sorumlu davranmaya davet ediyorum.
İşimiz zordur. Yolumuz uzundur. Sonuçta; İnsan eğitmek, Dünyanın en zor görevlerinden, birisidir...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )