• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

ŞEHİR PARKI DÜŞÜNCESİ GÜZEL

Orhan ARSLAN

ŞEHİR PARKI DÜŞÜNCESİ GÜZEL
Yıkılan eski Numune Hastahanesinin yerine, şehir parkı planlaması yapılmış. Düşünce, çok güzel. Şehrimizin, böyle bir alana ihtiyacı vardı. Hem insanlar, hem şehir nefes alır. Hemen altındaki 27 Haziran parkı, güzel bir uygulama idi.
Bu düşünceyi hayata geçirecek olan, uygulayıcılara; küçük bir önerimiz vardır. Planlamada var mı? yok mu? bilmiyorum. Ancak, Yapılacak olan şehir parkının altının, otopark olarak düzenlenmesidir. Şehir için; gerçekten otopark, bir sorun haline gelmiştir. Umarım, bu düşüncemiz hayata geçer.
Şehir açısından, bir sorun da; mavi çarşı meselesidir. Onun da; bir çözüme ulaştırılmasını bekliyoruz. Şehrin merkezinde; önemli bir sorun olarak, durmaktadır. Ümit ediyorum, onun için de; bir plan vardır.
Sivas Kalesi uygulamasının, çalışmalarının hayata geçmesini bekliyoruz. Beklentimiz, Gök Medrese, bu çalışmalardan nasibini alır.
Şehir planlaması açısından, son zamanlarda önemli şeyler yapıldı. Adliyenin taşınması, stadyumun şehrin dışına alınması; Hastahanenin yerinin değişririlmesi; önemli olaylardır. Yetkililerin açıklamalarına göre; Yıkılan Hastahanenin yeri; askeriye sınırlarına kadar, alabildiğine genişletilecektir. Ordu Evi, yeni mekanına taşınacaktır. Şehir meydanı; daha ihtişamlı bir hale gelecektir.
Adliyenin eski yeri; yeşil alan ve otopark olarak, kullanılmalıdır. Aynı şeyi eski stadyum için; söyleyemeyiz. Bildiğim kadarı ile; orada yapılaşma gerçekleştirilecek. Yine de; oranın da yeşil alan uygulaması ve otopark ayrılması düşüncesi, istenirse; hayata geçirilebilir.
Ülkemizin değişik yerlerinde, özelleştirme ile belediyelere devredilen yerler; genellikle; yeşil alan olarak hayata geçirildi. Kimi yerler bir kültür mekanı, haline dönüştürüldü. Bazı yerler, Üniversitelere devredildi. Şehrimiz açısından, eski Sidaşın yeri; aynı kapsamda; yeşil alan olarak, kullanılabilir.
Bütün bunlar gerçekleştirilirken, kimileri tarafından eleştiriler yapılacaktır. Neden ekonomik katkı sağlayan, çalışmalar yapılmıyor da; bu işlerle uğraşılıyor, diye. İş sahaları, çalışma alanları, oluşturulsun istekleri; öne çıkacaktır. Doğal olarak, biz de; isteriz ki; onlarda yapılsın. Ancak; yeşil alan uygulaması ve otopark yapımına da; ihtiyacımız vardır. Üstelik, bu alanları yapmak; iş alanları oluşturmaya, çalışma sahaları oluşturmaya; engel değildir. Hem ekonomik açıdan çalışmalar gerçekleştirilsin, hem yeşil alan çalışmaları, otopark çalışmaları, çevre düzenlemeleri yapılsın. Bir birilerine engel değildir. Birlikte hayata geçirilebilir, engel yoktur.
Önemli bir sorun da; önceden yapılan yeşil alanların, parkların; korunması ve yeşilliğinin devam etmesi çalışmalarıdır. Buna özen göstermek gerekir. Hem güvenlikçi, hem temizlikçi, hem de; bakım işlerine bakan, bir çalışanın olması; hizmetin kalitesini artırır. Şehrimiz, her anlamda; bu çalışmaları fazlasıyla hak ediyor. Heyecanlanıyoruz ve bekliyoruz...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )