• BIST 2.375,00
 • Altın 964.455
 • Dolar 16.0565
 • Euro 17.2594
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

Sabancı Holding'den İlk Yarıda 1 Milyar 353 Milyon Tl Net Kar

Sabancı Holding Üst Yöneticisi Kurtul:- "Bundan sonra artık ülkemiz için daha fazla çalışma ve üretme zamanıdır"- "Türkiye'nin Sabancı'sı olarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda daha fazla çalışıp daha fazla üreterek bu toprakların insanlarına faydalı ol
Sabancı Holding'den İlk Yarıda 1 Milyar 353 Milyon Tl Net Kar

İSTANBUL (AA) - Sabancı Holding, bu yılın ilk 6 ayında 1 milyar 353 milyon TL net kar elde etti.

Holding açıklamasına göre, Sabancı Holding'in satışları 2016 yılının ilk altı aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 17 milyar 166 milyon TL oldu.

Sabancı Holding'in yılın ilk altı ayındaki net karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1 milyar 353 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding'in toplam varlıkları 30 Haziran 2016 itibarıyla 278 milyar 840 milyon TL'ye, toplam konsolide özkaynakları ise 20 milyar 414 milyon TL'ye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, 2016 yılının ilk altı ayında başarılı bir dönem geçirdiklerini belirterek, hedeflerinin faaliyet gösterdikleri her alanda hızlı büyümeyle sektörlerdeki liderliklerini korumak olduğunu dile getirdi.

Sabancı Holding olarak 2016'nın ilk altı aylık döneminde 1,8 milyar TL'lik yatırım yaptıklarını kaydeden Kurtul, 2015'in başından bugüne yaptıkları yatırım miktarının ise yaklaşık 5,5 milyar TL olduğunu bildirdi.

Kurtul, "Ülke olarak son dönemde zorlu bir dönemeçten başarıyla geçtik. Bundan sonra artık ülkemiz için daha fazla çalışma ve üretme zamanıdır. Biz Türkiye'nin Sabancı'sı olarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda daha fazla çalışıp daha fazla üreterek bu toprakların insanlarına faydalı olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.


-"Akbank, ekonomiye sağladığı desteği 195 milyar TL'ye yükseltti"


Holdingin bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Kurtul, global piyasalardaki belirsizliğe rağmen Akbank'ın çok başarılı bir performans gösterdiğini belirtti. Bu dönemde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Akbank'ın aktiflerini yüzde 5,2 büyüterek 266 milyar TL'ye çıkardığını hatırlatan Kurtul, şu açıklamalarda bulundu:

"Akbank, kredileri vasıtasıyla ekonomimize sağladığı desteği 160 milyar TL'si nakdi olmak üzere toplam 195 milyar TL'ye yükseltti. 2016'nın ilk yarısında 2 milyar 485 milyon TL net kar elde etti. Akbank ayrıca haziran ayında saygın finans dergisi Euromoney'den Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Bankası Ödülü'nü aldı. Orta ve Doğu Avrupa'nın en iyi bankası bu sene Türkiye'den çıktı. İlk defa bir Türk bankası böyle bir ödüle layık görülmüş oldu. Bu ödül, Akbank'ın olduğu kadar Türk bankacılık sektörünün gücünün de bir yansımasıdır.

Enerjisa da 2016'nın ilk altı ayında başarılı bir performans sergiledi. Sabancı Holding'in enerji alanındaki faaliyetleriyle ilgili olarak, Enerjisa üretim, dağıtım ve satış faaliyetlerinden oluşan üç ana iş kolunda zamanında aldığı tedbirler ile başarılı operasyonlarını sürdürdü. Zorlu pazar koşullarında yenilenebilir enerjinin önemli payı sayesinde, üretim portföyümüzün verimliliğini ve performansını artırdık. Elektrik dağıtım ve satış alanlarında verimli operasyonlarımız ile hizmet kalitemizi yukarı çektik. Bugün geldiğimiz noktada her 4 kişiden 1'inin enerjisini Enerjisa sağlıyor. Enerjisa'da bu yıl içerisinde, Türkiye'nin özel sektör tarafından işletmeye alınan en büyük yerli linyit santrali olan 450 MW gücündeki Tufanbeyli santralini, 82 MW gücünde Yamanlı hidroelektrik santralini ve en son olarak 607 MW gücündeki, çok yüksek verimli Bandırma II doğal gaz santralini başarıyla tam kapasite devreye alarak toplam 3 bin 536 MW kurulu güce ulaştık."

Kurtul ayrıca, yerli kömür santrallerinden elektrik enerjisi teminine ilişkin olarak düzenlenen yeni teşvik mekanizmasının, yerli fosil kaynaklarına dayanan santrallerin geliştirilmesine pozitif katkı sağlayacağını belirtti.


-"Türkiye'de satılan her üç lastikten biri Brisa markalı"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2016 yılı içerisinde yapılacağı belirtilen doğal gaz fiyat indiriminin sektör için olumlu olacağını dile getiren Kurtul, bakanlık ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından daha öngörülebilir bir piyasa için atılmış olan adımların çok önemli olduğunu, elektrikte serbest tüketici limitinin sıfırlanmasının daha verimli ve rekabetçi bir piyasaya katkı sağlayacağını kaydetti.

Kurtul, Sabancı Holding Sanayi Grubu'nun faaliyetlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Sanayi Grubumuz önceki dönemlerde olduğu gibi 2016'nın ilk altı aylık döneminde de oldukça başarılı işlere imza attı. Özellikle Kordsa Global şirketimiz geçen yılın aynı dönemine göre Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kar'ını (FAVÖK) yüzde 53 artırarak 154 milyon TL'ye yükseltti. Satışları ise yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 960 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu yılın ikinci yarısında geleceğin malzemesi olan kompozit alanında Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinde bulunacak olan Kordsa Kompozit Mükemmeliyet Merkezi'ni Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle açmış olacağız.

Ayrıca Kordsa Ar-Ge merkezimizce geliştirilmiş yeni jenerasyon polyester ipliğimizden üretilen kord bezlerine olan yoğun talebi karşılamak ve pazardaki güçlü konumumuzu pekiştirmek için iki tesisimizde Polyester iplik yatırımı yapılmasına karar verdik. 29,5 milyon dolar ile iki yıl içinde tamamlamayı hedeflediğimiz ve 2018'de devreye almayı planladığımız bu iki yatırımla birlikte Türkiye operasyonlarımız 6 bin ton, Endonezya operasyonlarımız 6 bin 500 ton ek polyester iplik kapasitesine ulaşacak."

Brisa'nın 2016 yılının ilk yarısında yurt içi ve uluslararası pazarlarda güçlü duruşunu devam ettirdiğini dile getiren Kurtul, Türkiye'de bugün satılan her üç lastikten birinin Brisa markalı olduğunu belirtti. Kurtul, şunları kaydetti:

"Lassa markamız, yüzde 0,6 büyüyen Avrupa pazarında yüzde 5 büyüme başarısını yakaladı. Aksaray ilinde inşaatına devam ettiğimiz ve 300 milyon dolar yatırım yaptığımız ikinci fabrikamızla da lastik üretim kapasitemizi yüzde 30 artırmayı, Türkiye'deki sektör liderliğimizi daha da pekiştirmeyi ve uluslararası pazarlarda Türkiye'nin ihracatçı gücünü daha da artırmayı hedefliyoruz.

Temsa Otobüs şirketimiz de bu dönemi oldukça başarılı geçirdi. İlk altı ayda ihracatımızı üç katına çıkarıp yeni bir rekora imza attık. Temsa Maraton aracımızın yurt içi pazara sunulması ile yurt içi otobüs pazarı seyahat segmentinde geçen yılın ilk altı ayındaki pazar payımız yüzde 30 iken, 2016 yılının ilk altı ayındaki pazar payımız yüzde 36'ya yükseldi. Yurt içi midibus segmentinde ise pazar payımız geçen yıla göre yüzde 27'den yüzde 35'e yükseldi. Temsa markalı otobüslerimizi artık dünyanın 66 ülkesinde görmek mümkün. Silikon Vadisi'nde bile Temsa otobüsleri tercih edilir durumda. Temsa Otobüs olarak 2016 yılının ilk yarısında bir çok yeni ürün lansmanını yaptık."


-"Aksigorta net karını yüzde 162 artırdı"


Sabancı Holding çimento şirketlerinin faaliyetleriyle ilgili olarak Kurtul, "Türkiye bugün dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ise en büyük çimento üreticisi konumunda. Çimento iç talebindeki artış 2016 yılında da devam ediyor. Çimento şirketlerimiz Akçansa ve Çimsa ile sektördeki liderliğimizi bu dönemde de sürdürdük. Bu senenin sonuna doğru açılışını yapmayı planladığımız ve 165 milyon dolar yatırımla hayata geçireceğimiz Afyon Çimento'nun yeni fabrikası ile Çimsa, sektördeki pozisyonunu daha da sağlamlaştıracaktır. Akçansa'da ise bu sene 20. yılımızı geride bırakmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Kurtul, perakende şirketlerinin performansına yönelik, Carrefoursa ve Teknosa markaları ile hizmet vermeye devam ettiklerini dile getirdi. Türkiye'de özellikle gıda perakendeciliğinin her yıl yüzde 15 büyüme kaydettiğini bildiren Kurtul, şu açıklamalarda bulundu:

"20 seneyi aşkın süredir Sabancı ve Carrefour iş birliğiyle önemli bir yere gelen Carrefoursa markamız bu sektördeki en önemli iştirakimiz durumundadır ve böyle olmaya da devam edecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hedefimiz Carrefoursa'yı sektörünün en iyi, en beğenilen ve müşterisine en iyi hizmeti sunan şirketi yapmaktır. Teknosa şirketimiz ise pazar liderliğini bu dönemde de sürdürdü. Aynı mağazalardaki satışlar (like for like), bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 seviyesinde büyüdü. Özellikle teknosa.com'daki büyüme hızımız artarak devam etti. Teknosa ile teknoloji marketlerindeki pazar payımız geçen yılın aynı dönemine göre 5 puan artış göstererek yüzde 35'e yükseldi.

Sigorta sektöründe, 2016'nın ilk yarısında 970 milyon TL prim üreterek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 büyüyen Aksigorta, bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 162 artırdı. Avivasa ile bireysel emeklilik fon büyüklüğünde yüzde 19,2 pazar payıyla sektör lideriyiz. Katılımcı sayımız bugün itibariyle 853 bini aşmış durumda. Fon büyüklüğümüz ise 10,7 milyar TL'yi aştı. Biz Sabancı Topluluğu olarak 64 binden fazla çalışanımızla büyük bir aileyiz. Ülkemize ve çevremize olan sorumluluğumuzun hep farkında olduk. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin Sabancı'sı olarak, yabancı ortaklarımızla ve çalışanlarımızla birlikte ülkemiz ve paydaşlarımız için çalışmaya, üretmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda 2016 yılının ilk yarısında da başarılı performansımıza katkıda bulunan hissedarlarımıza, müşterilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ederiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )