• BIST 91.686
 • Altın 211,778
 • Dolar 5,3854
 • Euro 6,1313
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 8 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Rektör Kocacık’tan Akademisyenlere Mesaj Var!

Seçime saatler kala, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Akademisyen ve çalışma arkadaşlarına bir mesaj yayınladı.
Rektör Kocacık’tan Akademisyenlere Mesaj Var!

Seçime saatler kala, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Akademisyen ve çalışma arkadaşlarına bir mesaj yayınladı. 

 

Seçime saatler kala, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Akademisyen ve çalışma arkadaşlarına bir mesaj yayınladı. Prof. Dr. Kocacık yeniden aday olmasıyla birlikte ilgileri üzerine çekmiş ve çoğunluk tarafından sevinçle karşılanmıştı. İşte Prof. Dr. Kocacık’ın mesajı;

Saygıdeğer Öğretim Üyesi ve Çalışma Arkadaşlarım,

Üniversite: Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan; fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri kuruluş ve birimlerden oluşan bir yükseköğretim kurumudur.

Üniversite, özgür beyinlerin buluştuğu ve yarıştığı ortamın adı olup, bilgiyi üreten, öğreten ve toplumun hizmetine sunan, her görüşün öncelikle eleştiriye açık olduğu, tartışma ve eleştiriden korkulmayan kurumlardır.

Üniversiteler, din, dil, cinsiyet ve etnik köken ayırımı olmaksızın düşünce ve ifade özgürlüğünün en üst düzeyde yaşama alanı bulduğu ortamlardır.

Üniversiteler, evrensel kimliğinin doğal bir gereği olarak bilimin üstünlüğüne, tartışılmaz gücüne inanan kadrolarla yücelir.

Üniversiteler, devasa binalar ile araştırmalarda kullanılan araç ve gereçlerin bir arada bulunduğu mekânlar değildir. Büyük kaynaklar harcayıp dev yerleşkeleri yapabiliriz, talebeleri seçip bu yerleşkelere taşıyabiliriz fakat öğrencilerimize, araştırmacılarımıza ve hocalarımıza özgürce araştırma yapma, elde ettiği sonuçları özgürce tartışma ortamları sağlayamazsak, bu devasa yerleşkeler “mektep” olur ama kesinlikle “ üniversite” olamaz.

 Rektörü olmaktan büyük onur duyduğum üniversitemizde uzun yıllardır görev yapmaktayım. Görev yaptığım süre boyunca, anabilim dalı başkanlığından Rektörlüğe kadar bir çok kademede çalıştım. Kurumların, kalıcı ve uzun ömürlü gelenekler oluşturmaları için iyi yöneticilere sahip olmasının yetmediğine, asıl önemli olanın adaletli yöneticilerin varlığı olduğuna yürekten inandım.

 Cumhuriyet Üniversitesi’ni bugünlere getiren siz değerli öğretim üyesi ve çalışma arkadaşlarımla el ve gönül birlikteliği içinde; her  zaman duyduğum heyecan ve çabayı daha da arttırarak, Üniversitemizi yarınlara taşımak üzere ben değil “biz merkezli” bir yöneticilik sergilemek üzere Üniversitemizde yapılacak olan Rektörlük seçimine yeniden aday olarak katılmaya karar vermiştim.

 Rektör, entelektüel birikimi, bürokratik duruşu, sağlam kişilik özellikleri, Üniversite mevzuatına hâkimiyeti, projeleri, hedefleri ve yönetebilirlilik iradesi ile öne çıkan bir bilim insanı olmalıdır.

Rektörlük, sadece bir yönetim makamı değil, aynı zamanda bir temsil makamıdır.

Evrensel bilim anlayışı ve geleneğinin yerleşmesi bağlamında, Üniversitemizin kazandığı dinamizmi yeni bir anlayışla geliştirerek sürdürmek, ulusal ve uluslararası düzeyde daha büyük başarılara birlikte imza atmak arzusundayız.

Bilgi toplumlarını ve ekonomilerini yakalayabilme yarışında temel gayretimiz; bilimin rehberliği, üstünlüğü ve evrensel gücü olacaktır. Bu hedefe ulaşmanın yolunun, akademik ve idari personel, öğrenciler ve tüm çalışanlar ile bir bütün olmaktan; üniversitemizi, her türlü ayrımcı ve popülist yaklaşımlardan uzak tutmaktan geçtiği inancındayım.

Ulusal ve uluslararası camiada önemli bir yere sahip, tarihi ve kültürel değeri yüksek bir şehir olanSivas’ın marka değerinin de geliştirilmesinde Üniversitemizin tüm paydaşlarla işbirliğine ve hatta öncülüğüne büyük bir ihtiyaç olduğuna inanmaktayım.

Şehrin Gelişmesi, Üniversitenin Gelişmesine Katkı Sağlar ve üniversitenin gelişmesi şehre, şehrin gelişmesi ise, üniversitenin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, karşılıklı çatışma içine girileceğine bunun yerine ilişkilerin normalleştirilmesi ve geliştirilmesi yolu seçilecektir.

Hedefimiz; sözü dinlenen, danışılan, bilgi üreten, uluslararası saygınlığı olan bir üniversite oluşturmaktır. Bunu hep birlikte başaracağız ve Üniversitemizi ortak akılla beraber yöneteceğiz.

 Bu düşünceden hareketle; Üniversitemizde, gelecek dönemde bu doğrultuda bir yönetim sergilenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu inancımı “çoğulculuk”, “ortak akıl” ve “biz” kavramlarını bize özgü, insani değer ve duygularla donatarak gerçekleştirmek istiyoruz. Gönülden inanarak belirlediğimiz bu hedefe; Merkeziyetçi ve otoriter değil, demokratik ve katılımcı bir yönetimyönetimde şeffaflık, objektiflik, ehliyet ve liyakate göre iş bölümü yapılarak ulaşılacaktır.

“Dünyevi makamlar sörf dalgası gibi insanı içine veya altına alıp yutabiliyor veya insan o dalganın üzerine çıkıp yükselebiliyor”

Bu bakış açısını kendime rehber edineceğim.

Hizmet yarışı olarak değerlendirdiğimiz seçim sürecinin centilmenlik içinde ve etik değerlere uygun geçmesini diliyorum.

Cumhuriyet Üniversitesi’nin aydınlık geleceğine birlikte yürümek ve bu geleceği birlikte şekillendirmek ve çıktığım Rektörlük adaylığı yolundasiz saygıdeğer öğretim üyesi arkadaşlarımın ve Üniversite paydaşlarımızın desteklerini bekliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Prof. Dr. Faruk KOCACIK

Cumhuriyet Üniversitesi

Rektörü / Rektör Adayı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78