• BIST 2.795,06
 • Altın 1031.4
 • Dolar 17.9597
 • Euro 18.3282
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 25 °C

Medine'nin bilinmeyen hatıraları

Hz. Muhammed’in (S.A.V) 10 yılını geçirdiği Medine, Peygamberin hatıralarıyla dolu. Hurmalıklar, kuyular, Kusva’nın ayak izi, adını duymadığımız mescitler yüzyıllara meydan okuyarak bugünlere gelmiş
Medine'nin bilinmeyen hatıraları

Bakın” diyor rehberimiz Mahmud Sami Tayla, “Burası, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) suyunu içtiği kuyudur. Vefatında gasli için su buradan götürülmüştür.” Tayla, anlattığı konunun bilincinde, konuştukça açılıyor ve bizi şaşkınlıktan şaşkınlığa sürüklüyor. Yazının girişinden de anladığınız gibi Medine’deyiz. Bu dönemde hemen herkes umre için Mekke-Medine’ye giderken, bizim amacımız farklı. Hz. Peygamberden ve döneminden kalanları sizlere aktarmak için buradayız.


HZ. EBU BEKİR’İN HURMALIĞI


Mekke-Medine denildiğinde bugünlerde aklımıza sadece inşaatlar geliyor. Oysa Mekke ve özellikle Medine’de, bilinenin aksine Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı dönemden çok sayıda eser günümüze kalmış. Bunlar arasında şüphesiz en önemlisi hurma bahçeleri. Hz. Ebu Bekir, müminlerin annelerinden Hz. Meymune, Hz. Abdurrahman bin Avf’a ait hurma bahçeleri hâlâ yerli yerinde duruyor. Yine Hz. Selman-ı Farisi’nin kölelikten kurtuluşu için bizzat Hz. Muhammed’in diktiği hurmaların bulunduğu bahçe, Mescid-i Nebevi’de minber olarak kullanılan hurma kütüğünün alındığı bahçe de hâlâ hurmalık.


Bu hurma bahçelerinin hepsinin Hz. Muhammed’in hayatında önemli yeri var. Örneğin Hz. Ebu Bekir’in hurma bahçesinde Hz. Muhammed gidip istirahat etmiş, içindeki kuyunun suyundan içmiş. Bu bahçe Sunh adıyla anılıyor. Hz. Meymune, Mısır hükümdarı Mukavkıs tarafından Hz. Muhammed’e hediye olarak gönderilmiş. Hz. Muhammed’in, Hz. Mariye’den İbrahim adında oğlu da olmuş. Hz. Mariye Mescid-i Nebevi’nin yanında, Hz. Muhammed’in hanımlarının yanında yaşamamış. Havasından dolayı Medine’nin biraz dışında bir hurma bahçesinde hayatını devam ettirmiş. Hz. Muhammed, sık sık bu hurma bahçesini de ziyaret etmiş.


Hz. Muhammed’in “Toprağı şifalıdır” dediği bahçe Ranuna Vadisi’ne paralel Aliye bölgesinde. Bu bölge daha önce Medine Yahudileri’nin yaşadığı yermiş. Beni Nadr’ın topraklarından sürülmesiyle sonuçlanan çatışmada Hz. Muhammed’in çadırını kurduğu yer de biliniyor. Yine içkinin haram kılındığı yerde bugün Fadih Mescidi yükseliyor.


Mescid-i Nebevi’yle Hz. Ali Mescidi arasından şimdi yer altından yol geçiyor. Bu yolun inşaatı sırasında Hz. Muhammed’in yaşadığı dönemdeki toprak katmanına ulaşılmış. O dönemde bu tünelin açıldığı yerde küçük bir su kaynağı bulunuyormuş. Bu kaynaktan çobanlar koyunlarını sulamış. Hz. Muhammed’in sık sık bu kaynağa geldiği biliniyor. Medineliler’in anlattıklarına göre, o bölgeden alınan toprak mis gibi kokuyormuş.


MEBRUM YETİŞMİYOR


Haziran ve temmuz ayları Medine’nin en sıcak olduğu aylar. Medineliler bunu Hz. Muhammed’in duasına bağlıyorlar. Hz. Muhammed, Mekke’den Medine’ye göç ettikten sonra, Medineliler’e dua etmiş. Hurmaların olgunlaşması için aşırı sıcak olması gerekiyor. Tam bu mevsimde Medine, Arap Yarımadası’nın en sıcak noktası haline geliyor.


Medine, Türkiye’de en çok hurmasıyla biliniyor. Ancak Türkiye’de Medine hurması diye bilinen “Mebrum”, aslında Medine’de yetiştirilmiyor. Mebrum’un üretim yeri Medine’ye üç yüz kilometre mesafedeki Kasım bölgesi. Medine’de acve, sukkari, sagai ve amber adını verdikleri hurmalar yetiştiriliyor. Bir de Araplar hurmaya, “Temur” diyor. Hz. Muhammed’in hatıralarıyla dopdolu Medine, umre ya da hac için sizi bekliyor. Sakın geç kalmayın…   


SENiYYE’T-ÜL VEDA TEPESi


Hz. Peygamberin hatırasını taşıyan izler elbette sadece hurma bahçeleriyle sınırlı değil. Mekke’den Medine’ye hicretlerinde, Kuba’ya varmadan önce sabah namazını kıldığı yer biliniyor. Buraya “Musabbah Mescidi” yapılmış. Dört duvardan ibaret bu mescidin bulunduğu yerde Hz. Muhammed sabah namazını ve sahabeden Talha bin Bera’nın cenaze namazını kılmış-kıldırmış. Musabbah Mescidi, görkemli Kuba Mescidi’nin çok yakınında. Yine bu güzergâhta, Cuma Mescidi’ni kıldıktan sonra üzerinden tarihi küçük bir kalenin bulunduğu tepe var. Burası Medinelilerin Hz. Muhammed’i “Taleal Bedru Aleyna” ilahisini söyleyerek karşıladıkları Seniyye’t-ül Veda Tepesi.


AKİK CENNETTEN BİR VADİ


Hz. Muhammed’in döneminden kalan eserler, yerler ağırlıklı olarak Medine’nin kuzeybatısında. Burada Hicret yoluna paralel olarak Akik Vadisi uzanıyor. Vadi üzerinde pek çok nokta Suudi Arabistan hükümeti tarafından arkeolojik alan ilan edilmiş. Hz. Muhammed bu vadiyi “cennet vadilerinden bir vadi” diye tanımlamış.


Vadideki en meşhur nokta Urve bin Zübeyr’in kasrının bulunduğu yer. Ama onun ötesinde vadinin hemen her yerinde tarihi bir iz bulmak mümkün.


Hz. Muhammed’in övdüğü Medine vadilerinden bir tanesi de Ranuna Vadisi. Bu vadinin içinde çok sayıda hurmalık ve kuyu mevcud. Bu kuyulardan bir tanesinden Hz. Muhammed’in abdest aldığı biliniyor. Yine vadideki bir noktada Hz. Muhammed’in devesi Kusva’nın ayak izleri var. Hz. Muhammed, devesinin üzerindeyken Tevbe Suresi nâzil olmuş. Gelen ayetlerin ağırlığına dayanamayan Kusva’nın ayak izleri taşın üzerine çıkmış.


TUNCAY OPÇİN - BUGÜN GAZETESİ

Medine'nin bilinmeyen hatıraları haberi, Hz. Muhammed’in (S.A.V) 10 yılını geçirdiği Medine, Peygamberin hatıralarıyla dolu. Hurmalıklar, kuyular

Hz, Muhammed’in, (SAV), 10, yılını, geçirdiği, Medine, Peygamberin, hatıraları, sivas müftülüğü, şükrü balkan, sivas müftüsü, sivas bülteni

Hz. Muhammed’in (S.A.V) 10 yılını geçirdiği Medine, Peygamberin hatıralarıyla dolu. Hurmalıklar, kuyular, Kusva’nın ayak izi, adını duymadığımız mescitler yüzyıllara meydan okuyar

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Karpuzcu ile kumaşçı21 Eylül 2017 Perşembe 15:48
 • Medineli Yahudiler Peygamberimizi neden sevmezdi?12 Eylül 2017 Salı 15:48
 • Sivas'ın Manevi Büylerinden Arap Şeyh kimdir?04 Eylül 2017 Pazartesi 02:10
 • Sivas Kurban Bayramı namazı tam saat kaçta?30 Ağustos 2017 Çarşamba 17:34
 • Kadir Gecesi dualarla idrak edildi22 Haziran 2017 Perşembe 12:58
 • Bu haftaki Cuma hutbesi08 Haziran 2017 Perşembe 22:14
 • Restorasyonu Tamamlanan Şems Camii Açıldı04 Haziran 2017 Pazar 19:39
 • Artık hasretiniz bitiyor!01 Haziran 2017 Perşembe 23:52
 • Ayeti Kerimenin İndirdiği İftar!27 Mayıs 2017 Cumartesi 20:57
 • Diyanet-Sen Sivas Şube Başkanının Ramazan Mesajı26 Mayıs 2017 Cuma 10:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )