• BIST 2.868,44
 • Altın 1031.91
 • Dolar 17.9379
 • Euro 18.5199
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

G-20 ZİRVESİNDEN BİR BAŞKAN GEÇTİ

Orhan ARSLAN

G-20 ZİRVESİNDEN BİR BAŞKAN GEÇTİ
Dünyanın önde gelen liderlerinin buluştuğu, toplantı; Japonya'da gerçekleşti. Tüm Dünyanın gözü orada idi.
Ülkemiz açısından da, çok önemli idi. Önümüzde sıkıntılı günlere gebe olabilecek; durumlar vardı. Söz konusu olan konular; S-400, F-35, Doğu Akdeniz konusu, Suriye Meselesi, Yunanistan'ın şımarıklığı, Mülteciler...
ÜSTELİK BU TOPLANTI, iSTANBUL SEÇİMLERİ GİBİ; Yorucu bir seçim sürecinin hemen arkasından yapılmakta idi.
Yapılan görüşmelerden, ortaya çıkan sonuçlardan anlaşılanları, yaşananları, bir defa da; biz aktaralım.
S-400, Meselesi, taraflar ile yapılan görüşmelerde; sıkıntı olmaktan çıkarılmış gibi, gözükmektedir. Hatta, ABD Başkanının yapmış olduğu açıklamalarda; Ülkemizin S-400 alımı konusundaki hamlesini, doğru bulduğunu ifade etmiştir. Aynı zamanda ABD yetkilileri, 15 Temmuz kalkışmasında; O günkü, ABD YÖNETİMİNİN geç karar verdiğini, kınama ve değerlendirme yapmakta; yavaş davrandığını ifade etmişlerdir. Bu durumun, iki Devlet arasındaki ilişkileri zayıflattığından söz edilmiştir.
Rusya Başkanı, S-400 lerin Ülkemize gönderilmesinde bir sıkıntı olmadığını açıklamıştır. Ortak proje geliştirebileceklerini, ifade etmiştir.
Dünya Bankası yetkilileri ile görüşülerek; Uluslar arası alanda, bize dayatılan değerlendirme notlarının neyi ifade ettiği konusunda; fikir alış-verişinde bulunulmuştur.
S-400 Lerin, Savunma sistemimizi nasıl güçlendireceğinden söz etmemize gerek yoktur. Hava sahamız, güvence altına alınacaktır.
ABD Başkanı, F-35 ler konusundaki kararlı tutumumuzdan dolayı; konunun tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğinden söz etmektedir. Çünkü, parası peşin olarak ödenmiş, bir siparişten söz edilmektedir. Ülkemiz eğer uçaklar teslim edilmeyecek ise; ödenen paranın, geri iade edilmesini, istemektedir. Buna da; karşı taraf olumlu bakmamaktadır. Çünkü, iade edilen para ile; değişik ülkelerden, değişik uçaklar alınması; söz konusudur.
Suriye konusunda, Rusya Başkanı; Türkiye, İran ve kendilerinin oluşturduğu dayanışma ile; ilerleme kaydettiklerinden söz etmiştir. Bu çalışmadan övgüyle bahsetmiştir.
En önemli olay; sınır dışına yaptığımız askeri harekatın; Dünya Devletleri tarafından, eleştiri konusu olarak bile; gündeme taşınmamasıdır. Hatta, hiç söz edilmemesidir. Bu da, bizim O, bölgede yaptığımız operasyonların; hakkımız olduğunun bir delilidir.
Fransa Başkanı, Devlet Başkanımızın yanında; Doğu Akdeniz ile ilgili açıklamaları yapan lider olma özelliğini yitirmiş gibi, gözükmektedir. Bu konu ile ilgili; ABD yetkililerinin yaptığı yanlış değerlendirmeler; bu toplantıda gündem oluşturmamıştır. 
Sayın Başkan, Kaşıkçı cinayetinin çözülmesi için; Uluslararası dayanışma gerektiğini vurgulayarak; Cinayetin aydınlanmasını istemiştir. Bu konuda Suud yetkililerine tüm delillerin sunulmasına rağmen; Suud Yetkililerinin sözünde durmadığının altını çizmiştir. Cinayet zanlılarının korunduğu imasında; bulunmuştur.
Diğer önemli konu ise; MURSİ'nin Ölümünün şüpheli gözüktüğünü, araştırılması gerektiğini, tüm Dünya Ülkelerinin liderlerinin yüzüne haykırmıştır.
Merkel, Başkanlığındaki AB topluluğunun liderleri ile, görüşerek; Dolaylı olarak Mülteci konusu gündeme getirilmiştir. Ticari gelişmelerin artırılmasının yanında, Terör örgütlerini desteklemekten vazgeçmeleri gerektiğini bizzat yüzlerine söylemiştir. Ayrıca, terör örgütlerine karşı Dünya liderlerinin farklı, farklı yaklaşımlar içerisinde olduklarını belirtmiştir. Bazı terör örgütü elemanlarının, Batı tarafından korunup, kullandığını tüm Dünyaya ifade etmiştir. Fetö, yapılanmasının, aynı zamanda bir terör yapılanması olduğunun altını çizerek; Hem o yapılanmanın elemanlarının, Batı tarafından korunduğunu haykırmıştır. Bunun doğru bir davranış olmadığından söz etmiştir. Hatta, Fetö, yapılanmalarının kendi toprakları içerisinde faaliyet göstermesine ses çıkarmayan; Devlet başkanlarını uyarmıştır. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığını vurgulamıştır.
İşte tam bu görüşmeler yapılırken; Dünya yardım kuruluşları birliği; bir açıklama yaparak; Ülkemizin mültecilere en fazla yardım eden Ülke sıralamasında; en başta yer aldığının raporunu sunmuştur. Ayrıca Ülkemizde yer alan, Mülteci rakamını; Batılı Devletlerin gözünün içine sokmuştur. Bu rakam Batılı Devletlerin korkulu rüyasıdır. Ülkemiz de; özellikle Avrupa devletlerine karşı; Mülteci konusunu gündemde tutarak, onların serbest bırakılması halinde; Avrupa'nın düşeceği durumlara dikkat çekmiştir. Böylece, bir pazarlık konusu olma meselesi ortaya çıkmıştır.
Mülteciler açısından; iç siyasette neler kaybettiğinin farkında olan ve buna rağmen, Mültecileri sahiplenen, Başkan; bu alanda Batılı Devletlerin maddi açıdan yapacakları, vaatleri; tekrar gündeme taşımıştır. Sözlerinde durmaları gerektiğinin, altını çizmiştir.
Bu yıl Japonya' da Türk yılı olarak kabul edilmiştir. Kutlamalar O, yönde olmaktadır. Kültürel ve sanatsal etkinlikler, yapılmaktadır.
Japonya sonrası; Başkanın Çine yapacağı ziyarette; çok konuşulacaktır. Allah yar ve yardımcısı olsun...
Evet, G-20 toplantısında, Bir Başkan olarak; Zirveye damgasını vuran Ülke; Türkiye, olmuştur... Tüm dost ve düşmanlara ilan olunur...

 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )