• BIST 97.249
 • Altın 223,121
 • Dolar 5,3609
 • Euro 6,1116
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Konya'da

Kurtulmuş: - "Şu günlerde de Avrupa Parlamentosunda sergilenen, terör örgütünün propagandasını yapan serginin varlığı asla kabul edilemez. Böyle bir şey ne dostluğa, ne insafa, ne teröre karşı ortak bilinçle mücadele etme anlayışına sığar. Avrupa Parlamen
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Konya'da

KONYA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Şu günlerde de Avrupa Parlamentosunda sergilenen, terör örgütünün propagandasını yapan serginin varlığı asla kabul edilemez. Böyle bir şey ne dostluğa, ne insafa, ne teröre karşı ortak bilinçle mücadele etme anlayışına sığar. Avrupa Parlamentosundaki 3-5 vekilin ön ayak olarak yapmış olduğu serginin bir an evvel kaldırılmasını temenni ediyoruz, talep ediyoruz.” dedi.

Kurtulmuş, AK Parti Konya İl Başkanlığını ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 65. Hükümet ile çok seri bir şekilde çalışmaların başladığını, bir taraftan ekonomide yeni bir faza geçildiğini, reform sürecine ilişkin adımların atıldığını, yeni anayasa çalışmaları başta olmak üzere çalışmaların hızlandırıldığını, bir taraftan da dış politikada yeni perspektifler geliştirme yönünde atakların gerçekleştirmeye başlandığını bildirdi.

Irak’ın işgaliyle başlayan sürecin, bölge ülkelerin tamamını içine alan bir siyasi türbülans ve kaos dönemini beraberinde getirdiğine dikkati çeken Kurtulmuş, bununla birlikte de bir taraftan bölge halkları arasında etnik ya da mezhep temelli çatışmalar ve bütün bunların sonucu olarak siyasi belirsizlikler, kaoslar, parçalanmalar, dağılmalar yaşandığına işaret etti.

Suriye, Irak başta olmak üzere bölge ülkelerinin terör örgütleri cenneti haline geldiğine değinen Kurtulmuş, terör örgütlerinin de silah, lojistik, siyasi desteklere kavuştuklarını belirtti.

“Türkiye olarak biz de Ortadoğu’daki bu karışık ortamdan, hem siyaseten yönetilemez ülkelerin ortaya çıkardığı siyasi türbülanslar ve kaoslardan hem de bunların tabii bir neticesi olarak bu terör ortamından birinci derecede etkilenen ülkelerin başında geliyoruz” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Bütün ülkelerin hiçbir şekilde terör örgütleri arasında ayrım yapmaksızın, teröre karşı ortak bir insanlık cephesinde buluşmaları şarttır. Eğer demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü temel prensipler olarak kabul ediyorsak hiç amasız, fakatsız, ancaksız terör örgütlerinin hepsine karşı ortak bir cephe oluşturmak mecburiyetindeyiz. Terörden canı yanan ve canı yanmaya devam eden bir ülke olarak bunu bir insanlık vazifesi olarak görüyor ve bir kere daha hatırlatıyoruz. Maalesef zaman zaman karşılaştığımız muameleler, terör örgütlerine arka çıkan siyasi destekler de Türkiye’yi fevkalade rencide ediyor, yaralıyor.”

-Avrupa Parlamentosundaki terör örgütü sergisi

Kurtulmuş, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde Brüksel’de toplantı yaptığı salonun yakınında PKK terör örgütünün bayraklarının ve posterlerinin açılmasının hiçbir şekilde kabule edilemeyeceği bir durum olmadığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aynı şekilde şu günlerde de Avrupa Parlamentosunda sergilenen, terör örgütünün propagandasını yapan serginin varlığı asla kabul edilemez. Böyle bir şey ne dostluğa, ne insafa, ne teröre karşı ortak bilinçle mücadele etme anlayışına sığar. Avrupa Parlamentosundaki 3-5 vekilin ön ayak olarak yapmış olduğu serginin bir an evvel kaldırılmasını temenni ediyoruz, talep ediyoruz. ‘Teröre karşı şu örgüt zararlı bu örgüt değil’ mantığıyla hareket edilirse, bir gün gelir sırtı sıvazlananlar bir bumerang gibi sırtını sıvazlayanlara da zarar vermeye başlar. Bunun herkes tarafından görülmesini, özellikle istiyoruz, talep ediyoruz. Çünkü terörün artık sadece herhangi bir bölgeye has olmadığını, Bağdat’ın sokakları kadar Brüksel’in, Paris’in sokaklarının da teröre muhatap olabildiğini, Suriye’nin kentleri kadar Avrupa ve Amerika’nın kentlerinin de teröre muhatap olabildiğini görüyoruz. Terör bir insanlık suçudur.”

-“Teröre karşı ortak mücadele herkes tarafından verilmelidir”

Teröre destek verenlerin "akıllarını başlarına alması" gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, “Eğer teröre karşı bir mücadele verilecekse ortak bir şekilde bu mücadele herkes tarafından verilecektir. Verilecek mücadelenin standartları bellidir. Bunun standartları insan haklarıdır, hukukun üstünlüğüdür, demokrasinin korunmasıdır, insanların can ve mal güvenliğinin emniyet altına alınmasıdır. Dolayısıyla böylesine bir ortak noktada iken, böylesine ortak değerleri savunmamız gerekirken bazı ülkelerde, terör örgütlerine destek mahiyeti arz eden tutumların olmasını tasvip etmiyoruz, kınıyoruz, bunları şiddetle reddediyoruz.” dedi.

- “Vatandaşımızı yanıltacak bilgi veremeyiz”

“Bahoz Erdal” kod isimli terörist Fehman Hüseyin’in öldürüldüğüne ilişkin haberlerin hatırlatılmasının ardından hükümetin elindeki son bilgilerin sorulması üzerine Kurtulmuş, şu yanıtı verdi:

“Biz resmi açıklamayı ancak kesinleşen teyit edilmiş bilgilerle yaparız, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve ben Hükümet Sözcüsü olarak... 'Bu konuyla ilgili, böyle bilgiler var, birtakım istihbarat kaynaklarından birtakım basın kaynaklarından gelen bilgilerle adı geçen teröristin öldürüldüğüne dair kuvvetli emareler var. Ama bu konu teyide muhtaçtır' dedik. Resmi açıklama budur. Teyide muhtaç, bugün, şu an itibarıyla da teyide muhtaç bir haberdir. Biz, herhangi bir duyuma göre resmi bir kanaat belirtemeyiz. Medya bunu yapabilir, basın başka kanallardan bilgiler elde edebilir, lehte ya da aleyhte diyebilir. Bizim 'net, böyledir' diyebilmemiz için teyit edilmiş bilgi olması lazım. Bunun için de bir kişinin öldüğü bilgisi hukuki deliller çerçevesinde teyit edilecek bir bilgidir. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Suriye sahası dediğimiz saha, son derece karmaşık, her köyün her kasabasının başka silahlı örgütlerin elinde olduğu bir coğrafyadır. Masa başında haber yapmak kolay ama buradan gelen bilgilerin teyit edilmesi gerekir. Vatandaşımızı yanıltacak bilgi veremeyiz. Teyit ettiğimiz anda da açıkça söyleriz.”

- Anadolu Kartalı Tatbikatı

Kurtulmuş, bir gazetecinin, Anadolu Kartalı Tatbikatında İsrail’in yer alıp almayacağı yönündeki bir soruya, “Masa başında oturup on tane haber yazarsınız, 'falancadan duymuştum' diyerek haber yazmıştır dersiniz bunlar başka bir şey, bizim resmi olarak haber vermemiz başka bir şey” dedi.

Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin Türkiye’nin tutumu üzerinden bu noktaya gelmediğine dikkati çeken Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası karasularda bir yardım gemisi, Mavi Marmara gemisi, içinde yüzlerce sivil gönüllüyü taşıyan gemi hunharca, barbarca İsrail askerlerinin yasa dışı bir operasyonuyla yolu kesildi ve 10 vatandaşımız şehit edildi. Türkiye-İsrail arasındaki ilişkileri anormalleştiren Türkiye’nin tavrı değil, İsrail’in bu tavrıdır. Dolayısıyla bu tavırdan dolayı ilişkilerimiz uzunca bir süredir askıya alınmış vaziyette. Daha doğrusu hiçbir ilişkimiz yok. Ama bu olaydan sonra Türkiye olarak bizim ısrarla söylediğimiz üç madde yerine gelirse bu ilişkilerin normalleştirilmesi süreci başlayabilir. İlk iki maddede çok çok kolay mesafe alındı, üçüncüsünde ise uzun müzakereler sonucunda belli bir noktaya gelindi. Ümit ederiz ki varılan bu anlaşma, rotasında yürür ve bizim esas gayemiz olan Gazze’deki kardeşlerimizin insani bir yaşama kavuşması için Türkiye, elinden gelen desteği sağlar. Mavi Marmara olayı olmamış gibi bunu hafızamızdan silerek yolumuza devam etmiyoruz. Bu, hem Türkiye hem de dünya kamuoyunun hafızalarındadır. Unutulacak bir olay değildir. Ama İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi için bizim beklediğimiz özür, tazminat ve Gazze ablukasının bir türlü gevşetilmesi meselesinde Türkiye, istediklerini almış noktadadır. Bundan sonra süreç normalleşecek. Normalleşme adımları, tabii ki bu anlaşmanın nasıl işlediğine bağlıdır. Bundan sonra normalleşme sırasında, bu tatbikat meselesi henüz bugünün konusu değil, sonraki günlerin konusudur. Bu ve benzeri birçok konu gündeme gelir, o günkü siyasi şartlar çerçevesinde verilecek olan bir karardır, bugüne ait bir tartışma konusu değil.”

Kurtulmuş, terörle mücadeleye ilişkin bir soruya karşılık, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da şehirlerin, mezraların ve köylerin terör örgütünden temizlenmesi için büyük mücadele verildiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Çözüm sürecinde büyük samimiyetle bu işin bitirilmesi silahlı unsurların tamamen tasfiye edilmesi konusunda bir müzakere sürdürüldü. Şunu da çok net söyleyeyim o müzakere süreci olmasaydı Doğu ve Güneydoğu'daki olaylar başka bir seyir takip edebilirdi. Ama o sürece ihanet eden hükümet değildir.

O sürece ihanet eden, oy aldığı Kürt halkına ihanet eden PKK terör örgütü ve yandaşlarıdır. Şu sorunun cevabını versinler, 'Birden ne oldu da her şey yolunda giderken 22 Temmuz’da düğmeye basılmış gibi bütün canavarlar uyandırıldı? Hangi siyasi gelişme olmuştur da 22 Temmuz’dan sonra PKK terör örgütü şehirleri kazarak, çukurlar açarak bombalarla Türkiye’ye saldırmıştır, DHKP-C Türkiye’nin şehirlerinde bombalı saldırılar yapmıştır?' Şunu çok net söyleyeyim, birileri bundan rahatsızlık duyuyor ama bir kere daha söyleyeyim, dünyada hiçbir terör örgütü tek başına hareket ediyor değildir. Eğer bu terör örgütlerinin arkasında bunlara siyasi, istihbari, lojistik, askeri ve silah desteği verenler, desteklerini çeksinler hiçbiri bir hafta dayanamazlar. Bunu DAEŞ için de söylüyorum PKK için de söylüyorum. Dolayısıyla Türkiye 22 Temmuz 2015’ten itibaren çok planlı saldırının altındadır. Burada kullanılan araçlardan, maşalardan birisi de PKK’dır. Meseleyi böyle görmemiz lazım.”

- Provokasyonlar konusunda uyarı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde yaşanan bıçaklı kavganın hatırlatılmasının ardından, yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, vatandaşları provokasyonlara karşı uyardı.

Bu tür ortamlarda hem Türkiye’deki barış ortamını bozmak isteyenlerin hem buralardan birtakım menfaatler elde etmek isteyenlerin provokasyonlar yapabileceğine vurgu yapan Kurtulmuş, “Beyşehir’de maalesef adli bir olay, sıradan bir olay, bir sokak kavgası belli boyutlara taşınmaya çalışıldı. Burada aziz milletimizin çok uyanık, ferasetli olması lazım. Suriyeli sığınmacılar üzerinden oluşturulabilecek bazı provokasyonlara karşı da uyanık olmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78