• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ UYGULAMASI KALDIRILDI

Menderes APAYDIN

 

Yeni yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile; rektörlük seçimleri kaldırıldı. Yeni düzenlemeye göre; sayın  CUMHURBAŞKANI Recep   Tayyip   Erdoğan rektör atayabilecek.
 
Böylece, 676 Sayılı KHK ile ise rektörlük seçimleri uygulaması, kaldırıldı. 
2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan "Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır" ifadesi yerine “Devlet üniversitelerinde rektör Yüksek Öğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır" denildi.
 
Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yüksek Öğretim Kuruluna teklifi ve Yüksek Öğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır."
Bu uygulama, aynı zamanda rektörlük seçimi öncesi; Üniversitelerde yaşanan, gereksiz çekişmeleri, kamplaşmaları, dargınlıkları, gerilimi, kaldırmış olacaktır.
Kaldırılan uygulama ile; rektörlük seçimine giden süreçte; Asıl görevleri bilim olan, Üniversite görevlileri arasında, sonu kırılmalara, hatta düşmanlıklara varan; tartışmaların oluşmasına neden oluyordu. Seçilecek kişilerin, yanlarına alacakları görev arkadaşlarına; yeni idarecilik görevleri sözleri veriliyordu.  Yıllarca dost olan, kimi insanların arasında; rektörlük seçimleri nedeni ile; kırgınlıklar, gerginlikler, tartışmalar oluşuyordu. Bir takım pazarlıkların yapıldığı; alanlar haline dönüşüyordu.
 
Seçim süreci boyunca; nerede ise; Tüm Üniversite; seçim sonuçlarına kilitleniyordu.
Söz vermeler, tehditler, pazarlıklar, alıp başını gidiyordu. Böylece; Üniversitelerde; kamplaşmalar, ayrılıklar, guruplaşmalar oluşuyordu.
Öyle şeyler yaşanmıştı ki; hatırlayalım. Rektörlüğe kimi zaman; en az oy alan adam atanmıştı. Kimi zaman; seçilen birinci adayın yarısı kadar, oy alamayan şahıs; rektörlüğe atanmıştı. Böylece,  bu uygulama ile yapılan seçimler sonrası; huzursuzluklar, dargınlıklar oluşuyordu. İlim yuvası olması gereken kurumlar; gereksiz tartışmaların, dargınlıkların, gerginliklerin, oluştuğu mekanlar haline dönüşüyordu.
Bu seçim atmosferi, Şehrin sivil insanlarını bile; etkileyecek konuma geliyordu. Bir takım aktörler; bu seçim atmosferinde; etkin görevler üstlenmek çabası içerisine, giriyorlardı. Hatta, gölge rektör oluşumlarının olduğu, iddialarından söz ediliyordu.
 
Bu olumsuzlukların farkında olan, Devleti yöneten irade; bu uygulamanın sona ermesini sağlayan yasayı değiştirmiş oldu. Hayırlı olsun.
Özellikle, Üniversiteler için; hayırlı olsun, diyorum. Umarım bu uygulamalar ile; rektörlük seçimleri ile yaşanan, tüm olumsuzluklar ortadan kalkar.
Umutla bekliyoruz... 
Üniversitelerimiz; çekişmelerin, şahsı kırgınlıkların olduğu yerler değil; İlim yuvaları olarak anılan, yerler olsun. Öğrenciler, böyle olmasını istiyor, velilerimiz sorunsuz bir ortam özlüyor. Kafası bazı şeyler ile, karışık olan, öğretim görevlisinden; öğrenciler ne kadar yararlanabilir? Yararlanamaz...
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )