özmen

Gürün Emniyet Müdürlüğü\'nden \"Havai Fişek\" Uyarısı

01.09.2013 - 14:36, Güncelleme: 01.09.2013 - 14:36
 

Gürün Emniyet Müdürlüğü\'nden \"Havai Fişek\" Uyarısı

Gürün Emniyet Müdürlüğü, kullanılan havai fişekler nedeniyle vatandaşları uyardı.

Gürün Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “ Yaz mevsimi ile birlikte ilçemizde çok sayıda düğün, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinlikler yapıldı. Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığı için bu etkinlikler hala devam etmektedir. Gürünlü vatandaşlarımız bu yaz ısrarla ‘havai fişek’ kullanımı hususunda talepte bulunmaktadırlar ancak yetkimizi yasalardan alan biz emniyet mensupları düğün sahiplerine havai fişek gösterisi yapabilmenin prosedürlerini izah ederek gerekli belge olarak A sınıfı havai fişek kullanma, atabilme ve taşıyabilme ehliyetine sahip kişilerce uygun yer ve zamanda tüm önlemlerin alınması sureti ile sessiz sadece görsel havai fişek kullanmanın yasal olduğu mülki amir onayı ile mümkün olabileceği kendilerine bizzat izah ediyoruz. Aksi halde kendileri atmasa dahi düğüne gelen misafirlerin yapacakları yasaya aykırı bu fiili gerçekleştirdikleri takdirde tüm sorumluluğun düğün sahibine ait olacağı hususu tebliği edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.   İzinsiz havai fişek kullanımında bulunanlara para cezası uygulanacağının belirtildiği açıklamada;"Bu yıl özellikle yaz döneminde ilçe merkezimizde 100 civarı düğün gerçekleşmiştir.14’üncü Gürün Kültür ve Sanat Festivali dahil toplamda 3 etkinlikte prosedür tam olarak uygulanarak gerekli izin verilmiş ve havai fişek atılması yasal olarak gerçekleşmiştir. Kendilerine önceden tebliği edilmesine rağmen 3 ayrı etkinlikte izinsiz havai fişek atıldığı tespit edilen düğün sahiplerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32’inci Maddesi hükmünce toplam 546 TL idari para cezası yaptırımı uygulanmıştır. Ülke genelinde düğünlerde silah atma neticesinde pek çok kişinin yaralandığı, sakat kaldığı ve hatta ölümle sonuçlandığı göz önünde bulundurulduğunda failler mutlak suretle yakalansa dahi Gürünlü vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde düğün ve eğlencelerde silah atma hususuna şu ana kadar kayıtlarımızda rastlanmamış ancak kurusıkı silah taşıyan 1 vatandaşımıza 5729 Sayılı Ses ve Gaz Fişeği atabilen Silahlar Kanununa muhalefetten 731TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.   Havai fişeklerin hayvanların ölümlerine yol açtığı belirtildiği açıklamada; “ Havai fişeklerin cezai müeyyidesinin dışında çevreye verdiği zararlardan bahsetmek gerekirse en başta havai fişekten kopan kıvılcımların etrafa savrulması ile yangına sebep olabileceği, insanlara korku ve panik yaratabileceği ayrıca sesi, dumanı ve ışığı ile özellikle kuşları korkuttuğu, sağır edici ve şok etkisi ile kuşların ölümüne sebebiyet vermesi, çevre kirliliği yaratarak diğer yabani hayvanlara, böceklere olumsuz etkileri bilinmektedir. Hatta kayıtlara göre 2003 yılında New York da yeni yıl kutlamalarında 2000 civarında kuşun panikten ve yanarak öldüğü, büyük bir kısmının dumandan zehirlenerek öldüğü bilinmektedir” ifadelerine yer verildi.
Gürün Emniyet Müdürlüğü, kullanılan havai fişekler nedeniyle vatandaşları uyardı.

Gürün Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “ Yaz mevsimi ile birlikte ilçemizde çok sayıda düğün, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinlikler yapıldı. Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığı için bu etkinlikler hala devam etmektedir. Gürünlü vatandaşlarımız bu yaz ısrarla ‘havai fişek’ kullanımı hususunda talepte bulunmaktadırlar ancak yetkimizi yasalardan alan biz emniyet mensupları düğün sahiplerine havai fişek gösterisi yapabilmenin prosedürlerini izah ederek gerekli belge olarak A sınıfı havai fişek kullanma, atabilme ve taşıyabilme ehliyetine sahip kişilerce uygun yer ve zamanda tüm önlemlerin alınması sureti ile sessiz sadece görsel havai fişek kullanmanın yasal olduğu mülki amir onayı ile mümkün olabileceği kendilerine bizzat izah ediyoruz. Aksi halde kendileri atmasa dahi düğüne gelen misafirlerin yapacakları yasaya aykırı bu fiili gerçekleştirdikleri takdirde tüm sorumluluğun düğün sahibine ait olacağı hususu tebliği edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 


İzinsiz havai fişek kullanımında bulunanlara para cezası uygulanacağının belirtildiği açıklamada;"Bu yıl özellikle yaz döneminde ilçe merkezimizde 100 civarı düğün gerçekleşmiştir.14’üncü Gürün Kültür ve Sanat Festivali dahil toplamda 3 etkinlikte prosedür tam olarak uygulanarak gerekli izin verilmiş ve havai fişek atılması yasal olarak gerçekleşmiştir. Kendilerine önceden tebliği edilmesine rağmen 3 ayrı etkinlikte izinsiz havai fişek atıldığı tespit edilen düğün sahiplerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32’inci Maddesi hükmünce toplam 546 TL idari para cezası yaptırımı uygulanmıştır. Ülke genelinde düğünlerde silah atma neticesinde pek çok kişinin yaralandığı, sakat kaldığı ve hatta ölümle sonuçlandığı göz önünde bulundurulduğunda failler mutlak suretle yakalansa dahi Gürünlü vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde düğün ve eğlencelerde silah atma hususuna şu ana kadar kayıtlarımızda rastlanmamış ancak kurusıkı silah taşıyan 1 vatandaşımıza 5729 Sayılı Ses ve Gaz Fişeği atabilen Silahlar Kanununa muhalefetten 731TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

 


Havai fişeklerin hayvanların ölümlerine yol açtığı belirtildiği açıklamada; “ Havai fişeklerin cezai müeyyidesinin dışında çevreye verdiği zararlardan bahsetmek gerekirse en başta havai fişekten kopan kıvılcımların etrafa savrulması ile yangına sebep olabileceği, insanlara korku ve panik yaratabileceği ayrıca sesi, dumanı ve ışığı ile özellikle kuşları korkuttuğu, sağır edici ve şok etkisi ile kuşların ölümüne sebebiyet vermesi, çevre kirliliği yaratarak diğer yabani hayvanlara, böceklere olumsuz etkileri bilinmektedir. Hatta kayıtlara göre 2003 yılında New York da yeni yıl kutlamalarında 2000 civarında kuşun panikten ve yanarak öldüğü, büyük bir kısmının dumandan zehirlenerek öldüğü bilinmektedir” ifadelerine yer verildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sivasbulteni.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.