• BIST 2.868,44
 • Altın 1029.697
 • Dolar 17.9308
 • Euro 18.5002
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

YEREL SEÇİM BEKLENTİLERİ

Orhan ARSLAN

YEREL       SEÇİM     BEKLENTİLERİ

ÜLKEMİZ YEREL SEÇİM HAVASINA GİRİNCE; İnsanlar açısından, Haftalar öncesinde,  yerel anlamda belediye başkan aday adayı, olup; başkan adaylığını kazanma süreci,  başladı ve bir müddet devam etmişti. Bazı siyasi partiler de; hala devam ediyor.
Partilerin yapmış oldukları değerlendirmeler sonucunda;  aday adayları yapılan çalışmalar,  neticesinde;  zaman içerisinde, başkan adayı olarak; atanıp, atanmadıklarını görmüş oldular. Uzun bir süre, gündemi oluşturan hangi partiden kim aday olacak? Sorusu cevabını buldu. Şimdi sıra; Bu adaylardan kim başkan seçilecek? Sorusunun cevabını almaya geldi. Bundan sonraki tüm çalışmalar; o, yönde olacaktır. Yapılan tüm gayretler, anketler, kamuoyu araştırmaları hep bu yöne dönüktür.
Dün şehrimizde yapılan açık hava toplantısında; Sayın Başkan, kendi adayına sahip çıktı. Bu aday ile yola devam edeceklerini belirttiler. Böylece, yarışın devam ettiğini belirttiler.
Hal böyle olunca; çok kabarık sayıda başkan aday adaylarının; hepsini miting alanında görmeyi seçmen arzulamıştır. Bazı başkan adaylarının, mitingde olmadığı gözlemlenmiştir.
Ortada şöyle bir gerçek vardır. Bir-çok aday, kendisinin aday, olmadığı bir yarışa; sıcak bakmamaktadır. Hatta, destek bile vermeyebilirler.
Ülke genelinde; Asıl listeler belli olduktan sonra küslükler, darılmalar hatta kızmalar, aday adayı olduğu partiye sırt çevirmeler bile başlamıştır. Geçmişte bu tür davranışların çok yaşandığını bildiğimiz için; aynı tanıdık manzaraların olacağı kanaatindeyim. Hatta kızarak karşı partilerden, aday olanları bile; göreceğiz. Partilerine küsüp parti değiştirenler mi; dersiniz. Kendi desteklediği adayın olmadığını görünce seçmen sandığına gitmeyenler mi; dersiniz. Hatta aday yapılmadığı için; hiçbir siyasi çalışmaya katılmayanlar mı? Dersiniz. Bunlar hep yaşandı. Bundan sonra da; yaşanacaktır.
O zaman şöyle bir şey geliyor aklımıza, ben yoksam gerisi tufan. Bu mantık, doğru bir mantık değildir. Böyle düşünenler tamamen kendi egosunu tatmin etmek için, bu süreci yaşamışlardır. Olumsuzluk olunca da; hemen gemiyi terk ederler. Siyasi etiğe hiç de uygun olmayan, tavırlar içerisine girerler. Hele bir de başarısızlık olursa; o kadroların tamamı ile, alay ederler. Ben aday olsaydım; böyle olmazdı, diyenler, bile olacaktır. Bu beklenti siyasi partilerin asıl listelerini; Yüksek Seçim Kuruluna verecekleri tarihe kadar devam eder. Zaman geçtikçe de bazı şeyler ortaya çıkmaya başlar. İşte bu durum tam da; insanımızın bazı konulara siyaset açısından; nasıl baktığını ortaya koymaktadır. Kısacası seçmen tercihine dayalı, Genel merkez denetimli, bu aday belirleme yöntemine, daha alışamadığımızın bir sonucudur. Bazen aday, mensubu olduğu siyasi partinin ilkelerine bağlı olmayı değil de; kendisinin aday olup, olmadığını ön plana çıkarmaktadır.
Kimileri de, benim elde etmediğim, başkanlık kaldı mantığı ile; siyasi partilere hücum ederler. Sanki onlar olmasa; siyaset mekanizması çöker. İsimlerinin önüne bir de seçilmişlik sıfatını eklemek için senelerdir uğraşır dururlar. Bu Ülkede, sanki kendilerinden başka adam yoktur. Kendisinin mesleği, her ne ise; onun uzmanı veya bileceni olmak ona yetmez. Sorsan her şeyi bilir. Demez ki; benim ondan haberim ve bilgim yoktur.    
Bir başka hastalık ta; şudur. Cebinde paran var mı? Tamam sen her şeyi biliyorsun! demektir. Yahut ağa mısın? Belirli bir makama mı eriştin! o halde hadi biraz da siyaset yapayım deyip, ortaya çıkarsın. Üstelik, siyasi parti yapılanması nedir? Tabandan itibaren insanlar nasıl çalışırlar? Bu alanda ne kadar fedakarlık yaparlar, bunlardan haberi olmadan; Siyasi alanda boy göstermek ister. Gelir tepeden aday olur.
Bunlar demokrasimiz adına hoş olmayan görüntülerdir. Ben iktidar olayım, bana nereden oy gelirse gelsin, önemli değil demek; senelerce bu Ülkede siyaset yapmış bir kişinin sözünü aklıma getiriyor. Düşün peşime… Ne kadar etik olduğunu; varın siz, düşünün...
O zaman öyle siyaset yapmanın daha doğru olduğu, fikri kafanıza yerleşiyor. Ben siyasi parti olarak iktidar olayımda; gerisi önemli değil. Böyle bir mantıkla yapılan siyaset başarılı olamaz. Yerel anlamdaki plan ve projeler önemlidir.
Halka doğru, dürüst, yalan, iftiraya kaçmadan yapacağınız işleri söyleyerek; işe başlamak gerekir. 
Yerel anlamda, Zaman, zaman aday adayı arkadaşları dinledim ve bu şehrin hiç de; o kadar sorunları olmadığına karar verdim. Çünkü, herkes, o kadar kendinden emin ki; kişi olarak kendisi seçilince her şey hallolacak. Sivas bir anda sihirli bir değnek değmiş gibi; değişecektir. O zaman, kendi, kendime sordum. Bu şehir, neden senelerden beri; hep yapılamayan şeylerle anılmaktadır! 
Ülkemiz ve şehrimiz adına, aldığı emaneti yerine getirebilecek arkadaşların; seçilmesini yürekten diliyorum. Ancak, şu görsel medyada görev yapan arkadaşlardan dileğim şudur ki; bu başkan adayı arkadaşlardan birisi, ileride başkan seçildikleri zaman; şimdi yaptıkları konuşmaları o zaman, onlara; dinletsinler. Arşivlerinden çıkararak kendilerine dinletsinler. Onlar kendi, kendilerine not verirler. Yahut, neleri yapmak için; söz verdiklerini hatırlamış olurlar.
Yerel seçimlerin, siyasi partiler açısından, çok önemli olduğunu da; unutmayalım. Ülkemde, bazı değerlendirmeler, seçmenin oylarının ortaya çıkmasından sonra, yapılmaktadır. O, halde; sağ duyunuzla hareket ederek, tercihinizi yapınız...

Kısacası, seçimin yereli, geneli olmaz mantığı hakimdir...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )