• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

YENİ HÜKUMETTEN BEKLENTİMİZ İSRAFIN DURDURULMASIDIR

Talha GURBETÇİ
YENİ HÜKUMETTEN BEKLENTİMİZ İSRAFIN DURDURULMASIDIR

 

Her yönetim başa geldiği zaman;  yapabileceği şeyleri, maddeler halinde sıralar. Bana göre;  yeni gelen yönetimin,en önemli meselesi; resmi kurumlardaki israfı, yani sızıntıyı engellemektir. Siz, bir taraftan dolduruyorsunuz, ancak; doldurduğunuz yer, bir türlü dolmuyor. Çünkü, sızıntı, kaçak çok. Devletin tepe noktasındaki insanlar; şüphesiz bu konudan, çok şikayetçidirler. Onlar da, bu konunun ortadan kalkmasını istemektedirler. O halde, hemen bir yerlerden başlamaları gerekir.
Öncelikle, bankamatik memurlarını tespit ederek; aktif hayatın içerisinde; istihdam edilir hale, getirilmesi gerekir. Tahsis edilen makam aracı, şoför, gibi özel hizmet yapanları, en aza indirmek.  Ortak servislerle, buna çözüm bulmak. Her makam sahibinin, makama geçtiği andan itibaren; atandığı makamı, tekrardan teşrif etme alışkanlıklarına, son vermek. Makam aracı kullanan şoförlerin; hizmet ettiği insanın mekanı ile; kendi iskanı arasındaki; uzaklıklardan dolayı, gereksiz  mesafe kat edilmesinin önüne geçmek.
Bunları özellikle sıralıyorum. Çok, şahit olduğum için. Yoksa; olabilecekleri siz düşünün. Kriz dönemlerinde ekonomideki bozulma sonucu, bütçe gelirlerinde; ortaya çıkacak azalma ile buradan doğan; kamu hizmeti finansman açığının, kamu yönetiminin; personel, cari ve transfer harcamaları gibi zorunlu giderlerinden düşülebilmesi arasında asimetrik bir ilişki vardır.
Kamu personelinin ya da sosyal yardım alan kesimlerin, refah döneminde; maaş, özlük hakları, yoksulluk ödeneği, sağlık yardımı, vb. altında elde ettikleri kazanımlarla; kamu yöneticilerinin hizmet binası, makam odası, makam aracı gibi imtiyazlarının ekonominin daraldığı ve finansman açığının ortaya çıktığı dönemlerde; ellerinden alınması veya bütçedeki daralma oranında azaltılması mümkün  olmamıştır. Onlar, yine kendi dünyalarında israfa devam etmişlerdir.
Kamu yönetimi mekanizması; kendisine siyasi bir sınır çizilmediği takdirde; canlı bir organizma gibi büyüme eğilimine girer. O nedenle; yeni yönetime gelecek kadrolardan beklentimiz büyüktür. Bunun ilk adımı da; Kamuda israfın, gereksiz harcamaların önüne geçmektir.
Gelecek yeni yönetici arkadaşlar; bu gerçeği görerek, üzerine gitmelidir. Eğer, bu gerçek görülüp te; yeteri kadar tedbir alınmaz ve önüne geçilmez ise; Kamuda, bazı imtiyazlı konumdaki insanların;  şahsi imparatorlukları, devam edecektir. Bu da; Devletin sırtına ekstradan ve gereksiz bir yük demektir.
Özellikle yerel yönetimler de; israf ve gereksiz harcama alışkanlığı daha da fazladır. Çok sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekir. Ülkemizde her alanda; yeteri kadar denetim yapamadığımızı, bu köşede defalarca dile getirdim. Tekrar ediyorum. Denetim, kontrol mekanizmamız iyi çalışmıyor.
Ayrıca, topluma yönelik yapılan aşırı derecedeki reklamlar; insanları gereksiz tüketmeye; alış, veriş çılgınlığına sürüklüyor. Bu da, vahşi kapitalizmin işine geliyor. En azından reklamlara, bir sınırlama getirilir. Ya da; çok fazla reklam yapandan; çok fazla vergi alınır. Bir anlamda; israfa teşvikin, önüne geçilmesi lazımdır. Bu israf; gelir dağılımında; düşük gelire sahip olan vatandaşlarımızı; ekonomik olarak da; zor durumlara düşürmektedir.
Beklentimiz, bu problemin yeni yönetime gelen arkadaşlar tarafından; iyi analiz edilip; ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların, yeteri kadar yapılmasıdır. Bu tür israf yapma alışkanlığı, insanımız da; sorumsuzluğu da; beraberinde getirmektedir. Arkasından sosyal hayatımızı etkileyecek; derin yaralar olarak, ortaya çıkmaktadır.
Devletin malı deniz, mantığından; Bu Ülke bireylerinin kurtarılması gerekir. Bu mantığın yanlışlığını; gerekirse, en caydırıcı cezalarla; halkımıza, memurumuza, esnafımıza, velhasıl herkese öğretmemiz şarttır. Ülkenin maddi alanda daha iyi hamleler yapması için; buna ihtiyacımız var…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )