• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

UYGAD ANAYASA VE REFERANDUM PANELİ

Talha GURBETÇİ
UYGAD   ANAYASA   VE  REFERANDUM   PANELİ
1 MART  2017  Tarihinde, BEYOĞLU  GENÇLİK  MERKEZİNDE Anayasa değişikliği ve Referandum konulu  bir  panel  düzenledi. Panele Başta STAR Gazetesi genel yayın yönetmeni NUH ALBAYRAK  olmak üzere,  PROF.  Ramazan  Ayvalı, Gazeteci  Mevlüt  Yüksel, Recep Garip  konuşmacı olarak, katıldılar.
Sayın Beyoğlu Belediye Başkanı, bir selamlama konuşması, yaptılar.
​        Panel öncesinde; öğrencilerin sahneye koyduğu; Ömer  Halisdemir, konulu sunum; çok beğenildi ve salondaki herkesi duygulandırdı. Bir kez daha, Tüm DÜNYA YA  belirtildi ve haykırıldı. Bu Topraklarda kahramanlar bitmez... Bir ölür, bin diriliriz...
Konuşmalarda, Ülkemizin neden yeni Anayasaya ihtiyacı olduğu; gerekçeleriyle birlikte anlatıldı. Geçmiş dönemlerde; Başbakanlık yapmış olan, Devlet  yöneticilerinin çoğunun, başkanlık sistemine taraf olduğu belirtildi. Ülke yararı için; Devletimizin geleceği için; Anayasa değişikliğinin ve Başkanlık sisteminin şart olduğunun, altı çizildi.
Özellikle NUH ALBAYRAK, Vesayetin mevcut  sistemde her zaman; canlılığını ve diriliğini koruduğunu belirterek; bir an önce bu sistemden kurtulmamız, gerektiğini belirtti. 16 Nisan oylaması sonrasında çıkacak EVET oylarının çoğunluğu ile; Bir nevi Yurdumuzun tapusunun, ehil ellere geçeceğinden, söz etti. Tapu olmadan, kazanımların bir değeri olmadığını altını çizdi. Bu açıdan 16 Nisanın önemini, bir kez daha hatırlattı.
Mevlüt Yüksel, Yapmış oldukları TV sunumlarında, söyleşilerinde; Ülkenin var olan sıkıntılarını gidermek amacıyla; çalışmalar ortaya koyduklarından bahsetti. Bu amaçla, Yurt dışı gezilerinde edindiği izlenimlerini anlattı. Var olabilecek tehlikelerin altını çizdi. Verilen mücadelenin, gerekliliğini ve mutlaka kazanılmasının şart olduğu belirtti. 16 Nisan oylamasının, Batının gündeminde olduğunu hatırlattı. Batılı güçlerin, olası bir EVET , çıkmasını açıkça istemediklerinin altını çizdi. Gelecek günlerde; Ülke gündemine oturacak, bazı olayların gelişeceği şüphesini taşıdığından, söz etti.  Batıdan edindiği intibaları anlattı.
Diğer konuşmacılar, bu anlamda açıklamalarda bulundular. Son günlerde Bazı medya kuruluşlarının, yapmış olduğu kasıtlı yayınların dikkat çekici olduğu vurgulandı. Bazı gazeteci arkadaşların da, belirttiği gibi; Darbe heveslilerinin, bu heveslerinden vazgeçmediklerinin, bilinmesi istendi. Halkımızın ve özellikle yerel medyanın, bu konuda uyanık olması,  gerektiği belirtildi.
Sorular kısmında; AK PARTİ vekillerinden Sayın Nebati; dinleyicilere ve yerel gazeteci arkadaşlara; uzun, uzadıya çalışmalardan söz etti. Halka yönelik daha yoğun çalışmaların Son bir ayda giderek artacağının altını çizdi. Bu nedenle; 16 Nisanın önemli bir tarih olduğunun altını çizdi.
Panele katılan yerel gazeteci arkadaşların oluşturduğu birliktelik, ortak düşünce ortamı oluşturuldu.  Bu konuda üzerine düşen görevleri yapacaklarından, söz ettiler. Bu Ülkenin, Bu  VATANIN bizim VATANIMIZ olduğunun altı çizildi. VATANSEVERLİK adına; yapılması gereken çalışmalara, destek verileceğinin, bilinmesi istenildi.
Birlik ve beraberlik mesajlarının paylaşıldığı toplandı; Dilek ve temennilerle, sona erdi. 
Bu arada, UYGAD Bir Basın bildirisini paylaşmayı uygun gördü.
Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği'nin basın bildirisi şu şekilde:                                                                                            BASIN BİLDİRİSİ                 
Hürriyet Gazetesinin “Karargâh rahatsız” Haberini Kınıyoruz! Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği olarak, Hürriyet Gazetesinin darbelere hazırlık sürecini anımsatan “Karargâh rahatsız” manşetli haberini şiddetle kınıyoruz. Bizler Uygad olarak, halkın iradesini baskı altına almaya çalışan hiçbir vesayet odağının varlığını, emaresini kabul etmiyoruz. Ülkenin barış ve huzur ortamını hedef aldığını düşündüğümüz bu haber, hiç bir şekilde basın yayın ahlak kuralları çerçevesinde izah edilemez. Önceki darbe dönemlerinden aşina olduğumuz darbeye hazırlık süreçlerindeki medya manşetlerini anımsatan bu haber hiçbir şekilde masum gösterilemez… Tüm özgürlüklerde olduğu gibi; medya özgürlüğünde de bir sınırın mevcut olması, evrensel basın ilkeleri gereğidir. Bazı uluslararası güç odaklarının parçacık devletler oluşturma planlarını uygulamaya koyduğu bu dönemlerde, her kesime olduğu gibi medyaya da büyük sorumluluklar düşmektedir. Tüm medyanın, bu sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesini beklemek, bu ülkede yaşayan tüm bireylerin en doğal hakkıdır. Son dönemlerde üzülerek takip ediyoruz ki, ülkemizin gizli kalması gereken mahrem bilgileri gazetecilik kisvesi altında teşhir edilmekte ve bunu yapanlar uluslararası platformlarda ödüllendirilmektedirler.  Hiçbir çağdaş hukuk sisteminde, hiç bir meslek grubuna suç işleme özgürlüğü tanınamayacağı gibi, gazetecilik mesleğine de böyle bir ayrıcalık tanınamaz. Bu vesile ile Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği’nin tüm üyeleri olarak Hürriyet Gazetesinin bu haberini kınıyor, tüm medyanın halkın duyarlılıkları ve ülkenin yüksek menfaatleri konusunda hassasiyet göstermesini temenni ediyoruz. -  

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )