• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.108
 • Dolar 17.9395
 • Euro 18.5163
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

TİKANIN FAALİYETLERİ

Talha GURBETÇİ

 TİKANIN      FAALİYETLERİ  
 TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) Yeryüzünde; Türkiye Devletinin gücünü ve varlığını ispat eden, bir kuruluştur. Yaptığı faaliyetlerle, bunu ispatlamıştır.
Özellikle; Osmanlının terk ettiği topraklar da; yaptığı hizmetler ve yatırımlarla, yöre halklarının umudu haline gelmektedir. Aranan bir yapılanmadır.
Terk edilmiş coğrafyalarda, Türkün adını duyurmaya devam etmektedir. Yardımlarıyla, paylaşımcılığıyla, Kendini kabul ettirmiştir.
İşte bir kaç örnek; Balkanlarda, milyonlarla ifade edilen Türk vatandaşı, dağınık bir şekilde yaşamaktadır. Onlara ulaşmak, bazen çok zordur. Yaklaşık iki asırdır, o toprakları yönetenler; Osmanlıdan kalma, bu insanları bir arada tutmamak için; ellerinden geleni yapmışlardır. Her türlü ayrımcılığa; kapı açmışlardır.
TİKA; Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden Makedonya´nın; 2 milyonluk nüfusunun yüzde 4´ünü Türkler oluşturuyor. Bölgede yaşayan 30 bin Türk´ün en az, 10 bini; Yörük Türkü. Plaçkovica Dağları´nın eteklerinde yaşayan Yörükler, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu´nun Balkan coğrafyasını fethinin ardından, Makedonya´nın doğu bölgelerindeki dağlık kesimlerine Karaman´dan getirilerek iskan edildi. Ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde Anadolu lehçesine yakın Türkçe konuşuluyor. Yörükler, aradan geçen 600 yıla rağmen eski geleneklerini ve yaşam tarzlarını devam ettiriyorlar. Zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlamaya çalışıyor.
Başta altyapı olmak üzere; birçok sorunla yüz yüze kalan, Yörük Türklerine yardım elini ise; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı uzatıyor. Bölgede 100 yıldır süren su sıkıntısına çare olan TİKA, Tarım ve Eğitim alanında da bölgede kalıcı projelere imza atıyor. Çalışmalarına, devam ediyor.
Yine, Bulgaristan´ da yapılan hizmetlerinin; TİKA sorumlusu,  arkadaş; yapılan çalışmaları, uzun uzadıya anlatmaktadır. Bugün, Bulgaristan´ın 32 şehrinin, yaklaşık otuz adedine; hizmetlerimizle ulaşmaktayız. Tarım ve Eğitim alanında yaptığımız hizmetlerin yanında; Ecdat yadigarı, yapıları onararak; Osmanlı eserlerine sahip çıkıyoruz. Ülke genelinde; 3 adet Anadolu İmam Hatip lisesi açmış bulunmaktayız. Çünkü, önceki dönemlerde; dini inançlar, hep hedef olmuştur.
Dini inancın yaygınlaştırılması için; çalışmalarımız, devam etmektedir.
Her zaman olduğu gibi; bölge halklarının gözü, kulağı Türkiye´dedir. Buradan uzatılacak bir elin; onlar için, önemi büyüktür. Aslen oralı olan; yatırımcıların, o topraklarda, yatırım yapmalarını beklemektedirler.
Oralarda, Türk demek; Müslüman kavramı ile aynı anlamdadır.
Avrupa birliği, bu geri kalmış ülkeleri; birliğe alarak, ucuz insan gücünden yararlanmaktadır. Kendi yurttaşlarına, ödedikleri ücretin yarısını ödemektedirler. Bir nevi, köle gibi kullanmak istemektedirler. O, coğrafyada yaşayan kardeşlerimiz, Ülkemize göç etmektense;  kendilerine ekonomik açıdan, bir yardım uzatılmasını beklemektedirler. Amaçları; yaşadıkları toprağı terk etmek istemiyorlar. Akrabalarının bir kısmı, Ülkemizde yaşayan, bu insanlar; uzatılacak bir eli beklemektedirler. TİKA sayesinde; bir gün, bu beklenti de; gerçekleşir, ümidini taşıyoruz.
Dünya üzerinde; bu kuruluşun yaptıklarını merak edenler; sayfalarına girerek, bilgi edinebilirler. Beklentimiz, bu hizmetlerin; gittikçe artmasıdır. Özellikle; OSMANLI topraklarının, Türk devletlerinin, sahaları üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bu hizmetlerin, Ulaşabildiğimiz, her coğrafyaya gitmesinden yanayım. İnsanımızın, insanlık yüzü ve karşılıksız yardım, amaçlı çalışmaları ile; Yeryüzü insanı tanışsın. DÜNYA İNSANLIK GÖRSÜN. Zaten Dünya sıralamasında; yardım konusunda; ilk sıralardayız...
Dil, irfan çalışmaları ile; bu çalışmalar desteklenmelidir. Kendi köklerini tanımak adına, yapılacak faaliyetler, oradaki insanları; diri tutacaktır.
Afrika´ da sağlık alanında yardımcı olmak üzere, oraya giden; Bir doktor arkadaşın anısını, yenileyelim. Gittiğimiz Ülke insanı; sağlık açısından, yardıma ihtiyaçları olduğu halde; önceleri bize, hiç yaklaşmadılar. Daha sonraları, bizi camide ibadet ederken, gördükten sonra; iletişim kurmaya çalıştılar.
Daha sonra; nedenini sorduğumuz zaman; Bize şöyle cevap verdiler: Ne zaman beyaz insan, buraya gelse; bizden hep bir şeyler alıp, götürdü. Sizin de; beyaz insan olduğunuzu görünce; aynı endişeyi taşıdık. Ne zaman ki; MÜSLÜMAN olduğunuzu anlayınca; size güvenimiz, arttı.
Evet, işte konunun özeti burada yatıyor. İnsanlara sadece insan olduğu için, ALLAH rızası için; yardımcı olmak, gerekir. Umarım TİKA, bu hizmetleri ile; Tüm Dünya´ya insanımızın; bu yönünü tanıtır. Güven dağıtmaya devam eder...
Osmanlı eserleri; terk edilmiş topraklarda; TİKA, eli ile; tekrar hayata tutunma çabası içerisindedir.
Osmanlı ruhunun ölmediğini, Türkün merhametinin, zamanla onları kuşatacağının, koruyup, kollayacağının, bir göstergesi olarak, TİKA oralardadır...
Allah, güç versin... Başarıları daim olsun...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )