• BIST 2.868,44
 • Altın 1029.791
 • Dolar 17.9317
 • Euro 18.4861
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C

SEVGİLİLER GÜNÜ (VALENTINE’S DAY)

Ömer Emir DOĞAN

SEVGİLİLER GÜNÜ (VALENTINE’S DAY)

 

“Sevgililer Günü” yani esas ismiyle, St. Valentine`s Day,  her yılın 14 Şubat günü kapitalizmin burnunu soktuğu her ülkede kutlanan bir gündür. Bir yazımızda “Mankurtlaştırılmamışlardan mısınız?” diye sormuştuk. İşte 14 Şubat günü mankurtlaştığımızın en açık delili olan günlerden biridir.

Her toplumun, mensubu olduğu dininden, örfünden, kültüründen kaynağını alan birçok özel gün ve gecesi vardır. Aslında örf, adet, gelenek, görenek, ahlak, etik kavramlarının çoğunun membaında da yine din vardır. Yalnız; “etik” kavramı,  sonradan ve “üretilmiş” bir kavram gibi görünse de o da dinin içindeki güzelliklerin dinden koparılıp çıkarılarak, evrensel bir din üretmenin yolunu açmak için uydurulmuş olsa gerek. Çünkü İslam dini barış dinidir, sevgi dinidir, ilk emri “oku” yani öğren araştır şeklindedir dediğinizde, etikçi size “hayır onlar, evrensel etik ilkelerdir” diyebilir. İşte bu evrensellik aldatmacası altında; yılbaşı gecesi, anne-babalar günü, 1 Mayıs, Valentine’s Day(sevgililer günü) gibi kapitalizmin mübarek gün ve geceleri(!) bizlere de dayatılmaktadır.

14 Şubat; İddiaya ve kaynaklarda yazdığına göre(bkz:Vikipedia org) Roma Katolik Kilisesi müntesibi Valentin isimli Papaz bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda Aziz Valentin Günü olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan şey veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Gün ile ilgili başka bir iddiaya göre ise; hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar  isimlerini küçük kâğıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kâğıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı.

Aslında 14 Şubat bir ticari gün. -Eee, ne var bunda, esnaf bir iki parça bir şey satsın, çarşı-pazar hareketlensin diyemeyiz. Çünkü; mesele bu kadar basit, homojen ve pragmatik değil. Mensubu olduğumuz, en son ve en mükemmel olan İslam Dini; “men teşebbehe bi kavmin fe hüve minhüm”(bu yazıyı yazarken boynumda kravat olsa da…) anlayışını getirmiştir. (hadis-i şerif, Ebu Davud).

Efendim şimdi, sevgilimize bir çiçek aldık diye hemen gayr-i Müslüm mü olduk?

-El cevap: “sevgilim” dediğiniz kimdir Sayın Müslüman. Nikâhlı eşiniz, çocuklarınızın annesi mi?

-Yok, kız arkadaşım-erkek arkadaşım. O halde ifade yanlış kardeşim. Doğrusu; birbirimizi dünyevi ve uhrevi belalara gark edecek, zina arkadaşımız olacaktı. Ayrıca bu arkadaşlık çok da uzun sürmez. Çünkü bir sevgili, iki sevgili derken kim ne yapsın evliliği. Çeşit çeşit güller koklanmayı bekler… Birkaç sevgiliyle evlenilemeyeceğine göre, bu gün için evlilik düşmanı bir gün diyebiliriz.

İslam’da kız ve erkekler ancak nikâh bağı ile yani evlenmek suretiyle bir araya gelirler. Nikâhsız ilişkiler sadece İslam da değil, öteki semavi dinlerde yasaklanmıştır. Şüphesiz ki nikâh kadın ve erkek arasındaki ilişkileri meşru kılmaktadır. Nikâh insani bir davranıştır, çünkü sadece insanlar nikâhlanır.

 Sevgililer günü, dinimiz İslâma ters bir gündür elbet. Çünkü ahlaksızlığı, evlilik dışı ilişkileri, flörtü ve zinayı meşrulaştırır.  Hal böyle iken; bilinçli Müslümanların, mübarek gün ve geceleri arasında böyle bir gün bulunmaması gerekiyor.

Batılılar eğer bir değeri anlamsızlaştırmak, yozlaştırmak isterlerse, o değeri, o kıymeti sadece belirli günlere hapsederler. Bunu da sözüm ona o günü yüceltmek için yaptıklarını söylerler. Tıpkı anneler günü gibi. Batıda yıllardır anneler-babalar günü kutlanır ama aile birliği çökmüştür, ensest artmış, evlenenler azalmış, boşanmalar artmıştır.

Bu gidişle, 14 Şubat Papaz Valentin Gününü iyice içselleştirip, ilahiyatçılara “bu mübarek günü nasıl ihya edelim inşaALLAH” şeklinde sorular sormaya başlayacağız. Sonunda Valentin sevgilimiz olacak gibi. Acaba bir Hıristiyan azizine tazim için ihdas edilen bu günde, ehli küffara savaş açan İslam peygamberini “en sevgili” kabilinden anma toplantılarıyla anmak da dangasafiklik değil de nedir,  oda ayrı bir mevzu.

Mankurtlaştırılmamışlardan mısınız? O halde bu günlere mesafelisiniz. Ama unutmayın “mankurt” adayısınız. Ez-cümle; gavurlaşmanın neresindeyiz?...

NOT: İlk yayım tarihi 2013 yılı olan yazı yeniden düzenlenerek yayımlanmıştır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )