• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.126
 • Dolar 17.9304
 • Euro 18.3675
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

SEN SİVAS ŞEHRİNDE YAŞADIN MI?

Orhan ARSLAN

          SEN   SİVAS   ŞEHRİNDE   YAŞADIN MI?

Bu şehrin her yerinde, hayatını geçirmiş adamlar, bu sorunun dışında kalır.

Yarım, yamalak hayatlarını devam ettirenlere gelsin…

Bu şehirde; Yaşadığını veya şehri anladığını, söyleyenlere bazı küçük hatırlatmalarda bulunmak gerekir. Hem bilgilensin, hem konu hakkında konuşurken dikkatli olsun. Haaa, kimileri de, diyebilir ki; şehri, o tarihe mal olmuş mekan ve zamanları ile anlamanın, hatırlamanın ne faydası vardır? o da; onların bileceği bir iştir.

Sahi, şu andaki SSK Hasta Hanesi olarak bilinen yerin boş bahçe olduğunu, orada gençlerin top oynadığını hatırlayabilirler mi, acaba? Hotel Köşk inşaatı yapılırken tahta bir köprüden geçildiğini, Taaa, Tek mezarın üzerinden gelerek, Sular Başı ve Kız İmam HATİP LİSESİ BİNASININ hemen üzerinden geçen, ve Otel Köşkün altından cadde ile buluşan, o ırmakta; fayton atlarının, faytoncuların doğal temizlik amacı ile; içerisinde gezindiğini bilir misin? Sivas şehri, öğrencilerinin, şehir merkezli olarak, Üniversite genel başarısı hakkındaki, fikriniz nedir? Yıldız sineması, altında açılan ilk kafe türü, salon, size bir şey ifade eder mi?

Atölye işçi lojmanlarının, istasyona bitişik halde olduğunu, ayrı bir futbol sahası, ayrı bir sineması, ayrı bir sosyal tesisi, olduğundan bilgileri var mıdır? Yine Çimento fabrikasının, ayrı lojmanları, ayrı takımı, ayrı sosyal tesisleri vardır. Hava alanından bazı zamanlarda haftada iki gün; Ankara, yahut İstanbul uçuşları yapıldığını bilir mi? Doksanlı yıllara kadar, şehrimizde Üniversite sınavları yapılmamıştır. Seçim meydanlarının, sırası ile; Çifte Minare önü, Vilayet binası, önü ve arkası, Mevlana meydanı, olduğu bilgisi dağarcığında var mıdır?

Futbol derken; Sivas Sporun kurulduğu tarihi, ilk sporcularından olan; Hilmi, Aydın, Mahmut, Erol, Naci gibi isimlerden olduğunu, bu takımın şehre ayrı bir hava kattığını, Fatih Terimli Adana Demirspor'a  şampiyonluk yolunda, kaybettiğinden haberi var mıdır? Demir sporlu, Kara Gücülü, Kızılırmak sporlu, Yüceyurtlu ekiplerden oluşan; amatör lig ona ne ifade eder. Ayrıca mahalle takımı düzeyindeki ekiplerin kıyasıya mücadelelerini, turnuvalarını izlemiş midir? Bu Takımın, Taa, üçüncü lige düştüğünü, daha sonra sırası ile; Süper lige çıktığından ne kadar haberi vardır.

Stadyumun etrafının, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığını, panayırlar kurulduğunu bilir mi? Terziler çarsının bulunduğu yerden ırmağın geçtiğini, hatta esnafların orada küçük, küçük dükkanlarla insanlara hizmet sunduğundan bilgisi var mıdır? Yıldız bloklarının yerinin mezarlık olduğunu, Eski hamam ve evlerin senelerce diriliğini koruduğundan, haberdar mıdır? Ankara garajı olarak bilinen yerin, Paşa Camii arkasında olduğundan, Kimi zaman şehirlerarası otobüslerin; Akman Pasta Hanesi önünden kalktığından, bilgisi var mıdır? Yazlık sinemaların, Tan sinemasının, Esen, Omay, Yalçın sinemalarının yerlerini bilir mi? Esen sinemasının, 3 kattan oluştuğundan haberi var mıdır?

Tarihi mekanların, önceden bu kadar bakımlı, düzenli bir şekilde olmadığından haberdar mıdır? Şehrin simgesi haline gelen, tüm tarihi mekanlar gayet bakımsız ve terk edilmiş durumda idiler. Bunların şehrin Tarihi üzerindeki etkisinden, şehre kattıkları değerlerden, bilginiz var mıdır? Yıkılan eski Selçuk Orta Okulu, Astsubay lokali, çocuk yuvası, Demirspor futbol sahası, Değirmen, faytoncuların, park yeri neresidir bilir misin? Salatalık, hangi mahallenin ismi ile, anılır. Çimmek kelimesi, ne ile özdeşdir, Çermik, kavramı, bu şehirli için, ne ifade eder? Bilgin var mıdır?

Mahalle aralarında; mantis dumanlarını, taaa içine kadar çekmiş midir? Şimdiki cuma pazarının yerinin dere olduğunu, oradan Devrim İlk Okuluna giden öğrencilerin, neler çektiğinden haberi var mıdır? Ticaret lisesinin, Ali Baba yolu üzerinde olduğundan, Kongre lisesinin, Kongre binasında eğitim gördüğünden, B Etrafının duvarlarla çevrili, muhteşem bir ağaç ortamının olduğundan haberdar mıdır? İlk yüksek okul olarak Sivas Eğitim Enstitüsünün , mevcut Selçuk Anadolu lisesi binasında faaliyet gösterdiğinden, haberi var mıdır? Gaz ocaklarına gaz almak için; bakkal önlerinde beklemiş midir? Şehrin Batı tarafının en uç noktasının, Kümbet mevkiidir. Doğu tarafı; Yukarı Tekkeye gidilen yoldaki bloklarıdır, Şehirlerarası yolun,  Kılavuzun oradan geçerek; Erzincan yolu olarak, anıldığını bilir mi? Halfelik mezarlığı altı, hemen, hemen boştur. Çayır Ağzı, son mahalledir.  Yemyeşil tarlalardan oluşmaktadır. Bu sınırlarını çizdiğimiz, mahal şehrin, ortak mekanıdır. Bu şehrin her anına, her zamanına, mekanına, damga vurmamış insanlar, lütfen şehri anlamaktan bahsetmesinler. Hiç bir şey, dışarıdan görünümüyle anlatılamaz, Yaşamak, gerekir. İç içe olmak, havasını teneffüs etmek gerekir.

Anlatacak, hatırlatacak çok şey var. İpucunu verdiğim, bu hatırlatmaları okuyan arkadaşlar, mutlaka kendilerinden bir şeyler bulup, çok daha fazla bir şeyler ilave edeceklerdir.

Şehri anlamak ve tanımak, bu şehirde yaşamaktan geçer. Tarihinin son zamanlarında; bu şehirde yaşayan insanlar, doğal olarak bazı şeylerden habersizdir. Hayatı boyunca; kendi şahsi yararları için, kariyerine yeni ilaveler yapmak için; bu şehrin dışında olanlar; kusura bakmasınlar bu şehri tanıyamazlar. Eksik tanırlar. Biz, onların başarılı kariyerlerine, saygı duyuyoruz, hatta gurur duyuyoruz. Eksik tanıdıkları için; Dolayısıyla, eksik çözümler üretirler. Böyle olunca; bu şehirden göç dalgası eksik olmaz. Birileri, bu göç dalgalarını kaleme alan, eserler sunmaya, şiirler döktürmeye, türküler bestelemeye, devam eder. Bu Şehrin kurtuluşu; tepeden, tırnağa; her şeyi ile, yeteri kadar bu şehri tanıyan insanların karar verici merciye getirilmesinden geçer. Gerisi boş laftır. Hayatları boyunca; kariyerlerine yeni bir sıfat eklemekle, meşgul olan insanların; sıfatlarına; yeni bir ek ilave edilmiş olur, vesselam... Kaybeden, yine şehir olacaktır. Bükülen boyunlar, buğulu gözlerle ileriye bakışlar, Hep şu temenni de; bulunacaklardır. Beklentilerimiz; Bir daha ki, sefere...

Dudaklardan; yine dökülecek türkülere gebe olacaktır. Gurbet Elde bir hal geldi başıma, Bir bulut kaynıyor Sivas elinden, Uçun turnam uçun, ben yaralıyam, Nameleri ile, sözleri ile; gurbettekilere avuntu olacaktır..

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )