• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

ŞEHRİMİZDEN SÜREKLİ GÖÇ DEVAM EDİYOR

Orhan ARSLAN
ŞEHRİMİZDEN   SÜREKLİ   GÖÇ     DEVAM    EDİYOR
Önlem almak  şart, Zorunluluk....
YENİ SAYIMDA SİVASIN İL NÜFUSU 
Sivas: 621 224. GÖÇE DEVAAAMMMM...
Devletin resmi rakamlarının açıklamalarına göre; Nüfusta azalma devam ediyor...
Bu köşede defalarca göçün önlenmesine yönelik, önerilerimizi; uzun, uzadıya anlattık. Bu sefer sadece maddelerle hatırlatmak istiyorum.
Son yapılan değerlendirmelerde şehrimiz; turizm  tanıtımı yapılan şehirler arasına girememiştir. Bunun telafi edilmesi  gerekir.
ŞEHRİMİZ, Savunma sanayiinin merkezi olmalıdır. Savunma sanayiine, yönelik; yatırımlar, tercihen buraya yapılmalıdır.
Şehrimizde nasıl özel sektöre yönelik teşvikler hayata geçiriliyor ise; Burada yaşayan insanlara da ayrıcalıklı imtiyazlar, sağlanmalıdır. Az vergi, ücret ilavesi, senede en az bir defa Devlet destekli, tatil imkanı verilmelidir. Yararlanılan tüm hizmetlerden indirim yapılmalıdır. Bir nevi bu şehirde yaşayan ödüllendirilmelidir.
Kesinlikle DEVLET yatırımları, yapılmalıdır. Özel sektöre tanınan ayrıcalıklar; onların lehine olarak, en üst seviyeye çıkarılmalıdır.
Tüm kurumların hizmet içi kurslarının yapıldığı, mekan durumuna getirilmelidir.
Bu topraklar, sağlık açısından; yapılacak yatırımlarla, tercih edilen, merkezi bir konuma getirilmelidir. Orta Öğrenim açısından; Bölge yatılı okulları ile; cazip hale getirilmelidir.
Şehir hastahaneleri projesine dahil edilmelidir.
Şehrimiz, şu andaki bulunduğu nüfusu ile, değil; aslında var olan gerçek, ülke geneline yayılmış nüfusu ile, değerlendirilmelidir.
Sadece  İSTANBUL da Kendi şehrinde doğup, sonradan göç eden, doğum yerine göre;  
İstanbul'daki  Sivas  doğumlu nüfus: 364641 dir. İstanbul'da en çok Sivas'lı bulunuyor.
Üniversite sayısı çoğaltılmalıdır. Öğretim elemanları açısından, yeterlilik olduğu için; İkinci Üniversiteyi açmak, zor olmaz...
Devletin alması gereken, tüm  zorunlu( vergi, ssk primi, gibi) alacaklarından; bu şehrin lehine indirimler, yapılmalıdır.
Tarım ve hayvancılık bakımından, merkezi konuma getirilebilir.
Şehrin, cazip hale getirilmesi için; Belediyelerine ek yardımlar yapılmalıdır. Yapılan o, ek yardımların; sadece sosyal hayatı, kültürel hayatı, teşvik edici alanlarda kullanılması sağlanmalıdır. Eğer bu konuda , yapılacak ek yatırım yardımı; Belediyelere  verilmesi uygun görülmüyor ise; Devletin kendisi yapmalıdır.
Kısacası, şehir merkezi; cezbedici, aranılan, görülme isteği fazlaca olan; bir sosyal hayat ve kültürel hayat açısından, görülmeye değer; merkezi konuma   getirilmelidir.
Şehrimiz bir kongre merkezi, haline getirilebilir.
Ulusal bazdaki spor etkinliklerinin, yapıldığı bir mekan olabilir.
Devletin Hizmet İçi kurslarının (MİLLİ EĞİTİM, DİYANET, TCDD gibi) sürekli yapıldığı bir merkez haline dönüştürülebilir. Pol,is okulu  örneği, gibi.
Ülkemizin diğer şehirleri ile; şehrimizde yaşayan insanımızın tanışması adına; Devlet destekli senede bir defa olsun, seyahat imkanı sağlanmalıdır.
Benim aklımla sınırlı olmayan, cazip ve teşvik edici başka uygulamalar da; hayata geçirilebilir. Bu anlamda çalışmalar yapılarak; detaylı araştırma ile, sonuca ulaşılır.
Çok şeyler istediğimizi, düşünmüyorum. Bu söylediklerimiz; yük olarak, fazla bir ek yük getirmez. Şehrimizin de; bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Asırlar boyu, ANADOLU'  da emin, güvenilir, bir yer olarak bilinmektedir. Yeri geldiği zaman; Bu memleket yararına, en önemli görevleri üzerine almıştır.  Canını bile, severek vermiştir. Hala, Ülke genelinde verilen şehit sayısı bakımından; nüfus oranına göre; birinci sıralardadır. 
Vatanını ve Milletini bu kadar, ölümüne seven bir coğrafyanın; yapılacak tüm yatırımları fazlasıyla hak ettiğine yürekten inanıyorum. DEVLETİMİZİ yönetenlerin, bu konuya dikkat etmesini, alınacak kararların, hayata geçmesini bekliyorum. 
Vatan kadar aziz bir kavramın, ne kadar önemli olduğunu, yaşadığımız son olayların; bizlere yeteri kadar ispat ettiğini düşünüyorum. Her şeyi ile, Bu VATANIN yanında olanların, ödüllendirilmesini diliyorum.
Vatanını en çok seven insanların yoğun bir şekilde yaşadığı bu toprakların; her türlü hizmeti fazlasıyla hak ettiğine  inanıyorum... 15  Temmuz  olaylarında yaşanan gerçeklik, bunun ispatıdır... Terörle mücadelede  en başta gelen, şehirlerdendir... Vatanını canından çok sevenlerin bol olduğu, bir coğrafyadır...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )