• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

Şehir Merkezine Yapılan Yatırımlar Dikkat Çekiyor

Menderes APAYDIN
Geçen günlerde, yapılan Mevlana tüneli; hizmete açılmadan, yürüyerek geçildi. Test edildi. Böylece şehrimize yapılan Bu poreje Sivas Trafiğinin rahatlaması açısından, önemli bir gelişmedir.
 
Paşa Fabrikası mesire alanına yapılan; turizm amaçlı evler; takdir toplamıştır. Bir hayli dikkat çekmiş olacak ki; yapılan evlerin sayısının artırılması; planlanmaktadır. Turizmcilerden, tam not almıştır.
 
Yıkılan eski Numune Hasta Hanesinin yerine, şehir parkı planlaması yapılmıştır. Düşünce, çok güzeldir. Şehrimizin, böyle bir alana ihtiyacı vardı. Hem insanlar, hem şehir nefes alır. Hemen altındaki 27 Haziran parkı, güzel bir uygulama idi. Yenilenerek, daha güzelleşti.
 
Bu düşünceyi hayata geçirecek olan, uygulayıcılara; küçük bir önerimiz vardır. Planlamada var mı? yok mu? bilmiyorum. Ancak, Yapılacak olan şehir parkının altının, otopark olarak düzenlenmesidir.  Yahut, yeşil alan olarak planlanan yerlerin, alt tarafları; oto park olarak düşünülebilir. Şehir için; gerçekten otopark, bir sorun haline gelmiştir. Umarım, bu düşüncemiz hayata geçer.
 
Eski Adliyenin yerine yapılan oto park güzel bir girişimdir. Tebrikler. Ancak, yeterli olmayacaktır. Bu şehrin önemli sorunlarından bir tanesi; oto park meselesidir.
 
 
Sivas Kalesi uygulamasının, çalışmalarının hayata geçmesini bekliyoruz. Beklentimiz, Gök Medrese, bu çalışmalardan nasibini alır. Tadilat işleri en kısa zamanda, biter. Restore edilen kurşunlu hamamı, faaliyete geçmeyi bekliyor. Hemen onun yanındaki, tarihi han; turizm amaçlı kullanılmayı; beklemektedir. Divriği Ulu cami, bir şah eserdir. Tadilata alınmış bile, olsa; turizm amaçlı reklamı yapılabilir. Beklentimiz, istenilen zamanda; tadilatın bitirilerek; tekrar ziyaretçiler açılmasıdır.
 
Şehir planlaması açısından, son zamanlarda önemli şeyler yapıldı. Adliyenin taşınması, stadyumun şehrin dışına alınması; Hasta Hanenin yerinin değiştirilmesi; önemli olaylardır. Yetkililerin açıklamalarına göre; Yıkılan Hasta Hanenin yeri; askeriye sınırlarına kadar, alabildiğine genişletilecektir. Ordu Evi, yeni yerine taşınacaktır. Şehir meydanı; daha ihtişamlı bir hale gelecektir.
 
Adliyenin eski yeri; yeşil alan ve otopark olarak, kullanılmalıdır. Aynı şeyi eski stadyum için; söyleyemeyiz. Bildiğim kadarı ile; orada yapılaşma gerçekleştirilecek. Yine de; oranın da yeşil alan uygulaması ve otopark ayrılması düşüncesi, istenirse; hayata geçirilebilir.
 
Ülkemizin değişik yerlerinde, özelleştirme ile belediyelere devredilen yerler; genellikle; yeşil alan olarak hayata geçirildi. Kimi yerler bir kültür mekanı, haline dönüştürüldü. Bazı yerler, Üniversitelere devredildi. Şehrimiz açısından, eski Sidaş’ ın yeri; aynı kapsamda; yeşil alan olarak, kullanılabilir.
 
Yeşil alan oluşturma çabalarına, hız verilmelidir.
 
Bütün bunlar gerçekleştirilirken, kimileri tarafından eleştiriler yapılacaktır. Neden ekonomik katkı sağlayan, çalışmalar yapılmıyor da; bu işlerle uğraşılıyor, diye. İş sahaları, çalışma alanları, oluşturulsun istekleri; öne çıkacaktır. Doğal olarak, biz de, isteriz ki; onlarda yapılsın. Ancak; yeşil alan uygulaması ve otopark yapımına da; ihtiyacımız vardır. Üstelik, bu alanları yapmak; iş alanları oluşturmaya, çalışma sahaları oluşturmaya; engel değildir. Hem ekonomik açıdan çalışmalar gerçekleştirilsin, hem yeşil alan çalışmaları, otopark çalışmaları, çevre düzenlemeleri yapılsın. Bir birilerine engel değildir. Birlikte hayata geçirilebilir, engel yoktur.
 
Önemli bir sorun da; önceden yapılan yeşil alanların, parkların; korunması ve yeşilliğinin devam etmesi çalışmalarıdır. Buna özen göstermek gerekir. Hem güvenlikçi, hem temizlikçi, hem de; bakım işlerine bakan, bir çalışanın olması; hizmetin kalitesini artırır. Şehrimiz, her anlamda; bu çalışmaları fazlasıyla hak ediyor. Heyecanlanıyoruz ve bekliyoruz...
 
Emeği geçenlere, teşekkür ediyoruz…
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )