• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.049
 • Dolar 17.9376
 • Euro 18.5066
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ

Talha GURBETÇİ
SEÇİM     SONRASI     BEKLENTİLERİMİZ
Seçimin yorgunluğu geçip; Hükumet kurulduktan sonra; Siyasi iktidardan beklentilerimiz...
Siyasi İrade, beklentimiz aolan bazı şeyleri, zaten yapmaktadır. Biz, yapılanların daha ileriye götürülmesi için; hatırlatma yapıyoruz. Bugüne kadar düşünülmüş ancak, hayata geçirilememiş bazı beklentilerin de; hayata geçmesini diliyoruz...
En önemli mesele; Gençlik meselesi, eğitimin daha ciddi manada ele alınmasıdır. Pratik uygulamaya yönelik, karmaşık olmaktan uzak, sade ve yalın, uygulaması kolay, hayatın içerisinde olan, bir sistemin; hayata geçirilmesini bekliyoruz.
Vergi yapılanması tekrar ele alınmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Reklam giderleri ve şirketlerin giderleri, tekrar gözden geçirilmelidir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok, vergi alan bir sistem; istiyoruz... Biliyoruz ki; İnsanımızın bir kısmı çok kazanmaktadır. Çünkü, vergi haricinde sınırsız harcama ve yardım yapan kuruluşlar vardır. Demek ki; fazlasıyla kazanıyorlar. O halde; fazlasıyla kazandıkları bu kazançlardan; fazlasıyla Devlete vergilerini ödesinler... Dünya'da en fazla yardım yapan Ülkeyiz... Önceliğimiz, kendi Devletimizin kalkınması olsun...
Ayrıca, futbolculardan alınan vergilerin, artırılması gerekir... Yabancı ülkelede olduğu gibi, uygulansın...
Sosyal Devlet anlayışının gereği olan, yardımlara ve yapılanmalara; devam...
Terör örgütü ile organik bağı olan, memurlar çalışanlar; bu bağlarını terk etmezler ise; durumları inceleme altına alınmalıdır. Devlet kadrolarından, bu yapılanma temizlenmelidir.
Bazı gurup ve kuruluşların kendi elemanlarını, Devletin kurumlarında, hakim konuma getirilmesinin, kadrolaşmasının önüne geçilmelidir...
Tüm sivil toplum örgütlerine, Vakıf ve Derneklere, Başta Diyanet Vakfı olmak üzere; sıkı bir denetim ve kontrol yapılması gerekmektedir. Kontrolsüz büyüyen her kurum, vakıf, dernek; gözetim altında tutulmalıdır.
Fetö ile yeteri kadar mücadele zemini vardır. Bu mücadele tüm kararlılıkla ve gayretle devam etmelidir. Madur olduğunu iddia edenlerin; durumları gözden geçirilmelidir.
İdam yasası gündeme alınmalıdır. Af meselesi, gözden geçirilmelidir.
Yerel yönetimler, araba park meselesini  çözmelidirler. Ülkede yol sorunu yoktur, araba park yeri sorunu vardır. Yeni binalarda araba park yerlerine, ağırlık verilmelidir. Eski yerleşim yerlerinde; üstü yeşil alan, altı otopark uygulamaları, hayata geçirilmelidir. Esnafın kaldırım işgalinin önü alınmalıdır. İmar uygulamalarındaki, yanlışlıklar dikkate alınmalıdır. Kentsel dönüşüm çalışmaları; vatandaşı Devletin  karşısına alacak bir uygulama gibi; hayata geçirilmemelidir. 
Belirli bir yaşa ulaşmış arabalar, trafikten men edilmelidir.
Üniversite kapısına gelmiş gençlerin; kendi şehirlerinde bu tahsili yapmalarının yolları açılmalıdır. Bu konuda, teşvik edici kararlar alınmalıdır. Böylece hem Devlet yükten  kurtulur, hem gençler; ailelerinin yanında tahsil hayatına devam ederler. Bu amaçla, ilave puan düzenlemesi, hayata geçirilebilir.
Devlet, sözde bağımsız yapılanması olan, Üniversiteler konusunda; denetimin şiddetini artırmak zorundadır. Keyfi yapılanmaların önüne geçilmelidir. Gereksiz harcamalar, yatırımlar sıkı denetlenmelidir. Rektör ve idareciler; imparator gibi, davranmamalıdır...
Her alanda sıkı denetim getirilmelidir. Devletin en aksayan yönü; yeteri kadar denetimin olmamasıdır. Bu sağlandığı zaman; çoğu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Denetim elemanlarına teşvik edici ödüller, verilmelidir.
Gençlik ve Spor bakanlığı, daha aktif görevi, üzerine almalıdır. Gençler spor alanlarına teşvik edilmelidir. Her mahalleye bir kahve uygulamasına ek olarak; her mahalleye bir-kaç spor alanı uygulaması hayata geçirilmelidir.
Futbol Federasyonu, aldığı kararlar ile; bazen tartışılır olmaktadır. Bunun önüne geçilmelidir. Devlet yararı önde tutulmalıdır.
Seyircilerin terör örgütleri ile olan bağlantılarına; dikkat edilmelidir.
Askeri okullar ve Polis akademisi yeniden yapılanmalıdır.  Denetim burada da; yeteri kadar yapılmalıdır.
Mevcut ceza sisteminde aksaklıkları olan durumlar, gözden geçirilerek; uygulanabilir, caydırıcı özelliği olan yasalar çıkarılmalıdır.
Yeni sistemde devre dışı bırakılmaya çalışılan Bürokrasinin; tekrardan hakim konuma gelmesinin, önü kesilmelidir.
Rüşvet alımını engellemek adına;  sıkı denetim ve çok ağır cezalar getirilmelidir.
Devlet personel yasası tekrardan gözden geçirilmelidir. Eşit işe, eşit ücret politikası, hayata geçirilmelidir. Daha önceden böyle bir çalışma yapılmış ve de; hayata geçirilmemişti.
Öğretmen yetiştirilmesi, önemli bir konudur. Bu konuda doyurucu çalışmalar yapılmalıdır. Bugün eğitimin aksayan bir yönü de; yetişmiş öğretmen kadrosunun yeterli olmadığından kaynaklanmasıdır. Evet, öğretmenlere maddi anlamda; destek sağlanırken; okullarda disiplin ve denetim alanında da; desteğin sağlanması gerekir. İşini en güzel şekilde yerine getiren öğretmenlere teşvik amaçlı ödüller verilmelidir.
Okullara ve çevresine; emniyet gücü veya özel güvenlikçiler alınmalıdır.
Özel güvenlikçilerin konumu; açıklığa kavuşturulmalıdır. Kritik alanlarda; silah taşıma ve kullanma yetkisi verilmelidir.
Futbol maçlarındaki güvenlik uygulaması; polise devredilmedlidir.
Polis gücü, sayısı artırılmalıdır...
Güvenlik alanında uygulamaya konulan gece bekçisi, personelinin sayısı artırılmalıdır...
Uyuşturcucu ve bağımlılıkla mücadelede daha etkin tedbirler alınmalıdır. En ağır cezalar verilmelidir. Denetim daha sık ve de, sivil personel ile; gerçekleştirilmelidir.
Toplumda ahlaki çöküş hızla devam etmektedir. Başta TV yayınları olmak üzere; bu ahlaki çöküşün hızını artırma çabaları; gözlem altına alınmalıdır. Denetim en üst seviyede tutulmalıdır.
İnternet ve oyun bağımlılığı hastalık haline gelmiştir. Bu denetim artırılmalıdır. Sanal Dünya üzerinden uyuşturucu ve humar, kontrol edilme durumundadır.
Habercilikte, halkı yalan haberlerle yönlendirmeye çalışan medya kuruluşlarına; en ağır cezalar getirilmelidir. RTÜK gibi kuruluşların yetkileri artırılmalıdır.
Sosyal Medya sıkı takip altına alınmalıdır. Dini değerlere hakaret suç sayılmalıdır. Devlet büyüklerine hakaret, cezalandırılmalıdır.
TRT yayınlarında, Milli ve Manevi değerlere sahip çıkan, yayınlar teşvik edilmelidir. Öne çıkarılmalıdır. Hayatın içerisinde, hayatın tüm gerçeklerini anlatan;  AİLE dizileri ile; abartısız, yönlendirici, koruyucu özelliği olan yayın politikası; hayata geçirilmelidir. Böylece hem Ailenin temel unsurları işlenmiş, korunmuş olur. Hem örnek alma metodu ile; örnek aile teşvik edilmiş olur. Aile dizisi yapıyoruz diye, İnsanımız; bir takım saçmalıkların anlatıldığı dizileri seyretmek zorunda kalmaz.
Kültür ve irfanımıza sahip çıkmamız gerek. Bu  açıdan yeteri kadar beslenemiyoruz. Yeni nesillerimiz, bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip değiller. Bu alanda  ödüllü yarışmalar yapılarak; gençlerimiz, teşvik edilmelidir.
Sanat ve Edebiyat çalışmaları, yetersizdir...
Güney doğu bölge halkımız ile; irtibat kesilmemelidir. Onların yapılan yatırımlara karşılık; bölgedeki yatırımları dikkate almamasının nedenleri araştırılmalıdır. 
Üretim ve yatırım konusunda var olan durum; daha ilerilere taşınmalıdır...
 Çalışma alanındaki; Ara insan gücünü ortadan kaldıracak tedbirler en kısa zamanda hayata geçirilmelidir. Bu alanda ciddi manada bir sıkıntı yaşanmaktadır. Belki de; buna bağlı olarak; sorumsuz ve sorumluluk almaktan uzak, gününü, gün etme çabası içerisinde olan bir gençlik; imajı ortaya çıkmaktadır. Gençler arasında; bu durum kabul görmektedir.
Tersine göç meselesi gündeme taşınmalıdır. Her bakımdan Bu Devletin temeli olan, ANADOLU Şehirleri; her türlü cazip yatırımların merkezi olmalıdır. Buralarda yaşayan insanlarımız; bu mekanlarda yaşamaya teşvik edilmelidir. Bu anlamda maddi ve manevi destekler, sağlanmalıdır.
Tarım ve Hayvancılık; en üst seviyede teşvik edilmelidir...
Güvenlik güçlerimiz, daha güçlü hale getirilmelidir. Profesyonel ordu, gündeme taşınmalıdır. Aselsan gibi, kuruluşlarımız çoğaltılmalıdır. Savunma sanayii, her türlü yatırıma açık olmalıdır. Daha da; güçlenmelidir...
Bütün bunlar beklentilerimizdir. Bazıları zaten yapılmaktadır. Bizimkisi; akıl vermek değil; hatırlatma amaçlı bir  uyarıdır.
Unutmayalım, yerel seçimler yakındır. Bütün bunlar; Ülke gündeminde, az-çok tartışılan konulardır. Dikkat etmek, gerekir.
Devleti yönetecek olan, SİYASİ İRADE FAZLASI İLE BUNLARI DÜŞÜNMEKTEDİR. Biz, sade bir vatandaş olarak; hatırlatma yaptık...
Allah yeni kurulacak Hükumetin yardımcısı olsun. Vatana, Millete hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin... Yolları açık olsun...
 
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )