• BIST 3.265,64
 • Altın 966.01
 • Dolar 18.4468
 • Euro 17.631
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 20 °C

MEMLEKET YARARI SİYASİLERİN ORTAK NOKTASI OLMALIDIR

Talha GURBETÇİ

MEMLEKET YARARI SİYASİLERİN ORTAK NOKTASI OLMALIDIR
Ülkede en önemli şeylerden bir tanesi; Ülke halkının çoğunluğunun birlik ve baraberlik içerisinde hareket etmesidir. Bunun başını da, Ülkedeki siyasetçilerin çekmesi gerekir. Ülke yararı böyle korunur.
Örnek olarak, enerji kaynakları oluşturma çabalarından söz edelim.
Yurdumuz siyasetçilerinin bir kısmı yapılan bazı şeylere karşı çıkmaya kendisini odaklamıştır. Bu gelenek çok partili döneme geçtiğimiz zamandan beri; gelenek haline gelmiştir. O dönemlerde Dünya gündeminde petrol olduğu için Dünyayı yöneten güçler; Türkiye’ nin, petrol aramalarını engellemişler, bu ihtiyaçlarının kendileri tarafından daha ucuz karşılanacağını belirtmişlerdir. Böylece, dışarıya bağımlılık başlamış ve artmıştır. Son yapılan araştırmalarda petrol çıkarmak adına yapılan çalışmalardan, sonuç almaya başlanması onun delilidir. Ekonomik alanda; bizi teslim almışlardır. Bu gün itibari ile; Milli gelirin yarıya yakını, dış ülkelere enerji karşılığı olarak para olarak ödenmektedir. O nedenle, tüm enerji araştırmalarına devam edilsin istiyoruz. Kazanılacak her başarı, dışa bağımlılığın daha azalması, demektir.
DIŞA BAĞIMLILIK BİZİM ELİMİZİ ZAYIFLATMAKTADIR. BU BAĞIMLILIĞIN EN ÖNEMLİ BAŞLIĞI İSE; ENERJİ SEKTÖRÜDÜR.
Çok tüketiyoruz, az üretiyoruz...
O zaman, Soruyorum size bu nasıl bağımsızlıktır? Kazandığın her liranın neredeyse; yarısını dış devletlere vermek mi bağımsızlıktır? Üstelik, bu Ülkede bağımsızlıktan yana olduğunu iddia eden kesimler, bu enerji açığını kapatmaya yönelik tüm çalışmalara karşı çıkmaktadırlar. Alternatif önerileri de; sunmamaktadırlar. Eğer güçlü bir Ülke olmaz isem; nasıl çalışan kesime daha dolgun ücret, asgari ücretle çalışana daha iyi para verebilirim? Ülkenin refah seviyesini nasıl yükseltebilirim? Enerjiyi böyle tüketerek, yabancılara hep muhtaç olarak, bu iş gerçekleşmez. 
Peki bu açığı ortadan kaldırmak, yahut bu coğrafyanın insanını yabancılara bu alanda muhtaç etmemek için bir öneriniz var mı? Yok. O zaman insanın şöyle diyesi geliyor. Elektriği kullanmayın, cep telefonlarını atın, uçağa binmeyin, arabaları terk edin, elektrikle çalışan tüm ev aletlerini çöpe atın… Bakın o zaman; kimler o, duruma karşı çıkarlar? En fazla şu an yapılacak enerji kaynakları üretme çalışmalarına karşı çıkanlar; Aynı insanlar, tüm enerji ile çalışan aletleri terk edelim, kullanmayalım, tasarruf edelim, önerisine karşı çıkacaklardır. Bizi çağdaş yaşamdan mahrum mu etmek istiyorsunuz? diyeceklerdir. İşte asıl anlaşılmayan mesele burada yatmaktadır. Hem en çok sen tüketeceksin, hem de; enerji kaynakları oluşturulmasına yönelik çalışmalara karşı çıkacaksın.
Evet, siyaset yapılır. Rakip partiler arasında çeşitli fikir ayrılıkları olabilir. Metotlar, yaklaşım tarzları tartışılabilir. Ama, bunların üstünde bir memleket meselesi denilecek konular vardır ki; o konularda tüm siyasilerin ortak düşünmesi gerekir. Çünkü ortada Ülke yararı vardır. O zaman insana sorarlar; sen bu Ülkenin yararını istemiyor musun? diye. İşte o an oturup çok iyi düşünmek lazımdır. Batı ülkelerinde böyle şeyler gündeme geldiği zaman; Ülke yararı her şeyin üzerinde tutulur. Doğru olanı budur.
Vatanımız son zamanlarda bazı tehlikelerle karşı, karşıyadır. Bu tehlikelerden ancak, birlik olarak, birbirimize destek vererek, omuz omuza sıralanarak, en az zararla uzaklaşabiliriz. O halde, bir birinize destek olmak için; neyi bekliyorsunuz?
Beklentimiz o ki; Siyaset adamlarımız; Ülke yararını direkt ilgilendirecek bu türlü meselelerde; hem fikir olsunlar, İnsanımızın beklentisi budur. Siyaset tercih ve yorumlarının üzerinde; Bir MEMLEKET meselesi ve Memleket yararı kavramı, siyasilerin ortak paydası olsun, diliyoruz. Çok şey istemiyoruz...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )