• BIST 2.868,44
 • Altın 1029.791
 • Dolar 17.9317
 • Euro 18.4861
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C

İNSANLARI ALDATMAK BÜYÜK SUÇTUR

Talha GURBETÇİ

İNSANLARI ALDATMAK BÜYÜK SUÇTUR
HZ PEYGAMBER'' BİZİ ALDATAN, BİZDEN DEĞİLDİR'' BUYURMUŞTUR.
Kimi insanlar; dini inançları öne sürerek, insanları aladatmaktadırlar. En tehlikeli olanı budur. İnsanın, dini inançlarının hassas nokta oladuğunu bilen kesimler; Bu inanç üzerinden insanları aldatmaktadır, kandırmaktadır. Son günlerde yaşadığımız olaylar; buna en güzel örnektir. İnanç aldatıcılığı; en tehlikeli aldatma şeklidir.
İnsanları aldatmak, sadece ticaret alanında mı olmaktadır? Tabi ki; hayır. Bugün her türden meslek erbabı, kendi sahası ile ilgili; insanları aldatmaya devam etmektedir. İnşaatçı, çürük bina yapar. İnşaat elemanları yaptığı işçiliği baştan savar. Doktoru yapmadığı işlemlerin parasını tereddüt etmeden alır. Böylece Devleti aldatır. Eczacı, sahte ilaç üretir, sahte ilaç satar. Tüm devlet memurları, görevini gereği gibi yerine getirmez. Mesai saati kavramının, neyi ifade ettiğini bilmez. Adam kayırma, hak yeme almış başını gidiyor. Örnekleri uzatacak değilim. Bugün de; bunları sıralayarak, kara bir tablo çizmek, gibi bir niyetim de yoktur. Sosyal hayatın içerisinde yaşayan, tüm insanlar; bu örneklerle her zaman karşılaşabilirler. Önemli olan aldatan olmamaktır. Büyük suçtur. Kimi zaman kul hakkıdır.  Ne bileyim çürük mal satarak, sahte mal üreterek, mesai zamanı insanın işin yapmayarak, yahut, yaptığınız işleri savsaklayarak… v.s. Bütün bunları yaparken, karşınızdaki insanı kandırırsınız. Ancak, Allah inancınız varsa; bir gün mutlaka bunun hesabının sorulacağını da bilmeniz gerekir. Allah”ı kandıramazsınız… Bu yaptığınız, mutlaka sorulacaktır. Eğer inancınız  varsa; Buna dikkat etmek gerekir.
Bu aksaklıkların olmaması için; her zaman söylediğimiz gibi; sorumluluğunu her alanda bilen, Allah korkusu olan, insanlar yetiştirmek lazımdır. Neden? diye sorduğunuz zaman; şöyle cevap verebiliriz. İnsanları aldatmak, karşı tarafın zaafından yararlanarak, o kişiyi bir anlamda kandırmak manasına gelir. Doğrudur. Siz, kimsenin farkına varmadan yapmış olduğunuz bu hareketle; karşınızdaki insanı kandırmış olabilirsiniz. İnancınız  güçlü ise; ondan vazgeçersiniz. Eğer, inancınız yoksa; insanları aldatmaya devam edersiniz. Burada, sizi durduracak tek merci; sizin kendi vicdanınızdır, aldığınız insanlık eğitimidir veya sizi denetleyeceğine inandığınız bir makamdır.
Tüm bunlara rağmen, aldatmaya devam ediyorsanız, sıraladığımız ve sizi denetlemesi gereken değerler yoksa; ne yapacaksınız, insanları aldatmaya devam mı edeceksiniz? Evet, inancınız yoksa; sizi denetliyenlerden korkunuz yoksa; aldatmaya devam edeceksiniz, demektir. Ancak, sizi sürekli denetleyen bir merci olduğunu biliyorsanız, bir gün mutlaka bunların hesabının sorulacağının farkınsa iseniz; o zaman bu yaptıklarınızı, yaparken şöyle bir düşüneceksiniz, demektir. İşte, o zaman tüm bunlara rağmen, aldatmaya devam ediyorsanız; sizin inancınız zayıftır. Aynı zamanda kul hakkı yiyorsunuzdur. Bu esnada inanç bile; sizi denetlemeye yetmiyorsa; o zaman o yaptıklarınızın hesabını vermeye hazır olun. Eğer, inancınız yeterli ise; zaten bu yanlışlıkları yapmazsınız. Yapıyorsanız; sizde bir arıza var demektir.
İnsanları aldatmanın önüne geçecek en güçlü merci, İnançla beslenmiş insani değerlere sahip olmaktır. Yoksa, benim yaptığım işi, kimse görmüyor. O halde ben bu işi yapmaya devam edeyim, mantığındaki bir durumu ne ile engelleyeceksiniz? Öyle bir makam, merci var mıdır? Yaşanan olaylar, olmadığını gösteriyor. Kimi zaman da; onları, denetleyecek olanların da; insan olduğunu düşünürsek; adam gibi adam, insan gibi insan, diye tanımlayacağımız, değer yargılarını tüm hayatına ilke edinmiş, sorumluluğunu bilen, adaleti ilke edinmiş, inançlı insana ne kadar ihtiyacımız olduğu ortadadır.
Asırlardan beri, insanoğlunun yapmış olduğu tüm çalışmalar; daha iyi bir insan nasıl yetiştirebilirim? konusu üzerinde olmuştur. Hastalık ortadadır, her türlü tedavi yolları denenmektedir. Sonuç almak, gittikçe zorlaştığına göre; Hedef: Allah korkusu olan, bir gün yaptıklarının tamamının kendisinden sorulacağı inancını taşıyan; tüm değer yargıları ile bezenmiş, bir eğitimden geçirilen; Vatan ve Milletini seven insan yetiştirmektir. Çünkü, o inanç sisteminde yetişen insan için; Vatana ihanet de suçtur, VATAN SEVGİSİ İSE; İMANDANDIR, düsturu vaz geçilmezidir.
Millete bilerek hizmet etmemek, onu aldatmak da suçtur. Bu necip MİLLETE yapılacak en büyük ihanettir. Tarihte BU MİLLET ne ihanetler gördü. Ancak, hepsinin üssesinden geldi. Çünkü; Tek dayanağı, Tek gücü; ALLAH sevgisi ve imanıdır. Başka güce ihtiyaç, hissetmemiştir. İşte bu inançla, adı gibi şu düsturu bilmektedir. Mutlaka yaşadıkları , her şey, bir gün kendisinden sorulacaktır. İşte bu ilkeyi kendisine, amaç edinmiş insanları yetiştirerek; bu aldatmaların önüne geçebiliriz. O aldatanlar bilirler ki; kul hakkı büyük bir haktır, Hatta Yüce YARADAN bile; O, hakkı affetmez… O halde; özellikle Allahın dinini, öne sürerek, insanları aldatmayalım. Yalan, yanlış şeylerle bilgilendirmeyelim. Allahın çizdiği yoldan ayırmayalım. Vebali çok büyüktür... Çoookkkk...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )