• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

EĞİTİM ÖĞRETİM EMEK İŞİDİR

Orhan ARSLAN
Eğitimin  ve öğretimin, süresi kadar içeriği de önemlidir. Eğer fiziki yapısını ne kadar iyi ayarlarsanız ayarlayın, içeriğinde hedeflediğiniz şeyleri tutturamazsanız bütün çabalarınız boşa çıkacaktır. O nedenle okullarda okutulan müfredat proğramlarının çok iyi ayarlanması gerekir. Bir altın işçiliği kadar, hassas, dikkatli olunmalıdır. Muhatabınız geleceğinizi emanet edeceğiniz gençler olduğuna göre, bu hassasiyet az bile gelebilir.
Birinci önceliği genç nesilleri hayata hazırlamak olmalıdır. Bu amaçla bir öğrencinin yetişmesinde, öğretim açısından verilen dersler kadar çocuğun çevreye uyumu, hayatı tanıması, toplumunu oluşturan değer yargılarını iyi tanıması, Vatan ve Millet sevgisini yüreğinde duyması, bu anlamda tecrübe kazanması önemlidir. Devlet bilincini geliştirerek ona bağlı olan Maddi ve Manevi değerleri öğrenerek, onların bir Milletin yetişmesinde, oluşmasında, ayakta durmasında, ne kadar öneme haiz olduklarının farkında olarak yetişmesi gerekir. Yapılan eğitim çerçevesinde genel hatları ile sosyolojik açıdan da bir Milleti meydana getiren tüm unsurların öğretim çağındaki gençlere aynı dozda verilmesi gerekmektedir. O zaman burada öğreticilerin önemi ortaya çıkmaktadır. Demek ki; gençleri ve çocukları yetiştirecek olan öğreticileri de iyi ve nitelikli bir süreçten geçirerek hazırlamamız lazımdır. İkisi birbirinden ayrılmayan et ve tırnak gibidir. Çünkü yetişmekte olan tüm nesiller o dönemlerde en çok öğreticilerini örnek alırlar. Bu ilişkiler o kadar ileri gider ki; kimileri çok aşırı derecede bağlanır, kimileri ailesinden daha yakın olarak görür. Kimileri çeşitli nedenlerden dolayı onlardan nefret eder. Kimileri ise hayatı onların bakış açılarında, yaşama biçimlerinde, görerek algılamaya çalışır. Bu nedenle öğreticinin önemi büyüktür. Aynı zamanda örnek alınan kişidir.
Öğretim süresi içerisinde öğretilen dersler ve onlara bağlı olarak takip edilen müfredat iyi seçilmelidir. Sürekli gelişen ilmi ilerlemeler takip edilmeli, anında çocuklar haberdar edilmelidir. Çok iyi hatırlıyorum bizim öğrencilik yıllarımızda okutulan kitaplar bile aynı idi. Örneğin Tarih kitabı Emin Oktay yazara aitti ve kapağı bile senelerce değişmemişti. Seneler öncesinde yazılan kitaplar onlarca seneler geçmesine rağmen aynı test soruları ile, aynı şekilde anlatılır, dururdu. Bu nedenle ilmi çalışmaların yakından takip edilmesi buna bağlı olarak öğrencilerin anında bilgilendirilmesi gerekir. Genel hatları ile muhtevası belirlenen müfredat içeriğinde öğretilen dersin en derinliklerine inecek kadar bilgi ile donatılmış olması lazımdır. Genel anlamda Vatan, Millet kavramlarının içeriği iyi kavratılmalıdır. Bu kavramları meydana getiren unsurlar kuvvetli bir şekilde öğretilmelidir. Ondan sonra gençler serbest düşünce sınırlarını zorlayarak her türlü fikir ve düşünceye açık olmalıdır. Siz eğer insanınızı her alanda güçlü olarak yetiştirirseniz, dışarıdan gelebilecek hiçbir tehlikeli hareket ve oluşum onu etkilemeyecektir. Gelişen Dünyada her türlü değişimden, fikirden, oluşumdan haberdar olmak zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Kapalı toplumlar gibi yaşamanın faydası yoktur. Ancak, zayıf iradeli olarak yetiştirdiğiniz, her türlü tehlikeye açık, korumasız bir insan her alanda olduğu gibi fikri ve ilmi alanda da ezilip gidecektir. O nedenle güçlü ve çalışkan olma zorunluluğumuz vardır.
Olaya böyle baktığımız zaman eğitim süreci kadar içeriğinin de ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu kaçınılmaz zorunluluk bizim yetişmekte olan nesillerimize vereceğimiz emeğin daha fazla olmasını gerektirmektedir. Gelecek onlarla şekillenecektir. Unutmayalım ağaç yaş iken eğilir. Sonradan eğmeye kalkarsanız, kırarsınız…
Üniversiteler arası kurulun, YÖK ile anlaşarak uygulamaya koydukları  dış devletlere yönelik  MEVLANA, Ülkemiz içine yönelik FARABİ projelerini destekliyorum. Önceden sadece belli dış Ülkelere giden genç bilim adamı insanımız artık, Dünya üzerinde istedikleri ülkelere araştırma ve geliştirme çalışmaları için gidecekler. Bu imkanı onlara sağlayan yetkilileri de kutluyorum.
Bu alanda yapılacak çok ciddi çalışmalar olmalıdır. Şimdiden bu alanda çalışma yapacak tüm kurul ve kurumlara başarılar diliyorum. Unutmayalım bu gençlik bizim gelecekte Vatanı teslim edeceğimiz bir gençliktir.
Bugünlerde açıklanan ÖSYM sonuçlarına göre yeni okulları kazanan gençlerimizi kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bu sene istediğini elde edemeyen gençlerimizin de istedikleri eğitim kurumlarını kazanmalarını candan diliyorum. Hepsine yürekten başarılar diliyorum. Ülkenin her alanı sizden ecdadınıza yakışacak hizmetler beklemektedir. Yolunuz açık olsun...
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )