• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.108
 • Dolar 17.9395
 • Euro 18.5163
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

DİNİ EĞİTİMİN İSLAM DÜŞÜNCESİNE KATKISI

Orhan ARSLAN

DİNİ    EĞİTİMİN     İSLAM     DÜŞÜNCESİNE     KATKISI
Yaklaşık 80 yıllık eğitim süreci içerisinde yer alan Dini tedrisatın ayrıntılarını hatırladık. Bu tedrisatın Ülkedeki İslami uyanışa hangi katkıları verdiği tartışılmaktadır. Oysa ki; çoğu zaman diliminde,  İslami anlayışın yayılması, alan bulması kolay olmamıştır. Önlerinde; her attıkları adımı dikkatle takip eden, bir engelleyici gurup vardır. Çoğu zaman da; engellemişlerdir. Yakın zaman kadar yaşanan kat sayı zulmü, baş örtüsü gerçeği orta yerdedir. Bu gelişmelere karşı olan  gurup, çoğu zaman  İslami alandaki  gelişmelere set çekmiştir. 
Bu İslami canlanmanın hareket alanında yer alması için; fikir ve aksiyonları ile destek veren insanlar olmuştur. Ülkede ALLAH kelimesinin yasak olduğu  zamanlarda; islami anlayışı benimsemiş kadrolara yön verme çabasını kendilerine vazife edinmiş fikir ve düşünce adamları vardır. Bunları Rahmetle analım. Necip Fazıl, Said Nursi, Süleyman Hilmi, Abdulhakim Arvasi, Mehmet Zahid Kotku, Sami Ramazan OĞLU, Nurettin Topçu, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Mehmet Şevket Eygi  ve adını anmadığımız diğerleri... Allah, hepsinden razı olsun...
İşte bu çalışmaların meyvesini verdiği yıllar, Üniversite gençliğinde; İslami kavramların benimsendiği, öne çıkarıldığı, yaşanmasının istendiği yıllardır. O yıllarda Ülkenin değişik yerlerinden Üniversitelere gelen Anadolu Gençliği; kendisini, inançlarını,  manevi varlığını temsil eden sivil toplum örgütlerini aramaya, onlarla birlikte saf tutmaya başlamışlardır.
Bunlardan Bir tanesi MTTB çatısıdır. O yıllarda yaygın bir şekilde  gelişen Kominizim yaygarasına ve inançsızlık çalışmalarına ; DUR deme ihtiyacını hissetmiştir. İstanbul merkezli bu kuruluş; Anadolu'da Üniversitelerin olduğu illerde; örgütlenmeye başlamıştır.
Ülke O yıllarda kavram kargaşasının yer aldığı, gençliğin değişik alanlara savrulduğu, dönemleri yaşamaktadır.  Sonradan da anlaşılacağı üzere; Değişik devletlerin istihbarat elamanlarının boy gösterdiği yıllardır. Gençlik, bir arayış içerisindedir.
MTTB teşkilatının örgütlendiği,  şehirlerden bir tanesi de; Erzurum'dur.
Atatürk Üniversitesi, Yönetimi radikal bir karar alarak; İmam Hatip liselerinde derece yapan öğrencileri; Üniversite bünyesine katmaya başlamıştır. Öncelikle, bu çabayı takip eden yıllarda bütün İHL okullarından mezun olan gençlerin Üniversiteye kayıt yaptırma haklarının olduğu şekle dönüşmüştür. Böylece İHL mezunu gençler, Bütün fakültelere kayıt yapma hakkını elde etmiştir. Bu bir uyanıştır. Böylece hayatın her alanına girme şansları doğmuştur. İşletmeden, Tıpa kadar... Bu kararı alan O, günün yöneticilerinden Allah razı olsun. 
Bu karar ile, Ülkenin gündemine oturacak olan bir gençliğin, Bu şehirde yeşermesine sebep olmuşlardır. Bu karar ile; Bu şehir kaynaklı İslami uyanışın Üniversitelerde yer bulmasına sebep olmuşlardır. Evet, İslami kavramları en yüksek perdeden haykıran gençlik; Erzurum MTTB gençliği olmuştur. Sonradan bu kadrolar; Ülkenin her yanına dağılarak, Ülkenin her alanında hizmet etmeye başlamışlardır. 
ÖĞRENCİLİK YILLARINDA ELLERİNE ALDIKLARI EMANET  İSLAMİ UYANIŞ SANCAĞINI,  GİTTİKLERİ HER ORTAMA TAŞIMANIN ÇABA VE GAYRETİ İÇERİSİNDE OLMUŞLARDIR. KİMİ ZAMAN  ÇOK ŞEYİ BAŞARMANIN SEVİNCİNİ YAŞAMIŞLARDIR.
Böylece, İHL mezunlarının bilgi ve birikimi olan gençleri; Erzurum Üniversitesinde çoğalmaya başlamışlardır. Bu sayısal çoğunluk birilerini rahatsız etmiştir. Çünkü, yeni gelen bu gençler; farklı şeyler söylemektedirler. ANADOLUNUN DEĞİŞİK İLLERİNDEN GELEN  Farklı liselerden mezun olan inançlı gençler; yeni söylemlerle ortaya çıkan İHL kaynaklı gençler ile; kaynaşmışlardır. Birliktelik oluşturmuşlardır. Bu birliktelik sayısal anlamda çoğalınca; dikkat çekmiştir.
İşte bu yeni gençler; Ülke gündeminde çok tartışılacak, sloganları savunmaya başlamışlardır. İslami manada fikirlerini açıkladıkları, savundukları için; bu gençlere İSLAMCI adları layık görülmüştür. Konuşmalarına, tartışmalarına başlarken; konuştukları fikirlerin,İslama uygun olup, olmadığına; dikkat etmektedirler. ÇÜNKÜ, FARKLI BİR KONUMDA OLDUKLARI İÇİN; KİM BUNLAR? SORUSUNUN KISA CEVABI; BUNLAR, İSLAMI savunan, İslami bir yapılanmadan söz eden, İslami Devlet kavramını ortaya atan bir gençlik gurubu olarak, anılmaya başlamışlardır. Bu birliktelik; fikirde, düşüncede, eylemde, birlikte hareket etmede, birlikte yaşamada, hayat bulmuştur. O nedenle MTTB, Erzurum Üniversitesi Mezunlarının yeri hep farklı olarak algılanmıştır. İlk Afganistan Mitingi orada yapılmış Tüm Dünyaya; Afganistan'a yapılan saldırıları protesto ederek; dikkat çekmiştir.   
Bana Göre; Ülkenin değişik illerinde bulunan MTTB Üniversite gençliği; Erzurum Üniversitesindeki gençlerin ortaya koydukları birlik ve beraberliği. temin edemedikleri için; adlarından çok fazla da, söz edilemeyen lokal guruplar olma özelliğini taşımışlardır. Şehirlerin nüfus yoğunluğuna ve de; şehirlerde okuyan Üniversite öğrencilerinin nüfus oranına; matematiksel olarak baktığımız zaman;   Erzurum Üniversitesinde okuyan gençlerin  diğer üniversitelerde okuyan öğrencilere göre; sayısal fazlalığı da, dikkat çekmektedir.
Böylece  Erzurum Üniversite gençliğinin gündemde tuttuğu İslami anlayış söylemi; Ülke gündemine İSLAMCILIK olarak, yerleşmiştir. O yıllarda Diğer Üniversitelerde okuyan MTTB gençliği de, bu söylemi benimsemiştir. Yapılan miting ve toplantılarda; bu söylemler afişe edilmiştir. Slogan olarak; tekrar edilmiştir.
Müslüman Türkiye, İslami hareket engellenemez...   Bu yaklaşımlara Fikir ve düşünce adamları destek vermiştir.
İşte bu yapılanmanın bir de; kültürel boyutu vardır. Daha o yıllarda Müslüman fikir ve düşünce adamlarının kitapları okunmuştur. Hatta Dünya üzerinde bu fikre destek veren Müslüman Alimlerin kitapları da, takip edilmeye başlanmıştır. Ayrıca; Bugün bile hafızalardan silinmeyecek olan; bir gerçek vardır. Bu şehirde, iki adet İslami tedrisat yapan Yüksek Okul vardır. Bu şehir bu okulları, bağrına basmıştır. Dile kolay; her yıl okul açık olduğu sürece; Hem İslami İlimler, Hem Yüksek İslam Enstitüsü, toplam olarak; ortalama 250 öğrenciyi kendi bünyesine katmaktadır. Başka bir tabirle; Bu şehirde  bu iki okulda eğitim gören öğrenci sayısı; 600 kişinin üzerindedir. Bunların dini eğitimi almış olmalarının da; Bu Üniversite gençliğine, her alanda bir katkısının olduğunu söylemek; abartılı olmaz. Bir motor görevini yürütmüştür. Mezun sayıları; binli rakamlarla ifade edilmektedir.
Bugün gelinen noktaya bakıldığı zaman; MTTB Mezunları gurubunun; Ülke genelinde yine bu kavramları en fazla savunan gurup olarak, öne çıktığını görmekteyiz. Burada alınan dini tahsilin ne kadar önemli olduğunu belirtmek durumundayız.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )