• BIST 3.265,64
 • Altın 969.411
 • Dolar 18.4903
 • Euro 17.7214
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C

CÜBBELİ, EVLİYANIN EVLERİN İÇİNİ SEYRETMESİ KERAMETTİR!

Bekir ÇÖL

 Bu yazılar, Videolardan dinlenerek kelimesi- kelimesine ilave yapılmadan yazıya geçirilmiştir. Sadece kısa yorumlar yapılarak yanlışları ortaya konmaya çalışılmıştır.

     Cübbeli konuşuyor:   Allah bildirirse, evliya gaybı bilir. Peygambere bildirirse bilir. Veliye de bildirirse bilir. Peygamberin kine mucize denir, velinin kine ise keramet denir. Ali Haydar Efendi hazretleri bildirirdi. Keşfi açıktı. Evde gece yaptıklarını sabaha müritlerine söylerdi. Adamın biri ters ilişki mi yaptı, hayız halinde mi yaklaştı? Hepsini haber verirdi. Ondan sonra geldi sabahtan sohbet etti. Şimdi bu kadar cemaat var. Bizim keşfimiz açık değil. Bir şey gördüğümüz yok, kimin ne yaptığından haberimiz yok.

    Ama Evliya-ullah’a gösteriliyor. Onun vaazı başka olurdu. Bir sabah ilan etti olmadı. “Yapmayın öyle, yapmayın şöyle” dedi. “Beni konuşturmayın, kim olduğunu çıkarırım ortaya, ne yaptığını da söylerim ortaya” dedi. Ha bu Allah dostlarına keşfolur, Mevla, (Müritlerinin eşlerine nasıl yaklaştıklarını) gösterir, değil mi?

     Bunun namussuzlukla ne alakası var, bu keramet ya hu. Haramdan kurtarmak için. Kaç tane mürit var, tam zinaya düşmek üzere, tam zina anına yaklaşmışken onun Mürşidi tasarruf sahibi geliyor, adamı kurtarıyor. Nasıl kurtarıyor? Bir vuruyor veya tokat atıyor, şehvetini çıkartıp atıyor. Şimdi bunlara bazıları inanmaz. Varsın inanmasınlar, Allah dostlarında böyle kuvvetler vardır.

 

              CÜBBELİ, ALİ HAYDAR KAİNATTA TASARRUF SAHİBİ (Haşa)

    Allah’tan gayriden yardım istemek caiz mi? Ancak bugün seyrediyoruz, Allahtan gayriden yardım istemek caizdir. Caaaizdir!

    (Cübbelinin bu sözlerine cevap:) “ Gerçek dua ona (Allah’a) yapılır. Ondan başka yalvarıp durdukları ise, Onlara hiçbir şekilde cevap veremezler. Onlar ancak, ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açana benzer. O, (su) ona gelmez. Kafirlerin duası hep sapıklık içindedir.” (Rad, 14)

  Onun şeyhi var, kimdir O? Ali Haydar Efendi. Nerde yatıyor? 45 sene evvel, ta 69 da kabri şerifi orada. Gittim, kabri şerifini ziyaret ettim, Yasin-i Şerif okudum. Hediye mi yaptım, ondan sonra dedim ki. “Ey Ali Haydar Efendi, bana himmet et, bana yardım et, tut elimden” dedim. Şimdi adam diyor ki: “Ali haydar Efendiden istersen gavur olursun” diyor. Niye gavur oluyorum yani şimdi. Ali Haydar Efendi gibi bir zattan giderde yardım istersen eder mi? Eder. Çünkü kendisi ölmeden evvel ne buyurdu? “Benim mezarımın etrafını bırakmayın, daha sizi okutacağım. Ve iki sene Efendi Hazretlerimizin kabri şeriflerine devam ederek kalan seyri sülukün de ki, manevi mertebeleri kabri şeriflerinden kesbettiği feyizlerle ve aldığı terbiyelerle kemale ulaştırdı.

   Dolayısıyla bu mübarek insanlara ölü dersin. (Halbuki Yüce Allah, şöyle buyurur: “İnneke meyyitün ve innehüm meyyituun.” Yani: “Onlarda ölecek, sende öleceksin.”

   Ama bir adam dese ki, “Kur’anı Muhammed gönderdi, onun sözüdür dese kafir olur. Orda bile ayet var, ne diyor? “İnnehu le kavlü Resulün kerim.” Allah diyor ki: “Kur’an kıymetli bir elçinin sözüdür.” Kimin? Cebrail’in sözüdür, diyor. Halbuki Cebrail’in sözüdür desen, bu heriflerin bana dediği gibi gavur oldu diyecekler. Elçi getirdiği için öyle deniyor. Yahu, benim gibi adama gavur dersen dünyada Müslüman kalmaz.

  

 CÜBBELİDEN MASALLAR: EVLİYALAR ASLAN’A BİNER, YILANI DA KAMÇI YAPAR!  

     İki tane aslan geldi salına-salına, elbiselerin üstüne oturdu. Yandık dediler, ne olacak şimdi “yandık, kaldık ırmakta.” Aslan inşallah ırmağa girmez, yoksa yapacak hiçbir şey yok.

    Evliyaullah’tan fatihayı esirgediler, başlarına gelene bak. Yahu ne yapacağız şimdi? İstediğin kadar alim ol bakalım, Aslanı kaçırabilir misin? Aslan seni dinler mi? Aslan Allah’ın dostlarını dinler haa. Aslan çok, Allah’ın dostları Aslanın sırtına biner. Yılanı, yılanı da atlara böyle kamçı yapar. Evliyaullah’ın bir öyle dedi, İsmini duydular, çok büyük velidir, şudur, budur. Geldiler kapısına. Dediler, Efendi Hazretleri evde mi? Hanımı, Nereden Efendi hazretleri oluyor, salağın biri O, dedi. Sizde onu amma adam zannettiniz, de gidin dedi.

    Allah-Allah, Yanlış kapıyı mı çaldık acaba dediler. Adresi gösterene döndü, yahu doğru kapı dedi. Onun karısı öyle idi. Çok var, Evliyaullah’tan dayak yiyen. Kadınının belalarına sabreden adamın itikadı şey oldu yani dedi, bu nasıl Evliya? Karıdan korkan, biraz gidince baktılar ki mübarek geliyor. Aslana binmiş, yılanı da kamçı olarak kullanıyor. Evde ki karı var ya dedi. Ona sabretmekten dedi, bu makama ulaştım. Bazı adamı, karı Evliya yapar. Misalleri var, sabredenler, kahrını çekenler Evliya olur. Boşarsan eşkıya olursun, boşarsan bir şey yok.

  Cübbeli’nin müritlerine anlattığı üç tane konuşmasını banttan yazıya aktardım ve konuşma üslubunu bozmadan ve harfi harfine yazdım. Şimdi bu yazıyı okuyan kardeşlerime diyorum ki bu anlatılanları Kur’an-ı kerim ayetlerine bakarak düşünün. Eğer doğru buluyorsanız Cübbeli ve onun gibileri izlemeye devam edin. Eğer yanlış olduğunu görürseniz ki zaten öyle, hemen itikatlarınızı ve amellerinizi bu tür hurafe ve bidatlerden temizleyin ki gerçek kurtuluşa eresiniz.

 

YAYINLANAN YAZILARDAN KÖŞE YAZARLARI SORUMLUDUR...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )