• BIST 2.868,44
 • Altın 1030.423
 • Dolar 17.9285
 • Euro 18.5099
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

BİRLEŞMEMİŞ MİLLETLER VE DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Orhan ARSLAN
BİRLEŞMEMİŞ    MİLLETLER    VE   DÜNYA   BEŞTEN   BÜYÜKTÜR
 
Dünya üzerinde, özellikle orta doğuda yaşanan sıkıntılar karşısında; BM nin anlamsız tavır ve davranışlarda olması, bu oluşumun varlığının ve işlevlerinin sorgulanmasına neden oldu. En acımasız şekilde yaşanan, insanlık dışı vahşetler, Dünyayı ayağa kaldırdı. Dünya ülkeleri bu konularda, BM nin neden duyarsız kaldığını, çözüm üretmek yerine; çözümsüzlükler üretmesini hazmedemez oldu. Buna karşı sivil toplum örgütleri öncülüğünde; bu duyarsızlığı sorgulayan eylem ve işlevler yapmaya başladı. Dünya liderlerinin toplandığı şehirde; bu anlamsız tavırları gündeme taşıyarak, Dünyanın bu olaylara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.
 
 
BM malum olduğu üzere beş tane denetleyici, vetocu devlet tarafından kontrol edilmektedir. ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa... Bu kurulda karar almak için; bu beş ülkenin ortak kararına bağlıdır. Dört tanesi herhangi bir ülke aleyhine karar alsa da; bu beş ülkeden bir tanesi veto ettiği zaman, o karar reddedilmektedir. Kısacası uygulama alanı bulamamaktadır. İşin ilginç yanı, Dünyaya en fazla silah satan ülke sıralamasında da ilk beşi;  Yani, BM de veto hakkı bulunan ülkeler oluşturmaktadır. Hal böyle olunca, oradan nasıl haklı ve tarafsız bir kararın çıkmasını beklersiniz. Bu nedenle, bu oluşuma karşı; Dünya, beşten büyüktür kampanyası başlatılmıştır. Hatta bu sloganı, Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ, Erdoğan, bizzat BM de yapmış olduğu konuşmada gündeme getirmiştir. Bu konuda oluşan haksızlıklardan bahsetmiştir. BM de dengeli ve çoğunluğa dayanan adaletli bir temsil hakkının oluşmasından yana tavır koymuştur. Adaletli ve çok temsilli bir denetim mekanizmasının oluşmasını istemektedirler. Veto hakkının da aynı adalet sistemi içerisinde değerlendirilmesi istenmiştir. Burada önemli olan, BM kürsüsünden, bir devlet başkanı sıfatı ile; bu yapılan haksızlıkları yüksek perdeden ve yüzlerine; gözlerinin içine baka baka söylemektir. İnşallah bu tür çıkışlar, bir sonuç verir. Önemli olan tüm Dünyadaki mazlumlar adına; bu karşı duruşu sergilemektir.
 
BM uygulamaları, son senelerde o kadar açık bir şekilde; taraflı ve yanlı kararlar almaktadır ki; Dünyada birileri artık buna yeter, demektedir. Son günlerdeki mülteci konusundaki duyarsızlıkları.., Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Kerkük, Filistin, Arakan, Afganistan gibi yerlerde akan kanların sadece seyredilmesi, bir kınama kararının bile alınamaması dikkat çeken sonuçlardır. Afrika'daki tüm olaylara, açlığa, salgın hastalıklara karşı alınmayan tedbirler.., Sıradan devletlerde yapılan darbe girişimleri ve onlara verilen destekler.., darbecilerin anlamsız şekilde yapmış olduğu katliamlara karşı, sessiz kalmalar.., Dünya kamuoyunun önünde olmaktadır. Doğal olarak, kamuoyu bu haksızlıkları kabul edilemez olarak, görmektedir. Nihayetinde akan insan kanıdır. İnsan olarak, bizim onlara karşı seyirci kalmamız da beklenemez.
 
 
Kimi zaman menfaat ve çıkar çatışmaları ile; kendi aralarında bile gerginliğe sebep olan; gerilimler, diğer ülkeler üzerinde sıkıntılara sebep olmaktadır. Zaten, ekonomik olarak, bu beş ülke genel anlamda gariban diyeceğimiz ülkeleri, her alanda sömürmektedirler. Ekonomileri, onlardan zorla aldıkları veya çaldıkları desteklerle ayakta durmaktadır. Bu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Dünya, bu işlerin bu kadar açıktan yapılmasını hazmedememektedir. Sağlık açısından, ilaç şirketlerinin; Devletleri aracılığı ile yaptığı soygunlar; zaman, zaman basına kıyısından, köşesinden, haber olarak yansımaktadır. 
 
 
Kısacası BM örgütü güçlü devletlerin, güçsüz devletleri ezmek için, onlara sadece temsil hakkı verilerek adlarının olması için, kurulmuş bir örgüt, gibi gözükmektedir. Orada sayısal açıdan, onlarca devletin olması önemli değildir. Karar mekanizması beş devletten oluşmaktadır.
O nedenle, Dünya beşten büyüktür, kampanyasını önemli bir adım olarak görüyoruz. Diğer devletlerin uyanması, gerçeği görmesi açısından dikkat çekici, bir adım olarak kabul ediyoruz. Bugün, bu aydınlatma girişimleri ile; belki çok fazla bir şeyler yapılamamış olunabilir, Ancak, her hareket ilk adımı atmakla başlar. Bu açıdan Dünya üzerinde bu kampanyaya destek veren herkesi tebrik ediyoruz. Sesimizin çıktığı kadar tüm gücümüzle haykırıyoruz; DÜNYA   BEŞTEN   BÜYÜKTÜR...
 
 
YAYINLANAN YAZILARDAN KÖŞE YAZARLARI SORUMLUDUR...
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )