• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

BAYRAĞIN İFADE ETTİĞİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK

Menderes APAYDIN

     Başlık olarak ifade ettiğimiz gibi; Bayrağa, sahip çıkacak bir nesil istiyoruz. İyi de;   her şey sadece istemekle oluyor mu? İstemek, elde etmek kavramı ile, aynı anlamı mı ifade ediyor. Tabi ki; aynı anlamı ifade etmiyor.

            Önce ifade etmek istediğimiz şeyin, sahip çıkmak istediğimiz kavramın; neyi ifade ettiğini bilmemiz gerekmez mi? Kavram olarak, neyi ifade ettiğini doğru, dürüst anlamadığımız bir şeyi nasıl savunacağız. O, halde Bayrak, kelimesi ne anlatmaktadır? Onu, araştıralım. Kelime anlamı olarak baktığımızda sadece; içerisinde farklı renklerin oluştuğu, bir kumaş parçası algılanabilir. Türk Milleti için; Bayrak kavramı, sadece bu değildir. Eğer, sadece kelime anlamı olarak baktığımız zaman; konuyu tam anlamadığımızı ifade etmemiz gerekir.

            Bizim Milletimiz için; Bayrak kavramının manevi bir anlamı vardır. O anlamda: Bu Milletin bağımsızlığı, egemenliği, Devlet olarak yaşama kültürü, Büyük bir medeniyetin sahibi olduğu, ifade edilmektedir. İnancı uğruna, Vatanı uğruna, namusu uğruna, Milletinin bekası uğruna; canını tereddüt etmeden verme ülküsü yatmaktadır. Mazlumu korumayı, adaleti temsil etmeyi, herkese, her inanca saygılı olma ilkesini benimsemeyi hatırlatan bir asalet vardır. Bayrak kavramı; insanca yaşamayı, büyüğe saygılı olmayı, küçüğe sevgili olmayı, ahlaklı, dürüst, kimseyi incitmeyen, kendine güvenilir olmayı öğütler. Vatanını sevmenin; kuru kuruya bir sevgi olmadığını; ona adam gibi vergisini vermek gerektiğini, onun malını, her alanda korumak gerektiğini, Görevli olduğun yerde, görevini büyük bir sorumlulukla yapmak gerektiğini öğütler. Sana hizmet eden insana; saygı duymanın zorunlu olduğunu, sana yardım elini uzatan insanın elini kırmak yerine; o ele teşekkür etmen gerektiğini hatırlatır. Sana hakkıyla bir kelime öğretene saygının ne olduğunu, sağlığına sahip çıkma çabasını samimiyetle ortaya koyan insanın; senin sağlığına, en az senin kadar değer veren birisi olduğu için, hürmet etmek gerektiğini öğütler. Yaratılanı, Yaradandan dolayı sevmek gerektiğini, ifade eder.

            Bayrak sevgisi; Ana ve Babaya hürmeti kutsal kabul eder. Vatan ekonomisine katkıyı, kutsal kabul eder. Çeşitli sahtekarlıklarla, ekonomiye verilen zararın bir hırsızlık olduğunu belirtir. Yenen her hakkın, yapılan her vergi kaçırma olayının, işçisinin sigortasını yaptırmamanın, işçiye yeteri kadar çalışma ortamının sağlanmamasının yanlış olduğunu anlatır. Ekonomide yapılan kasıtlı dalgalandırma olaylarının, insan hakkı yemekle aynı olduğunu, dikte eder. Garibin, gurabanın, yetimin, mazlumun, hakkına sahip çıkmanın bir zorunluluk olduğundan bahseder. İnsana değerin, insan olarak verilmesi gerektiğinin altını çizer. Yenen her hakkın; yapılan her kasıtlı hatanın, Ahirette bir karşılığı olduğunu öğütler.

            Bayrak sevgisi ve ona sahip olma çabası; kendi dışındaki insanların tüm insan haklarına saygı göstermeyi ifade eder. Başkalarının namusunu; kendi namusu gibi, bilmesini emreder. Sokaktan, evin içine kadar; insani ilişkilerin, bir değerler manzumesi ile örüldüğünü, o değerler manzumesinin korunması ile; her alanda barışın, huzurun, güvenin tesis edileceğini şiddetle vurgular.

            Bayrak sevgisi, Bayrak kavramı; bizim Milletimiz için, o nedenle bu kadar önemlidir. Ancak, sadece Bayrağın indirilmesine gösterilen tepki, Bayrağın indirilmesi ile ilgili olarak kalırsa; fazlaca bir anlam ifade etmez. Zaten bayrağın ne anlama geldiğini, bir değerler manzumesini ifade ettiğini anlayan kardeşlerimiz, ne demek istediğimizi anlamışlardır. O halde, Bayrağımızın temsil ettiği bu değerler manzumesine; önce kendi hayatımızdan bakarak, ne kadar uyup uymadığımız kontrol etmemiz gerekir. Daha sonra çevremizde bu değerler manzumesinin yerleşmesi için; çaba sarf etmeliyiz. Eğer bu değerler manzumesinden habersiz bir şeklide; Bayrağımızı sevdiğimizi ifade ediyorsak, yanılıyoruz. Gerçek sevgi, değerler manzumesi ile birlikte ona sahip çıkmaktır. İşte o zaman Bayrağımız, her şeyi ile kendi direğimizde yerini alıyor, demektir.

            Bayrağımızın layık olduğu yerden indirilmesini, bir de bu açıdan değerlendireyim istedim. İnsanlarımız şu soruyu ne kadar zor da olsa kendi, kendilerine sormaları lazımdır. Acaba hayatımızda, Bayrağımızın ifade ettiği değerler manzumesi yeteri kadar yerini almış mıdır? Biz o değerler manzumesini hayatımızda ne kadar uyguluyoruz. Bayrağımızın simgesel olarak neler ifade ettiğini anlatan, çalışmalara baktığımız zaman; bizim yukarıda geniş bir şekilde anlattığımız değer yargılarını ifade ettiğini göreceksiniz.

            Hadi bakalım, bayrağa yapılan, bu talihsiz olay dolayısıyla; bize hatırlatılan Bayrağımızın ifade ettiği değerler manzumesine sahip çıkalım. İşte o zaman gerçekten Bayrağımızı ne kadar sevip, sevmediğimizi göreceğiz. Bizimkisi, sadece kuru, kuruya bir   sevgi mi, yoksa gerçekten onun ifade ettiği değerler manzumesi eşliğinde yaşayarak elde edeceğimiz samimi ve içten bir sevgi mi, göreceğiz. Tüm insanımızın her zaman Bayrağına saygılı ve Bayrak kavramının anlatmak istediği değerler manzumesini algılamış, ona sahip çıkan insanlar olmasını diliyoruz. Unutmayalım Bayrağa gerçekten sahip çıkan, nesiller istiyoruz…

            Sokağa teşvik, sokağa çıkma, sokakta olay… zaten, çıkmaz sokaktır.   Aman dikkat… her zaman dikkat…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )