• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

BAŞKENT SİVAS GÜNLERİ HEYECANLI GEÇİYOR

Orhan ARSLAN

      BAŞKENT      SİVAS      GÜNLERİ      HEYECANLI    GEÇİYOR

                               Geleneksel  hale getirilmeye çalışılan Sivas günleri etkinlikleri, büyük bir heyecan ve  coşku içerisinde geçti. Bu sene  SİVAS  GÜNLERİ 3, ATATÜRK   KÜLTÜR  MERKEZİ   ANKARA ‘ da yapılıyor.  Açılışı, 1 aralıkta bizzat Sayın Bakanımız trafından yapıldı. Aralık 1 ve 4 günleri arasında bu etkinlik devam edecektir.   

                               Bu etkinliğe, Sivas Yerel yönetimlerinin katkısı  için teşekkürler. Tüm ilçe temsilcilikleri, tanıtıma katkı vermişlerdir.  Vali, Belediye Başkanı, Rektör,  Kültür İl müdürü, İlçe Kaymakamları,  gibi yöneticiler  bizzat katılımları ile etkinliğe destek vermişlerdir. Ankara dışından gelerek bu etkinliğe katılan tüm hemşerilerimizi  de; bu desteğin içerisinde yad etmek gerekir.

                               Ankara’da yaşayan, Sayın Milli  Eğitim Bakanımız hem açılış da bulunarak, hem ziyaretleri  ile,  bu coşkuyu daha da artırmışlardır.  Ankarada görev yapan, Müsteşar yardımcılarımız,  Başkentte görev yapan tüm  bürokrat, kardeşlerimiz, bu heyecana ayrı bir renk kattılar.  Sivas’ta  yaşamayan  gurbette memleket hasreti  çeken hemşerilerimiz, bu günde  çeşitli heyecanlar yaşadılar… Hepsi bir sevinç, bir hasret, bir kavuşma,  duyguları yaşadılar. Kimi zaman bir burukluk , kimi zaman tarif edilemeyen duygular içerisinde , bu coşkuya destek verdiler. Hepsinin ortak arzusu şu idi: bu tür etkinliklerin daha sık ve devamlı olması gerekir.  

                               Senelerden beri, bir meslek kazanma, geçim sıkıntısını giderme, Devletine, memleketine çeşitli alanlarda hizmet etme, iş ve aş arama maksadıyla kendi yurtlarından, topraklarından çıkarak; çok uzaklarda  uğraş veren tüm memleket çocuğu insanlar, aynı heyecanı yaşarlar. Bu duygularını kimi zaman, dost meclislerinde, kimi zaman çeşitli toplantılarda gündeme getirirler. Hep birbirleri ile fazla kaynaşamamaktan, birbirlerini fazla arayamamaktan ve bir dayanışma içerisinde olamamaktan şikayetçi olurlar. Ancak, Memleket adına yapılan bu tür etkinliklere de; her nedense çeşitli bahanelerle katılmazlar. İşte o, zaman sormak gerekir? Bu kadar basit ve sadece katılımınızın yapılması istenen bir etkinliğe dahi zaman ayıramayan, veya dilim  varmıyor amma, bu tür etkinlikleri önemsemeyen dışarıdaki  hemşerilerimizin yeri  geldiği zaman; Sivaslılar dışarıda tutkun değil, birbirlerini aramıyorlar, organize değiller, gibi şikayetçi olmaya hakları var mıdır?  Her zaman söylenen basit bir cümle vardır, Ne ekersen, onu biçersin… Önce fedakarlıkları kendimiz yapmalıyız, sonra başkalarından beklememiz gerekir. Önce kendin bir adım at, sonra karşındakinin adım atmasını bekle…

                               Gelecek yıllarda da yapılmasını istediğimiz, bu tür toplantıların daha verimli, daha içeriği kabarık ve en önemlisi daha fazla hemşerimizin katkı  verdiği  bir etkinlik olması dileğimizdir. Bu tür toplantıların amaçlarından olan, sadece insanların bir araya gelerek hasret giderdiği, kaynaştığı  ve buluştuğu toplantılar olmasının dışında; ileride yapılacak olan organize işlerin temelinin atıldığı veya var olan organize işlerin daha da güçlendirildiği toplantılar olmasıdır. Hemşeri dayanışmasının her alanda daha güçlü bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Bu tür güçlü organizeler sayesinde, memleketine veya memleket insanlarına daha iyi hizmetleri sunmaktır. Amacımız öncelikle bu olmalıdır.

                              Sivastan gelerek etkinliğe renk katan, esnaf kardeşlerimiz, hünerlerini sergilediler. Memleket dışındaki insanımız; memleket kokan yiyecekleri, tatmak ve almak şansını  yakaladılar. Evlerine, sürpriz memleket yiyecekleri ile, döndüler.

                               Bu etkinliklerin temelde amacı; Hasret giderme, bir araya gelme, ortak mekanlarda buluşma özelliğini taşımalıdır. Doğrudur. Ancak, bunun ötesinde Başkentte çeşitli alanlarda görev yapan bürokrat arkadaşların ve yöneticlerimizin destekleri ile; şehrimize yönelik kalıcı şeylerin yapılmasını  planlamaktır. Geliştirilecek bu birliktelikte, memlekete bir vefanın, yararlı olmanın verdiği sorumluluk duygusuyla hareket edilmesi gerekir. Bu omuzlarında bir yüktür. Şehrimiz alınacak tedbirlerle,  hayata geçen yaptırımlarla, göç veren bir şehir olmaktan kurtarılmalıdır.

                               Bu organizeye bizzat destek veren, içerisinde her alanında bedenen  ve fikren  desteklerini, emeklerini esirgemeyerek hayata geçiren tüm dostlara teşekkürler…

              Gelecek yıllarda daha nice, geniş katılımlı, memleket düşüncelerinin yoğun  yaşandığı, Memleket adına yatırımların planlanacağı, nice Sivas Günlerini görmek dileğiyle…

                              

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )