• BIST 113.824
 • Altın 332,982
 • Dolar 6,1495
 • Euro 6,6563
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 8 °C

AİLE GERÇEĞİ

Talha GURBETÇİ

AİLE     GERÇEĞİ
Resmi  rakamların ifade ettiği gerçek Aile dayanışması çökmek üzeredir. Huzursuzluk nedeni ile boşanma olayları gittikçe artmaktadır.
Rakamlar ürkütücü boyutlardadır...
Boşanma sonrası, uygulanan nafaka meselesi ise; toplumda huzursuzlukların artmasına neden olmaktadır. Son yapılan çalışmalarda; buna çözüm olarak, evlilik süresini göz önünde bulundurmak, keyfiyeti hasıl olmuştur. Çünkü, öyle örnekler vardır ki; bir sene evli kalan bir bayan, ömür boyu nafaka istemektedir. Bu durum toplumda, çok vahim sonuçların oluşmasına neden olmuştur. Hem sosyal, hem ekonomik yaralar açmaktadır.
Aile çatırdıyor kimse farkında değil. Boşanma toplumda zirve yaptı. Buralara nasıl gelindi Kimse konuşmuyor ancak sonuçları konuşuluyor... Aile çatırdıyor kimin umurunda önceliklerimiz var... Maçlar   siyaset magazin protestolara katılmak TV izlemek dizi seyretmek... Arkası yarınları kaçırmamak günlük rutin işlerimizdir. Bu kadar iş içerisinde Aileyi kim düşünecek En çarpıcı olanı ise parçalanmış ailelerde hayatlarını devam ettirmeye çalışan parçalanmış ailelerin çocukları... Hoş Aile içerisinde kendi çocukları ile bir yabancıymış gibi yaşayan Aile büyükleri gerçeği önümüzdedir. İş yerindeki bir sorunun çözülmesi kadar çocuğunu önemsemeyen aile reisleri. Aile içerisindeki bağların koptuğunun farkında olmayan Aile bireyleri
Ailesinden ayrı yaşamak isteğinde olan onu özgürlük sanan gençlerimiz...
Aile ortamının değerini bilmeyen anlamayan ondan uzaklaşmak isteyen gelecek neslimiz Özgürlüğü Ailesinin dışında arayan Mutluluk diye tanımladıkları şeyi dışarılarda bir türlü bulmayan gençlerimiz...
Bu olumsuzlukları sadece boşanmalarla izah etmek yetersizdir. Birlikte olan ailelerin de huzur ortamı içerisinde olmadığını görüyoruz. Aile içinde tatsız olaylara sevgi saygı hürmet kavramlarının yer almadığına şahit oluyoruz. Bu tatsızlık hem maddi imkanları olan ailelerde hem maddi imkanı yeterli olmayan ailelerde devam etmektedir. Hastalık Tüm toplumu kuşatmak üzeredir.
Aile içi şiddet, çeşitli nedenlerden dolayı tırmanmaktadır. Geçimsizlikler yaralamalara, ölümlere kadar uzanmaktadır.
Kuşaklar arasındaki bağ kopmak üzeredir. Aile büyükleri ile Aile içerisindeki diğer bireyler arasında iletişim nerede ise yok gibidir. Herkes ayrı bir dünyada yaşamaktadır. Buna kitle iletişim araçlarının vazgeçilmez olarak bireyler tarafından kullanılması da örnek olarak verilebilir. Herkes kendine göre ayrı bir dünya kurmuştur. O dünya içerisinde hayatını devam ettirmekten yanadır.  Kendi hayatına başkalarınınözellikle Aile büyüklerinin karışmasından  rahatsızdırlar. Bu rahatsızlık beraberinde tartışmaları fikir ayrılıklarını körüklemektedir.
Cep telefonları İnternetler Bilgisayarlar Oyunlardan ibaret bir yaşama biçimi ile karşı karşıyayız. Sanal Dünya tüm gücü ile gençleri çepeçevre kuşatmış gibi gözükmektedir. Aynı evdeyiz. Ancak aramızda uçurumlar var.
Geçmiş günlerde Genel olarak bir elektrik kesilmesi neticesinde Aile bireyleri arasında ilginç konuşmalar olmuştu. Bu olay sosyal medyada bayağı yer almıştı. Bir an aklıma O geldi. İnsanlar birbirleri ile sohbet etme hatta birbirlerini tanıma şerefine nail olduklarını ifade etmişlerdi. İşte geldiğimiz nokta burasıdır.
Bunca probleme rağmen Ailesinden sıkılarak iletişim kuramayarak daha değişik sorunlarla sokaklara terk edilmiş çocuklar İlaveten çeşitli bağımlılık olayları Kısacası sıkıntı problem. Birde bunlara ilave olarak organ mafyası dilendiricilik mafyası kayıp insanlar çocuk sömürüsü her alanda alabildiğine devam ediyor.
Bütün bunlara karşılık, Olsun önemli değil bugün yaşanmaya değer mantığındaki insanlar Ruhsuz hissiz kitleler, toplumda hayli yekun teşkil etmektedir.

Hayat devam ediyor...
Rahatlık vurdumduymazlık bananecilik umurunda olmamak bir başkasının meselesini görmemek başkalarının acısını hissetmemek zirve yapmaktadır. Toplumsal duyarlılık yaralanmıştır. Benden olmayanın acısı beni ilgilendirmez mantığı ile karşı karşıyayız. Toplumsal duyarlılığımız kendimizden gördüğümüz kendimize yakın hissettiğimiz insanlar için geçerli hale gelmiştir.
Bütün bunlara aldırış etmeyen insan toplulukları. İnsanımı nasıl kurtarırım çaba ve gayretinde olmayan kitleler. Ülkemden birbiriyle uyumu olmayan insan manzaraları. Kendi düşüncelerinin dışındaki düşünceye sahip olan insanlara yaşama hakkı bile tanımak istemeyen vatandaşlarımız. Kendi Ülkesindeki bu kadar olumsuzluklardan haberi bile olmayan duyarsız insanlar
Bu sorunlar ortadan nasıl kalkar Bunun olumsuzluklarından nasıl kurtuluruz diye çaba ve gayret sarf eden insanımız yok değil ancak yeterli değil. Devlet desteği ve maddi destek mutlaka şarttır. Çünkü toplumların geleceği Aile yapılarının arkadaşlık ve dostluk bağlarının güçlü olması ile ilintilidir. Her alanda paylaşımı dayanışmayı unutmuş komşulukları vardı Bu Ülkenin. O canlı sımsıcak günleri tekrar yakalamamız lazım.  Öyle günlerden uzak durmak  toplumsal çatırdamanın uyarıcı depremleri idi. Yardımlaşma paylaşma bir arada olma özelliklerimiz kayboldu.
Bu manzaralar olumlu hale dönüştürülmediği zaman yukarıda sıraladığımız olumsuzluklar devam etmeye aday gözükmektedir.
Ailesini kurtaramadığımız bir toplumun temelini atamamışız demektir. Temelsiz bir bina da ne kadar sağlıklı olur Varın siz düşünün
Yol uzun ve meşakkatli. Toplumun kurtuluşu Ailenin kurtuluşundan geçer, aksini iddia etmek bile; düşünülemez...

UNUTMAYALIM...

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.