• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

91 İHL MEZUNLARI

Orhan ARSLAN

1991      YILI       MEZUNLARI

                İHL Okul öğretmenliğine, alışmaya başlamıştım. İlerleyen yıllarda; mezuniyet yılı 1991 olan arkadaşların derslerine girmeye başladım. Bu sınıfların üstelik lise ikinci sınıf, psikoloji derslerine de; ben giriyordum.

                Uzun soluklu okul yıllarında, bu arkadaşlarla birlikteliğimiz; bir-kaç yıl sürdü. Son sene 12-B, 12-C, 12-D Olarak üç sınıf idiler. Ben O, yıl bu üç sınıfa da; derse giriyordum.

                O, yıllarda ÖSYM sınava girişlerde, şöyle bir kural uygulamaya başlamıştı. Liseyi bitiren adaylar; sayısal bölüm ile ilgili, bir seçim yaptılar ise; sözel bölüm tercihi yapamıyorlardı. Yahut, tam tersi oluyordu.

Bu uygulama; İHL mezunu arkadaşlar için; siyasal ve hukuk gibi, sözel puanla öğrenci alan   okulların; daha fazla İHL mezunu, kişinin kazanması anlamına geliyordu. Neden derseniz? Fen ve Anadolu lisesi mezunu arkadaşlar; genellikle sayısal, bölümü tercih ediyorlardı.

Böylece, amansız bir yarış başlamıştı. Öğretmen yetiştiren okullar; zaten hedefimizdi…

Bu olayı anladıktan sonra; tüm sınıflara girerek; bu konuyu tüm detayları ile; anlattım. Arkadaşların sözel tercihi yaptığı zaman; bu okulları kazanma şanslarının, daha fazla olduğunu; belirttim. Yönlendirme çalışmalarına, devam ettim. Dostlarımızı, ikna etmeye çalıştım.

Bu sene mezun olan arkadaşlar ve daha sonra onlardan sonra, mezun olan dostlarımız; bizi dikkatle dinlediler. Allah'a şükür, bu uyarılarımız sayesinde; O, yıllarda Siyasal ve Hukuk fakültelerini kazanan öğrenci sayımız; bir hayli arttı. Bizim adımıza; sevinilecek, bir durum idi. Öğretmen yetiştiren okulları kazanan öğrenci sayımız; iki katına çıktı.

İHL mezunların lehine olan, bu durum bir-kaç yıl, devam etti. Ancak, birileri bu uygulamanın İHL mezunu öğrencilerin; Siyasal ve Hukuk fakültelerini kazanma açısından, avantajlı konumda olduğunu anlayınca; feryada başladılar. Malum gazetelerin birinin başlığını hiç unutmuyorum, şöyle idi: ’’Siyasal bilgiler fakültesinin yüzde kırk öğrencisi; İHL mezunundan oluşuyor.’’ Bu uyarılar, birilerini harekete geçirdi.

İlerleyen yıllarda; ÖSYM nin uyguladığı kural, değiştirildi. Yani, sayısal tercih eden bir aday; sözel tercih de; yapabilir, diye açıklamalarda, bulunuldu. Ayrıca; Siyasal ve Hukuk, kazanmak için; sadece sözel puanı değil; Matematik puanından da; belirli bir puan alma şartı getirildi. Böylece, İHL mezunlarının, bu okulları daha az kazanmasının, yolları arandı.

İşte, bu yıllarda 91 mezunu kardeşlerimiz, ÖSYM sınavlarına girdiler. Bu yıl ve daha sonraki bir-kaç yıl mezun olan öğrencilerden; Siyasal ve Hukuk fakültesini kazanan öğrenci sayısı arttı. Öğretmen yetiştiren okulları kazanma da; sayımız arttı.

Öğretmen yetiştiren okullarımız ise; en fazla tercih ettirdiğimiz, okullarımız idi. Bu konuda da; yeteri kadar, yönlendiricilik yaptığımıza, inanıyoruz.

Başka bir yönlendiricilik yaptığımız olay ise; Okulun başarılı öğrencilerinin, İlahiyat fakültelerini, kazanma yönünde; yaptığımız,  çalışmadır. Öyle de; oldu. Hatta, bir ara okul birincisi olan öğrencilerimiz; İlahiyat fakültesini kazandılar. Şu anda; O sahada, uzmanlık yapıyorlar. Allah'tan dileğimiz; emeklerimizin, boşa gitmemesidir.

91 Mezunları ile olan dostluğumuz, devam etti. Onları, yüksek okul yıllarında da; bazılarını ziyaret ettim. Yakından ilgilenmeye çalıştım. Mezun olduktan, meslek hayatına atıldıktan sonra da; ilişkilerimiz, devam etti. Hatta, onların her yıl yaptığı; geleneksel buluşma toplantılarına katıldım. Görev ve sorumluluğumu yaptığım, fikrini taşıyorum.

Bugün meslek hayatlarında zirve yapmış, dostlarımızı görmekten; ayrıca, mutluluklar, duyuyorum.

Bu dönemin ve arkasından gelen dönemlerin, içerisinden; Siyasal ve Hukuk,  öğretmen yetiştiren okulu, kazanma açısından; kendilerine katkı, sunduğuma inandığım tüm dostlara; meslek hayatları boyunca, başarılar, diliyorum. Allah, yollarını açık etsin.

Öğretmenlik mesleğini seçerek; bu görevi yerine getirmeye çalışan tüm dostlarımıza da; Öğrencilik yıllarındaki, Geçmiş günleri hatırlayarak; bizim yapmaya çalıştığımız görevlerden, daha fazlasını ve idealini, yapmalarını diliyorum ve bekliyorum. Onlardan da, isteğim budur…

Aranızda başlattığınız birlik ve beraberlik bağını güçlendirecek, tüm girişimleriniz; yükselerek devam etsin. Amacınız, bir Müslüman olarak, bellidir. Önceliğiniz; Vatana ve Millete hizmet yolunda; çalışmak olmalıdır.

Tüm değer yargılarınıza sahip çıkacağınıza inancım tamdır. Bu alt yapı sizde vardır. Bu konuda, size zerre kadar da, olsa; yardımcı olabildiysem; ne mutlu bize…

Allah, yolunuzu açık etsin…

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )