özmen

Nerede Oy Kullanacaksınız?

22.07.2014 - 17:08, Güncelleme: 22.07.2014 - 17:08
 

Nerede Oy Kullanacaksınız?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için YSK sandık sorgulama ekranını açtı, nerede oy kullanacağım diye merak ediyorsanız ysk.gov.tr sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

TC numaranız ile sisteme girdiğinizde nerede oy kullanacağınızı, hangi sandığa gitmeniz gerektiğini ayrıntıları ile öğreniyorsunuz. Üstelik YSK sitesinden sadece kendinizi değil aynı hanede oturan diğer kişilerin nerede oy vereceğini de görebiliyorsunuz.   BU LİNKE TIKLAYARAK NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ     BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?   Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.   YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?   Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecekler.   KİMLER OY KULLANAMAZ?   Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar;   1. Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir), 2. Askeri öğrenciler, 3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar   SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI NE ZAMAN GÖNDERİLİYOR?   Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra ilçe seçim kurullarınca; her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini gösterir belge(seçmen bilgi kâğıdı) genellikle seçimlerden 21 gün önce gönderilmeye başlanır.   Seçmen bilgi kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, YSK internet sayfasından "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden aynı bilgileri sorgulayarak öğrenebilir.   SEÇİM GÜNÜ DÜĞÜN-NİŞAN YAPABİLİR MİYİM? SEÇİM YASAKLARI NELER?   298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, *İspirtolu içki satılması, *İçkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. *Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. *Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. *Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."   CUMHURBAŞKANLIĞI BİRİNCİ VE İKİNCİ TUR SEÇİMİ     Türkiye'de ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 10 Ağustos'ta sandık başına gideceğiz. Birinci turda yüzde 50'den fazla alan aday seçimin galibi olacak. Birinci turda Cumhurbaşkanı seçilemezse Türkiye bir kez daha sandık başına gidecek ve ikinci turda oy verecek. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi 24 Ağustos'ta yapılacak.  
Cumhurbaşkanlığı seçimi için YSK sandık sorgulama ekranını açtı, nerede oy kullanacağım diye merak ediyorsanız ysk.gov.tr sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

TC numaranız ile sisteme girdiğinizde nerede oy kullanacağınızı, hangi sandığa gitmeniz gerektiğini ayrıntıları ile öğreniyorsunuz. Üstelik YSK sitesinden sadece kendinizi değil aynı hanede oturan diğer kişilerin nerede oy vereceğini de görebiliyorsunuz.

 

BU LİNKE TIKLAYARAK NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

 

 

BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?

 

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

 

YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?

 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecekler.

 

KİMLER OY KULLANAMAZ?

 

Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar;

 

1. Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),

2. Askeri öğrenciler,

3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar

 

SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI NE ZAMAN GÖNDERİLİYOR?

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra ilçe seçim kurullarınca; her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini gösterir belge(seçmen bilgi kâğıdı) genellikle seçimlerden 21 gün önce gönderilmeye başlanır.

 

Seçmen bilgi kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, YSK internet sayfasından "Nerede Oy Kullanacağım" bölümünden aynı bilgileri sorgulayarak öğrenebilir.

 

SEÇİM GÜNÜ DÜĞÜN-NİŞAN YAPABİLİR MİYİM? SEÇİM YASAKLARI NELER?

 

298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun,

*İspirtolu içki satılması,

*İçkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. *Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır.

*Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.

*Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."

 

CUMHURBAŞKANLIĞI BİRİNCİ VE İKİNCİ TUR SEÇİMİ

 

 

Türkiye'de ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 10 Ağustos'ta sandık başına gideceğiz. Birinci turda yüzde 50'den fazla alan aday seçimin galibi olacak. Birinci turda Cumhurbaşkanı seçilemezse Türkiye bir kez daha sandık başına gidecek ve ikinci turda oy verecek. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi 24 Ağustos'ta yapılacak.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sivasbulteni.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.