• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.851
 • Dolar 17.9209
 • Euro 18.3777
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

YUVAYA DÖNÜŞ 6-K SINIFI

Orhan ARSLAN

YUVAYA    DÖNÜŞ    6 - K    SINIFI

1987-88  Öğretim yılında; Müdürler komisyonu kararı ile; İHL de, göreve başladım. Elime tutuşturulan programda; 20 saatlik dersin 16 saati, bu sınıfa idi.

Bu sınıfın hikayesi bir başkadır, anlatalım…

O, yıllarda İmam Hatip Lisesi, orta kısmına; sınavla öğrenci alınıyordu. Okulun fiziki şartları müsait olmadığı için; tüm imkanlar zorlanarak, yeni sınıflar açılıyordu. O, sınıflarda bazen öğrenci sayısı; elliler civarında idi.

O, yıl; aynı uygulama yapılmıştı. Yeni açılan sınıflarda; yeni kayıt yapan öğrenciler; erkek yatılı kontenjanı olduğu için; erkek öğrenci ağırlıklı idi.

Yeni sınıflardan ilk şube, kız öğrenciler aitti. Veliler, şöyle bir çözüm ortaya koymuşlardı. İHL okuluna göndermek istedikleri kız öğrenciyi; Şehrin ilçelerinde olan İHL okullarına kayıt yaptırıyorlardı. Bir müddet sonra; adres değişikliğini belgeleyerek; şehrin merkezindeki okula; kayıt için, müracaat ediyorlardı.

Şehrin merkezindeki okul; tüm imkanlarını zorlayarak; yeni bir sınıf için; uygun yer buluyordu. İşte, bu sınıf bu süreçlerden geçerek; yeni açılmış bir sınıf idi.

Bu okula kayıt yaptırdıkları için; hepsi çok neşeli ve mutlu idi. Hepsi geleceğe güvenle bakan; azimli, kararlı, zinde gençlerdi. Hayalleri vardı.  Gelecek için; ümitli idiler. Düşünceleri,  Geleceğe kilitlenmişti. Dik durarak; her türlü zorluğa, göğüs germeye hazırlardı.

Ben, okula yeni geldiğim için; yeni açılan sınıfın; seçmeli konumundaki meslek dersleri; bana verilmişti.

 

Bu arada, hemen açıklayalım. O yıllarda; İmam Hatip Liselerinin orta kısımları; diğer orta okullarda olduğu gibi; aynı dersleri görüyorlardı. İlave olarak, seçmeli konumda olan; KURAN-I KERİM, ARAPÇA,  dersleri okutuluyordu. Bu nedenle; İHL nin orta kısmından ayrılan bir öğrenci; diğer liselere kayıt yaptırabiliyordu.

Bu şartlarda oluşturulan 6-K sınıfında otuz civarında öğrenci vardı.

Biz, artık o öğrencilerimizle; her gün ders olduğu için; karşılaşıyorduk.

Bu sınıf; İHL okulunu bitirene kadar; her yıl değişik derslerine girdiğim, bir sınıf oldu.

Onlar benim; Ailem,  evladım gibi, idiler...

Onlar da; benim gibi okula sonradan geldiği için; birbirimizi çok iyi anlıyorduk. Evimdeki çocuklarım kadar; gün içerisinde onlarla, birlikteliğimiz, oluşuyordu.

İlerleyen yıllarda içlerinden; doktor, yönetici, öğretmen, diyanet görevlisi, dergi direktörü, ev hanımı çıkan bu kardeşlerimizi; hiç unutamadık… O, yıllarda; ilerleyen zaman içerisinde; hangisinin ne olacağını tahmin etmek mümkün değildi.

Gördüğüm, bildiğim, inançlı, azimli, kararlı bir gurup olmaları idi. Okulları bitene kadar; bu kararlılıktan vazgeçmediler.

Bugün, hayatın her alanında görev alan, tüm bu kardeşlerimi; andıkça, gözlerim nemleniyor. Başarılarından, dik duruşlarından, vefalı olmalarından, gurur duyuyorum. İyi ki; O yıllarda, bu kardeşlerimizle yolumuz  birleşmiş.

Ben, O kardeşlerimizle her karşılaştığımda; Okula ilk geldiklerindeki, utangaç, mahcup, mütevazi, kararlı, beklentileri yüksek, azimli duruşlarını hatırlıyorum. Derslerine, olan ilgilerini unutmuyorum. Bir başarı öyküsünün ilk duraklarında; benimle yollarının birleşmesinden gurur duyuyorum.

Hepinize teşekkürler. Beni haklı çıkarttınız. Güvenim, boşa çıkmadı...

 

O, yıllarda serüvenleri, bu anlattığım arkadaşlar gibi olan; tüm kardeşlerimizi, başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Yeni nesiller, bu sıralardan neleri gelip, geçtiklerini öğrensinler istediğim için; fazla ayrıntılarına girmeden; ana hatlarıyla, olayları; yalın bir şekilde anlatmaya çalışıyorum…

 

Selam olsun, tüm bu yollardan, gelip, geçenlere…

Selam olsun, bu yolları aşarak; başarılarına devam edenlere… Selam olsun tüm engel tanımayanlara…

Selam olsun, güllere, çiçeklere, lalelere, renklere… 

Selam…

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )