• BIST 2.868,44
 • Altın 1031.985
 • Dolar 17.9391
 • Euro 18.5134
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

YENİ HASTAHANE AÇILMADAN TARTIŞMALARI BAŞLADI

Orhan ARSLAN
YENİ   HASTAHANE   AÇILMADAN     TARTIŞMALARI   BAŞLADI
Ülkemizde sağlık alanında yapılan, ciddi yatırımlardan; şehrimiz de, nasibini aldığı için; seviniyoruz. Benim zaman, zaman bu köşede sıkça belirttiğim, gibi; şehrimizin kalkınmasına yönelik olarak yapılması gereken, ideal planlardan bir tanesi; bu şehrin bir sağlık kenti olarak tanıtılması, hayata geçirilmesi  meselesidir. Buna, termal yatırımlarını da, eklerseniz; neden sağlık  açısından aranılan bir şehir olmasın? diye, sormamız gerekir.  Bölge hastahanesi görevini üslenecek olan;  yeni hastahanenin, en verimli şekilde, en güzel hizmetleri sunmasını   beklemek hakkımızdır.
Aslında, bildiğim kadarı ile; teknik ayrıntılar yüzünden, eğitim ve araştırma hastahanesi olarak, hayata geçmesi; mümkün olmadı. Gönlüm, öyle bir yapılanma ile hayata geçmesini, çok isterdi. Bölge için; böyle bir hastahaneye ihtiyaç olduğu, fikrindeyim. Üniversite hastahanesi ile; gireceği rekabet,  sağlık alanında daha ciddi ve kaliteli, hizmetler alacağımızın bir delili olacaktır. Bu alandaki ihtiyacı, özel sektör de; görmüş olacak ki; şehrimize gayet ciddi bir yatırım yaptılar. Tatlı bir rekabet, her zaman o sahadaki, tüketicinin lehinedir. Ayrıca, Ülkemiz sağlık turizminden fazlaca istifade eden bir konumdadır. Şehrimiz, neden aranılan sağlık turizmi içerisinde olmasın?
Hastahanenin, hayata geçmesi yakınlaşınca; anladığımız kadarı ile; bir fikir ayrılığı oluşmaktadır. Bu fikir ayrılığı, şehrimizde hizmet veren, iki adet Hastahanenin; yeni Hastahane bünyesi altında hizmet verip, vermeme konusudur. Neden böyle bir tartışma yaşanır oldu, anlamadım. Bildiğimiz kadarı ile; tüm diğer şehirlerde, hastahaneler mevcut konumları ile, hizmetlerine devam etmektedirler. Örneğin, Kocaeli'nde; önceden var olan numune hastahanesi ayrı binada, eski SSK ile anılan hastahane ayrı binada hizmetlerine devam etmektedirler. Hemen o şehire; çok büyük bir Eğitim Araştırma hastahanesi yapılmasına rağmen, o hizmetler aksamadan, kendi binalarında devam etmektedir. Üstelik ayrıca; semt poliklinikleri de; mevcuttur. Aynı konum, BURSA için de geçerlidir.
Önemli olan insanımıza hizmet anlayışı olmalıdır. Şehrin değişik yerlerinde, gönül ister ki;  her yerde, tüm donanımlı sağlık hizmeti verecek kurumlar, hep olsun. Bu anlayış ile baktığımız zaman, hem hizmet yaygınlaşmış olur, hem de personel kısıtlanmasına gidilmemiş olur. Özellikle, şehrimizde var olan istihdam konusu, göz önünde bulundurulursa; binaların birleşiminde; bazı personeller, istihdam dışı kalacaktır. Ben öyle düşünmüyorum. Hatta, bu şehirlerde yaşayan insanımıza DEVLETİMİZİN özel ücret vermesi gerektiğine inanan biriyim. Kısacası, Devlet eli ile; bu şehrin iş sorununun kalkacağına inanan biriyim. O nedenle, eğer, binalar bir araya gelince; personel  çıkarımı olacaksa, ona tümden karşıyım. Devlet bu şehirde yaşayan insanları, buraya bağlamak için; daha çok kadro ve daha çok iş alanı bulsun isterim. Hiç bir şey bulamıyorsa; bu şehirde yaşadığı için; özel ücretler ödensin, isterim. Bu anlamda; alacağı sağlık hizmetini de, önemsiyorum. Şehrimiz insanı, kendi yaşadığı şehirde; sağlık imkanlarından en üst düzeyde yararlansın istiyorum.
Bakış açım bu olunca; doğal olarak her iki hastahanenin bir araya getirilmesine karşıyım. Ancak, Devlet yetkilileri, o iki hastahaneyi birleştirince; SSK hastahanesinin yerine, yeni bir kurum yerleştirip, oraya yeni  insanları eleman olarak alacak, yeni insanlara iş verecek ise; o zaman olabilir, diyebilirim. Ancak, Hastahanelerin, ikisinin bir araya gelmesiyle; sağlıklı , bir  sağlık hizmeti olacağına inanmam.
Hem, bir binada yığılma olmaması için, hem acil olarak hizmet gerektiğinde sağlık kuruluşuna yakın olunması için; hem ayakta tedavi imkanlarının insanımıza fazlaca sunularak, donanımlı poliklinik hizmetlerinin verilebilmesi için; yaygın ve eşit şekilde şehrin belirli yerlerinde; sağlık birimlerinin   olmasından, yanayım. Sonrasında ikinci kademe hizmet alınmasında; gayet donanımlı, her türlü müdahelenin yapılacağı Hastahaneler olması gerekir.
Bu düşüncelerle, yakın zamanda açılacak olan; Hastahanemizin, halkımıza iyi ve güzel hizmetler sunmasını dilerim. Umarım insanımız, orada ihtiyacı olan tedavileri görür ve sağlığına kavuşur. Bu tür yatırımların hayata geçmesi konusunda da; yine büyük dileklerimden birisi;  tüm kamuoyumuzun fikir birliği içerisinde olmasıdır. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )