• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

VERGİ YASALARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

Talha GURBETÇİ

VERGİ YASALARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR
Ülkemizin yaşadığı sıkıntılı günler, şu gerçeği ortaya koymuştur. Yeterli, adaletli ya da mükelleften kazandığı kadar vergi toplanamamaktadır. Nereden çıkardınız? diye bir soru yöneltilebilir. Cevap gayet basittir. Son opearasyonlarda tutuklanan, sorgulanan iş adamlarının, malum örgütlere yaptıkları, yardımlar dudak uçuklatmaktadır. Bu paralar nereden kazanılmaktadır?
O, toplanan paralar; O, insanlarda olduğu için; toplanmaktadır. Olmayan bir şey toplanmıyor. Eğer, yeteri kadar kazancı olmasa idi; Bu paralar, nasıl toplanacaktı. Demek ki; yeteri kadar vergi toplanamadığı için; adamlar fazladan kazandıkları paraları, böyle yerlere rahatça harcamaktadırlar.
İnsan düşünmeden edemiyor. O, kadar yekün teşkil eden bu paralar, nasıl kazanıldı. Eğer kazanıldı ise; Devlete, bu topraklarda, burada yaşayan insanların sırtından kazanılan bu paralar için, yeteri kadar vergi verdiler mi? Eğer, yeteri kadar vergi vermiş olsalardı; malum örgütlere bu kadar yüklü miktarda para yardımı yapabilirler miydi? Doğal olarak; olmayan bir şey, verilemez. Demek ki; insanlarda fazladan, rahatça ödeyebilecekleri miktarda, paralar vardır. İşte DEVLET, bu dolaylı vergi kaçırmanın önünü kesmelidir.
Muhasebecilik, Uzman olduğu konuda; mükellefe yol gösterme görevini üzerine almalıdır. Nasıl vergi kaçıracak, gibi bir düşüncede ve eylemde olmamalıdır. Yasal olarak, böyle bir açık var ise; O, açık kapanmalıdır. Öncelikle; Mükellefi değil; Devletini düşünmelidir. Devlet ise; bu konuda eksik gördüğü, yerleri hemen tespit etmelidir. Acil, yasalar çıkararak; bu açığı kapatmalıdır. Beklentimiz  bu yöndedir.
Aynı iş adamlarının; asgari ücret artırma toplantılarında; nasıl set çekme uğraşı içerisinde olduklarını düşündüğümüz zaman; şu soruyu sormadan edemiyoruz? Aynı iş adamları; değişik yerlere sınırsız para harcarken, yahut bazı yerlere yüklü miktarda para yardımı yaparlarken; asgari ücret komisyonunda gösterdikleri, engelleme çabaları gibi; bir çaba içerisine girmekte midirler?
Evet, önemli bir konu. Terör örgütleri, bu kadar paraları; iş adamlarından nasıl elde ediyorlar? Aslında, olması gereken; İş adamlarının kazandıkları miktar kadar; DEVLETE vergi vermek, olması gerekmez mi? Demek ki; kazandıkları kadar, yeterli para ödemedikleri için; arta kalan kazançlarını, farklı yerlerde değerlendiriyorlar.
Devletimizi yönetenlerin, bu konuda yeterli çalışmaları yaparak; adaletli, Devlete yetecek kadar; mükellefi ezmeden, yasal zemine dayalı, vergi sistemlerini hayata geçirmeleri, gerekir.
Böylece, hem Devlet maddi olarak, yeteri kadar güçlenecektir. Hem de; iş adamları, çalışanlarını korumuş olacaklardır. İstenilen, sosyal barış sağlanmış olacaktır. İşçi kardeşlerimiz de; işlerini severek yapacaklardır. İş adamı kardeşlerimiz de; değişik yerlere verecekleri miktarda parayı; Ya Devlete vermiş olacaklardır. Yahut, işçi kardeşlerimizin ücretlerine yansıtmış olacaklardır. Bu özlenen, istenen bir durumdur.
Ülkemiz hakkında yanlış düşünceler içerisinde olan, terör yapılanmalarının; maddi anlamda desteklenmeleri, önlenmiş olacaktır. Maddi anlamda yeteri kadar destek bulamayan, hiç bir yapılanma; taraftar bulamaz. Sempatizan kazanamaz.
Devletimiz Üniversite öğrencilerimizi; burs ve barınma açısından; mağdur etmediği zaman; terör örgütleri, kendiliğinden yok olur, gider. İşte kimi terör örgütlerine, bu sahada maddi anlamda destekleri; iş adamları vermektedir. O nedenle; vergi toplama işi tekrardan gözden geçirilmeldir.
Kontrollü adaletli, herkesten gereği kadar, kazancı kadar, vergi alınan bir sistem hayata geçirilmelidir. Yeteri kadar denetim yapılmalıdır. Bu anlamda eksik olan; yeteri kadar denetim elemanı olmamasıdır. Denetim elemanlarının, gereği kadar görevini yapmamasıdır. Verilen yasal cezaların yeterli ve caydırıcı olmamasıdır.
Akşama kadar beş bin adet çay satan bir adam ile; akşama kadar çay satan adamın kazancının onda birini kazanan, bir esnafın; aynı şartlarda vergilendirilmesi, doğru değildir.
Acil, bütün öncelikler gözden geçirilerek; Vergi yasaları tekrar, ele alınmalıdır. Her alanda gelişme için; buna ihtiyacımız vardır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )