• BIST 2.876,24
 • Altın 1029.71
 • Dolar 17.959
 • Euro 18.3279
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C

VATAN SEVGİSİ

Talha GURBETÇİ

VATAN   SEVGİSİ
Milletimiz için vatan olmazsa olmaz değerler arasında yer alır. Zira vatan, şehit ve gazilerimin kanları ile elde ettikleri toprak parçasıdır. O toprak ki, bizim için çok şey ifade eder. O sadece bir toprak değil, onun manevi yönü daha ağırlıklıdır. Vatan denildiğinde şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları ile yoğrulmasının yanında onların inançları, gayeleri, hedefleri, mefkureleri de akla gelmektedir. Onlar sadece bir kara parçasını elde etmek için çarpışmadılar, onlar istikbalde gelecek olan nesillerinin daha hür ve özgür olarak inançlarını diledikleri gibi yaşayabilmeleri için mücadele ettiler.

Milletimiz vatan sevgisinin imandan olduğu inancındadır. Onun için vatanını sever ve vatanı için gerekirse canını seve seve feda eder. Vatanın bütünlüğünün devamı için çok değişik tarzlarda mücadele verir. Bu mücadele kalemle yapıldığı gibi, siyasi olarak, ulusal ve uluslararası konferanslar, paneller, çalıştaylar ve sempozyumların tertip edilmesi şeklinde de yapılır. Madem ki vatanı sevmek imanla denk tutulur, öyle ise bu vatanda yaşayan her bir ferdin en azından kendi işini en iyi şekilde yaparak hem vatanına hem de milletine hizmet etmesi gerekir.

Vatan varsa hürriyet vardır ve dini inançların da yerine getirilmesi genel itibariyle hür olmaya bağlıdır. Belki de bu yüzdendir ki, yukarıda ifade ettiğimiz gibi vatan sevgisi ile iman eşleştirilmiştir. Mesela Cuma ve bayram namazlarının edasında hür olma şartı bulunmaktadır.

Vatan, şahsi ikballer, çıkarlar için satılacak bir meta değildir. Onun değeri hiçbir dünyevi mal, şöhret, makam ile ölçülemeyecek değerdedir. Nasıl ki, bayrak sadece bir bez parçasından ibaret olmayıp, bir milletin özgürlüğünü, istiklalini temsil eden kutsal bir değerdir, vatan coğrafyası da aynen öyledir. Bu millet vatanı uğrunda çok canlarını feda etmiş, ediyor ve edecektir de. Zira vatan candır, vatan bizi büyüten beşiktir, vatan kutsal bir sığınaktır, vatan ana kucağıdır. Hulasa vatan bizim hayatımızdır. Dolayısıyla vatana yapılan tehditler, bizim canımıza, hayatımıza yapılmıştır.
Memleket nasıl büyük bir hane ise vatan da milli ailenin hanesidir. Kişi evini sever ve sahip çıkarsa, hane halkını yani anasını, babasını, eşini, çocuklarını da sever ve onları her türlü tehlikeden korumaya çalışır. Bunun gibi, bu vatanın evladı vatanını ve vatandaşını sever ve korumaya çalışır. Bunun karşılığını şüphesiz hem dünya da hem de ahrette görecektir. Zira dünyada yapılan hiçbir şey karşılıksız kalmayacak, vatan için yapılanlar da mükafat, vatana ihanet de azap şeklinde karşılık bulacaktır.

Şüphesiz vatanı sevmek salt “vatanımı seviyorum” sözünü söylemekten ibaret değildir. Bu güzel bir sözdür ancak altı doldurulmalıdır. Yukarıda da sözünü ettiğim gibi vatan ve millet için faydalı şeyler üretmek, muhtaç olanlara yardımcı olmak, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize Allah sevgisi ve korkusunu aşılamak ve ahrette kesin hesap vereceği inancını kalplerine ve akıllarına yerleştirmek gerekir. Gençlerimiz bu duygularla vatan ve milletlerine daha bağlı hale geleceklerdir. Nasılki tahrip kolay olduğundan yirmi adamın yirmi günde yaptığı bir binayı bir adam bir günde hatta birkaç dakikada yerle bir edebileceği gibi, tahribatçıların çok olduğu bu zamanda vatan ve millet adına çok daha fazla gayret sarfetmek icap eder. Tabii ki, doğru İslam’ın İslamiyete layık doğrulukla öğretilmesi de vatan ve millet için büyük önem taşır. Günümüzde karşılaştığımız bir kısım zavallılar ve aldanmışlar vardır ki, dini bütüncül değerlendirmeden uzak parçacı yaklaşımla ele alarak, devletimize, milletimize ve vatanımıza dil uzatmaktadırlar. Bunu da söylediğimiz tarzda yanlış din anlayışları ile yapmaktadırlar. Bu hususta onlarla da müsbet anlamda mücadele etmek vatan sevgisine dahildir.

Son olarak şunu ifade edelim ki, ailesiz bir hayat düşünülemez ise vatansız bir millet de düşünülemez. Ecdadımızın şu duası ile yazımıza son verelim: “Allahım dünyada vatansız, ahrette imansız bırakma.”
Bu nedenle Bu aziz topraklara içeriden ve dışarıdan yapılan her türlü tehditlere karşı uyanık olmamız gerekir. Bizim en hassas davranmamız gereken bir konudur. Asla ihmale gelmez...

Biz bu topraklara hem gözle bakan, bu topraklar için haince planlar yapan kim olursa olsun bizi karşısında bulacaktır..

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )