• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

ÜLKE YARARI

Talha GURBETÇİ

ÜLKE    YARARI    KORUNMALIDIR
Yurdumuz siyasetçilerinin bir kısmı yapılan bazı şeylere karşı çıkmaya kendisini odaklamıştır. Bu gelenek çok partili döneme geçtiğimiz zamandan beri; gelenek haline gelmiştir. O dönemlerde Dünya gündeminde petrol olduğu için Dünyayı yöneten güçler; Türkiye’ nin, petrol aramalarını engellemişler, bu ihtiyaçlarının kendileri tarafından daha ucuz karşılanacağını belirtmişlerdir. Böylece, dışarıya bağımlılık başlamış ve artmıştır. Son yapılan araştırmalarda petrol çıkarmak adına yapılan çalışmalardan, sonuç almaya başlanması onun delilidir. Ekonomik alanda; bizi teslim almışlardır. 
Petrol arama sondaj çalışmalarımız, neden içeride ve dışarıda bazı kesimler tarafından, hoş karşılanmamaktadır. Bulunacak kaynaklar ile; Ülkemiz enerji açısından başka ülkelere bağımlı olmaktan kurtulacaktır. O halde, neden karşı çıkılır?
Bu gün itibari ile; Milli gelirin yarıya üçte biri, dış ülkelere enerji karşılığı olarak para olarak ödenmektedir. O nedenle, tüm enerji araştırmalarına devam edilsin istiyoruz. Kazanılacak her başarı, dışa bağımlılığın daha azalması, demektir.
Yapılan HES, barajları devasa yatırımlardır. Enerji açısından dışa bağımlılığımız azalmaktadır. Rüzgar panelleri, güneş enerjisinden yararlanma çabaları son günlerde ilerleme kaydetmiştir. Geri dönüşüm, çaba ve gayretleri oldukça fazladır.
Bağımsızlık ve özgürlük taraftarları; böyle çalışmalardan neden rahatsız olur? O zaman, Soruyorum size bu nasıl bağımsızlıktır? Kazandığın her liranın neredeyse; yarısını dış devletlere vermek mi bağımsızlıktır? Üstelik, bu Ülkede bağımsızlıktan yana olduğunu iddia eden kesimler, bu enerji açığını kapatmaya yönelik tüm çalışmalara karşı çıkmaktadırlar. Eğer güçlü bir Ülke olmaz isem; nasıl çalışan kesime daha dolgun ücret, asgari ücretle çalışana daha iyi para verebilirim? Ülkenin refah seviyesini nasıl yükseltirim? Enerjiyi böyle tüketerek, yabancılara hep muhtaç olarak, bu iş gerçekleşmez. Hatırlıyorum da bu zihniyet boğaz köprüsünün yapımına da karşı çıkmıştı. 
Araştırdığım zaman bakıyorum, en çok bu imkanlardan kendileri yararlanıyorlar. Hem, enerji kaynaklarının çoğaltılmasına karşı çıkacaksın, hem de o nimetlerden en fazla sen istifade edeceksin pes doğrusu. Peki bu açığı ortadan kaldırmak, yahut bu coğrafyanın insanını yabancılara bu alanda muhtaç etmemek için bir önerin var mı? Yok. O zaman insanın şöyle diyesi geliyor. Elektriği kullanmayın, cep telefonlarını atın, uçağa binmeyin, arabaları terk edin, elektrikle çalışan tüm ev aletlerini çöpe atın… Bakın o zaman; en fazla ona da karşı çıkan insanlar; bu projelere karşı çıkanlar olacaklardır. Bizi çağdaş yaşamdan mahrum mu etmek istiyorsunuz? diyeceklerdir.
Bugün merkez bankasında hem altın rezervi hem para rezervi tarihinin en yüksek seviyesindedir. Bunu ben söylemiyorum. IMF, söylüyor...

Eski BAKAN VOLKAN BOZKIR, BM 75. GENEL KURUL Başkanlığına seçildi. Ezici bir çoğunlukla. Bu Devletimiz için bir başarı değil midir? Buna olumlu tepki vermek, gerekir.

Terör odaklarına yapılan operasyonlar, Bu Ülkenin  sınır koruması içindir. Bunu bu açıdan değerlendirmemiz, gerekir düşüncesindeyim.
Evet, siyaset yapılır. Rakip partiler arasında çeşitli fikir ayrılıkları olabilir. Metotlar, yaklaşım tarzları tartışılabilir. Ama, bunların üstünde bir memleket meselesi denilecek konular vardır ki; o konularda tüm siyasilerin ortak düşünmesi gerekir. Çünkü ortada Ülke yararı vardır. O zaman insana sorarlar; sen bu Ülkenin yararını istemiyormu sun? diye. İşte o an oturup çok iyi düşünmek lazımdır. Batı ülkelerinde böyle şeyler gündeme geldiği zaman; Ülke yararı her şeyin üzerinde tutulur. Doğru olanı budur.
Şu Pandemi sürecinde bile; yalan-yanlış bilgilerin ortaya konmasından kimin ne kazancı olur?Bu sürecin en az kayıpla kapatılmasıi Ülkemiz için, bir kazanç değil midir? Sağlık alanında olsun, bu birliktelik ne zaman sağlanacaktır?
Libyadaki gelişmeleri, ülkemiz açısından yanlış bulmak, muhalefetin görevi midir? Sınır ötesi yapılan harekatlar, neden birileri tarafından  yanlış değerlendirilmektedir. Anlamış değiliz... Ülkemize her zaman saldırı hazırlığında olan terör örgütünün tüm faaliyetlerine set çekilmesi; tüm siyasiler tarafından desteklenmesi gereken bir konu değil midir?
Bu birlikteliği, Ümitle bekliyoruz...
Terör örgütü yine can almaya devam ediyor. CHP yetkilisi, Özgür Özel, PKK, terör örgütünün eylemini adını vererek, terör örgütü diye ilan etti ve lanetledi. Beklentimiz, tüm tarafların bu gerçeği görmesidir. Bir gün önce, hdp'li vekillerin dağa çıkmaktan söz etmesi de; ayrı bir değerlendirme konusudur.
Beklentimiz o ki; Siyaset adamlarımız; Ülke yararını direkt ilgilendirecek bu türlü meselelerde; hem fikir olsunlar, İnsanımızın beklentisi budur. Siyaset tercih ve yorumlarının üzerinde; bir MEMLEKET meselesi ve Memleket yararı kavramı, siyasilerin ortak paydası olsun, diliyoruz. Çok şey  mi,  istiyoruz?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )