• BIST 95.953
 • Altın 238,430
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 17 °C

"Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz"

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi Bozkurt:- "Türkiye bizim için çok önemli ve yatırım yapılabilir bir ülke. Türkiye'de yatırımlarımızı büyüterek devam ettireceğiz" - "Darbe girişimine ve tüm yaşananlara rağmen otomotiv sektörü açısından içi
"Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz"
96 Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Calibri; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}

PARİS (AA) - HASAN ARSLAN - Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ ÜstYöneticisi (CEO) ve ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Türkiye'nin kendileri için çok önemli ve yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye’de yatırımlarımızı büyüterek devam ettireceğiz." dedi.

Bozkurt, Paris Otomobil Fuarı’nda AA muhabirine yaptığıaçıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15Temmuz’daki darbe girişiminden sonra hem Türkiye hem de diğer ülkeler ve global pazarlarda böylesi büyük bir olaya rağmenülkenin bu kadar hızlı toparlanabileceğini kimsenin beklemediğini ifade etti.

Türkiye’nin bu süreci mevcut şartlar içerisinde olabildiğinceiyi yönettiğini dile getiren Bozkurt, temmuzda otomotiv pazarında yüzde 30 düşüşolsa da sonraki aylarda otomotiv pazarının hızlı bir şekilde toparlandığını vebunun herkes tarafından pozitif bir "hayretle" izlendiğini kaydetti.

Kendilerinin de FETÖ darbe girişiminden hemen sonra yıllık hedeflerinideğiştirmediklerini belirten Bozkurt, “Nitekim biz marka olarak ağustos ayında pazarpayımızı artırdık, pozisyonumuzu 4'üncülüğe taşıdık. Ağustos ayını oldukçabaşarılı bir satış adedi ve pazar payı ile kapattık.” şeklinde konuştu.


- "Gerçekten ‘çok şükür’ demek lazım diye düşünüyorum"


Ali Haydar Bozkurt, otomotiv pazarının eylül ayında bayram tatili ve okulların açılması nedeniylebiraz zayıf geçebileceğini, ekim ile birlikte yılın son çeyreğinin isenormal seyrinde gideceğini daha önce de söylediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Tabiiki Fed faiz artırırsa, Moody’s not kırarsa ne olacağını da değerlendiriyorduk. 'Fed mutlaka faizartırırsa döviz kuru yükseleceği için fiyatlar biraz artar ama çok olumsuz etkisi olmaz' demiştik. Geldiğimiz noktada Moody’s'i yaşadık. Ama borsa ve döviz kuru açısından piyasalarda çok limitli bir etki gördük. Önümüzdekihaftalarda tabii ki takibe devam edeceğiz ama çok dramatik bir etki olmadığınıgördük.”

Bozkurt, kasım ayında ABD’de yapılacak seçimlerden bağımsızolarak Fed’in geçen yıl yaptığı gibi 2016'da da aralıkta faizi 0,25artırabileceği yönündeki beklentisini hala koruduğunu bildirdi.

Başından beri kötü bir senaryo çizmemeye çalıştığını ifade eden Bozkurt, “Bugün de aynısını tekrar ediyorum. Her şeye rağmen otomotivsektörü açısından içinde bulunduğumuz seyir ‘çok şükür’ diyeceğimiz bir seyir. Buyılın başında 2016 için 2015’in yüzde 5-10 altında bir pazar olacağı beklentisi vardı.Darbe girişimine ve tüm yaşananlara rağmen bugün geldiğimiz noktada ‘yüzde 5-10altında olabilir, hatta son çeyrek iyi giderse belki geçen yılı yakalayabilirizbile’ diyoruz. Bu anlamda gerçekten ‘çok şükür’ demeklazım diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.


- "Nazar değmesin, iyi gidiyoruz"

Aynı zamanda ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ali Haydar Bozkurt, ülkede yaşananlar karşısında holdingin Türkiye bakışındahiçbir değişiklik olmadığını vurguladı.

ALJ Grubu’nun 1998 yılından beri Türkiye’de yatırım yapan vebuna devam eden bir grup olduğunu hatırlatan Bozkurt, “ALJ, Türkiye’deki yatırımını her zamanbüyütmek isteyen bir grup. Türkiye’de bu süreçte birçok ekonomik ve siyasi olayoldu. Tüm bu süreçte ALJ Grubu’nun Türkiye ile ilgili bakış açısı vebeklentisinde hiçbir zaman olumsuz bir değişiklik olmadı. Türkiye bizim için çok önemli ve yatırımyapılabilir bir ülke. Türkiye’de yatırımlarımızı büyüterek devam ettireceğimizibir kere daha söylemek isterim.” diye konuştu.

Bozkurt, Moody’s’in Türkiye kararına ilişkin soru üzerine,kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarının hangi bazda, nerede ve nasıldeğerlendirileceğini ayrıştırmak gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz kendimizi artık bir Türkiye firması gibi görüyoruz. Türkiye’niniçinde olan bizim gibi firmalar ülkenin dinamiklerini bildikleri için burayı tanımayan grupların yaptığı gibi bu tür gelişmelerüzerine bir panik yaratıp ‘kararımızı askıya alalım, bir daha bakalım’ şeklinde bir yaklaşıma düşmüyoruz. Çünkü biz ülkenin dinamiklerini biliyoruz. Türkiye bunları daatlatacak büyüklükte ve güçte bir ülkedir. Zaten mevcut seyre baktığınız zamanyaşanan olaylara rağmen gerçekten, nazar değmesin, iyi gidiyoruz. Önümüzdekidönemde de alınan kararlarla ekonomideki seyrin her gün daha da iyi bir yere gelebileceğinidüşünüyoruz.”

- “Bu coğrafyada otomotiv sektörünün bayraktarlığını yapmaya soyunmamız lazım"


Türkiye’nin iç dinamiklerini çalıştırması, daha fazla yerlive yabancı yatırımcının reel yatırımlara yönlendirileceği yatırım ortamlarınıartırması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, Türkiye’nin dünyada ya da bulunduğu coğrafyada en az birsektörün bayraktarlığını yapması gerektiğini, otomotiv sektörünün de bu işe çok uygunolduğunu söyledi.

Türkiye'nin otomotiv üssü olmaya doğru gittiğini, Avrupa’nın enbüyük 5'inci üreticisi konumunda bulunduğunu belirten Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biraz daha bu işe sarılsak çıkıp ‘ey dünyaülkeleri, dünya markaları, biz Türkiye olarak Rusya, Avrupa, Afrika, Körfezülkeleri, Türk Cumhuriyetlerin göbeğinde, bu ülkelere kara ve denizbağlantıları olan bir ülkeyiz. Mühendislik altyapımız, yan sanayi altyapımızçok uygun. Biz otomotivin bayraktarlığını yapacak bir ülke konumundayız.Bununla ilgili otomotiv yatırımcılarına, otomotiv yan sanayi yatırımcılarına ortamlarhazırlayacağız’ diye ilan etsek, inanın bütün dünyanın, en azından bütün sektörmarkalarının gözü Türkiye'nin üzerinde toplanacaktır. O zaman burada mevcutyatırımı olan markalar ilave yatırımlar yapacaktır. Henüz yatırım yapmayanmarkalar da Türkiye’yi bir kez daha masaya yatıracaktır. Çünkü Türkiye bunu yapabilecekgüçte bir ülke. Bizim bu coğrafyada otomotiv sektörünün bayraktarlığını yapmayasoyunmamız lazım.”

- “Toyota C-HR yılda 15 bin satar”

Toyota C-HR’nin Türkiye’de üretilecek olmasından gurur duyduklarının ifade eden Bozkurt, “Bu modelin hibrit versiyonuda olacak. Türkiye’de ilk hibrit otomobili Toyota’nın üretecek olması bizi ayrıca gururlandırıyor. Artık ülkemizde yeni teknolojilerin de üretiliyor olması birdevrim. C-HR buradan birçok ülkeye ihraç edilecek. Bir güzel tarafı da global pazarlardasatışı ocak ayında başlayacak ama biz Türkiye’de yaklaşık 1,5 ay erkenbaşlayacağız. Yani Türk otomobil kullanıcısı C-HR’nin Türkiye’de üretilmesininavantajını yaşayacak.” diye konuştu.

Toyota C-HR’nin Türkiye satışının 14 Kasım’da başlayacağını duyuran Bozkurt, şu ana kadar ciddi alıcı olarak kendilerine başvuranmüşteri sayısının 2 bine yaklaştığını kaydetti. Bozkurt, C-HR’nin mevcut şartlarda Türkiye’de rahatlıkla yılda15 bin satışa ulaşma potansiyeli olduğuna inandıklarını ifade ederek, otomobilinhem 1,2 turbo motor hem de 1,8 hibrit versiyonunu sunacaklarını bildirdi.

- "Otomobil alacaklar geç kalmasın"

Ali Haydar Bozkurt, döviz kurlarındaki yukarı yönlü eğiliminaraç fiyatlarına yansımasına ilişkin soru üzerine, şu görüşleri dile getirdi:

“Kurlardaki radikal ve kalıcı oynamalar fiyatlara genelde 1 ila 3 ay sonra yansıyor. Şu an geldiğimiz noktadaki kur yüksekliğininsadece belli bir kısmı yansıtılmıştı fiyatlara. Çünkü kur geri gelir diye birümidimiz vardı. Tabii Moody’s’in açıklamasından sonra kur geri gelmeyecekgörünüyor. Bu nedenle eğer kur buralarda kalırsa bir miktar fiyat ayarlamasıgerekebilir. Avronun 3,30’un üzerindeolduğu kurlarda üreticiler durumu sineye çekiyor ama uzun soluklu giderse birfiyat ayarlaması kaçınılmaz. Bana göre 3,30 civarındaki avro, bugünkü mevcutfiyatları tam değilse de üç aşağı beş yukarı karşılıyor. Ama 3,30’un yukarısınagittikçe otomobil firmalarının, üreticilerin işi zorlaşmaya başlıyor. Bu dafiyat artışı demek oluyor.”

Bozkurt, Merkez Bankasının faizindirimlerinin tüketici ya da otomobil kredisine hemen yansımadığını, buindirimlerin gelecek yılın ortalarından itibaren belki çok küçük bir etkidebulunacağını, ancak onun da “psikolojik etki” olacağını söyledi.

Tüketici kredilerinde vade artışına yönelik düzenlemeninotomobil tarafında bir etkisi olduğunun söylenemeyeceğini ifade eden Bozkurt, “Amaşunu ekleyebilirim. Bu yıl otomobil kredisi kullananların oranı arttı. Yüzde 44’tenyüzde 50’ye çıktı. Aslında eskiden yüzde 72’lerdeydi. Kredi seçeneklerinideğerlendirme yaklaşımıyla kredi kullanarak otomobil alanların yeniden artmasıgerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Bozkurt, Toyota’nın geçen yılı yaklaşık 51 bin satışla kapattığını,bu yılki hedeflerinin ise 55 bin araç satışı olduğunu belirterek, “Ekimayından itibaren insanların otomobil alma yöneliminin artacağını göreceğiz. Ekim,kasım, aralık en yüksek satış olan dönemdir. Çok cazip kampanyalar var piyasada.Bence hazır kurla ilgili herhangi bir risk de yokken önümüzdeki 3 ay içerisindeotomobil almayı düşünenler çok da geç kalmamalı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 505 152 45 78