• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 1 °C

TERÖR UZMANLARI ŞAŞIRTIYOR

Menderes APAYDIN

Son dönemde olan terör olayları, fazlaca artınca; acaba terör uzmanları bu konuda neler düşünüyor diye, TV’ lerde yapılan konuşmaları, analizleri ve değerlendirmeleri ciddiyetle ve pür dikkat izledim…

Sonucu mu merak ediyorsunuz… Hemen cevap vereyim, tek kelime ile kafam karıştı. İyi ki terörü yönetenler bu adamları dinlemiyor. Evet, hepsinin yapılan hataları değerlendirmelerine, alınması gereken tedbirlerin artırılması yorumlarına, katılıyorum. Hatta cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Ancak, çözüm önerileri çoğunun değerlendirmeleri birbirini tutmuyor.

Yapılan farklı, farklı yorumlar insanları endişelendiriyor. Sayın Bahçeli’nin ifade ettiği gibi, korku ortamı yaymaktan uzak durmak, lazımdır. Değişik senaryolar, beklentiler, varsayımlar… Gerçek bilgilere, belgelere dayanmadığı sürece; iddia olmaktan öteye geçemez.

Bu konuda; lütfen daha dikkatli olalım. Sonuçta milyonlara hitap ediyorsunuz…

İş böyle olunca; aklıma şunlar geliverdi. Neden sıhhatli değerlendiremiyorlar acaba deyince, o sorulara cevap aradım. Bazı değerlendirme yapanlar asker kökenli, onların da bazıları o, bölgede görev yapmış, bazıları ise yapmamış. Asker olarak, değil de; sivil olarak değerlendirme yapanların, Bazıları bölgeyi hiç bilmiyor, hatta o tür coğrafi yapı hakkında hiç bilgisi yok, ancak teorik bilgileri aktarıyor. Bazıları bölgeye gitmiş, bir müddet kalmış veya bir, kaç gün. Bazıları orada kalmasına rağmen; bölge insanı ile doğru, dürüst diyalog kuramamış, Halkın içerisine girememiş. Olayları özünden değil, kabuğundan yorumlamaya çalışıyor. Bazıları oralara gidip araştırma yapmasına rağmen; kendi bakış açısından olaylara bakarak; o yönde tespitler yapmaya çalışmış veya o, yönde kendisine delil olacak bulguları araştırmış. Bazıları ben de TV ye çıktım edasında olayların gerçekliğinden habersiz, kendinin ne söylediğini, kendisi bile; anlayacak durumda olmayan konuşmalar. Hatta sunucular yeni cümleler kurarak, kendilerini belirli bir yöne kanalize etmeye çalışmalarına rağmen; onlar onun bile farkında olmadan ne söylediklerini kendileri bile anlamayan cümleleri kurmaya ve anlatmaya devam ediyorlar. İşte manzara budur…

Bu durum, insanlarda zamanla, güven konusunu da; zedelemektedir.

İçlerinde gerçekten bu konuda yeteri kadar bilgi ve deneyime sahip, fırsat verildiği zaman; meseleyi anlayabilecek, karşısındakilere anlatabilecek ve en önemlisi getirdiği çözüm önerileri ile; problemi çözecek insanlar parça, parça fikirler sunmaktadırlar. Bunlar da bir bütün olmayınca çözüm olmaz. Bir de her alanda olduğu gibi; bizim insanımızın en büyük hastalığı her şeyi, ben bilirim edası. Kısacası aslında kendisinin çok bilgili olduğunu sanıp, o konu hakkında fazla bilgiye sahip olmadığını anlamama hastalığıdır. Onları dinlerseniz, her şey çok basittir. Hemen terör falan kalmaz, iş biter. Kimi asalım, keselim diyor, kimi daha fazla özgürlük verelim diyor, kimi hedefine bir şey koymuş; bütün amacı onu eleştirmek, kiminin hedefi sadece hükümet, hükümeti yarın değiştirince her işi hallediyor. Yahu, kardeşlerim doğru bir tanedir. Sizin hangi önerinizi kabul edelim. İçinizden birisinin önerisi kabul edilse; hemen öteki ayağa kalkıyor. Böyle değerlendirme, böyle yorum olur mu? Siz insanları ne zannediyorsunuz? Yahut, insanlar sizin kadar cahil midir?

Çoğu alandaki fikir ayrılıklarımız üzülerek söylüyorum; bu alanda da devam ediyor.

Terör kadar önemli bir konuda dahi; dışarıdan değerlendirme yapanlar arasında birlik sağlanamaz ise; çözüm bulma konusunda birlik, nasıl sağlanacaktır?

Olaya sadece terör ve insanımızın canına kast eden bela olarak bakarak; herkesin anlayacağı basit cümlelerden kurulmuş, en önemlisi yapmaya gücümüzün yettiği, çözüm anlayışlarını, uygulanabilir planları bekliyoruz. Siz, sadece birkaç açıdan ve kendi fikir planınızdan olaya bakıyorsunuz. Terörle mücadele eden ve bu uğurda canını ortaya koyan insanların hangi durumlarda, hangi koşullarda yaşadıklarını bilmeden, olaya nasıl baktıklarını bilmeden, sadece sonuçlara göre; değerlendirmek ne kadar doğrudur? Sizin önerdiğiniz çözüm önerileri kabul edilse dahi; bu kadar olumsuzluğun, can kaybının olmayacağına dair elinizde ne vardır? Yok, eğer can kayıpları devam edecekse o, zaman neden ortalığı bulandırıyorsunuz. Sonuçta orada uygulanan planı uygulamaya çalışan insanlar hayatlarını ortaya koyuyorlar. Sizin önerdiğiniz plan uygulamaya konulduğu zaman, siz de; O, planın uygulayıcısı olarak orada olacak mısınız? Yoksa buralardan ahkam, kesmeye devam mı edeceksiniz?

Yapılan sınır ötesi harekat, hakkında bile; onlarca değişik yorum, duyduk. Duymaya devam ediyoruz. Sonuçta ortada gerçekten ciddi, bir cephe savaşı var. Orada insanlar; canları pahasına; görevlerini yapmaya çalışıyorlar. Olaya bir de; bu açıdan bakmalarında, fayda vardır.

Üzerinde konuştuğunuz şeyler insan hayatını ilgilendirmektedir. İnsan hayatı üzerinde yorumlar yaparken; biraz daha dikkatli, biraz daha temkinli olmak, gerekmez mi? Çünkü kitleler sizin söylediklerinizden etkilenebilir. Sonuçta, söz konusu olan; Vatan savunmasıdır. Milletin birlik ve beraberliğinin, temin edilmesidir. Vatanın bölünmez bütünlüğünün, sağlanması çabasıdır. Bilmem bunu unuttunuz mu? Bizden hatırlatması…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 505 152 45 78