• BIST 2.864,25
 • Altın 1037.811
 • Dolar 17.9221
 • Euro 18.3754
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

TERÖR OLAYLARINA YÖNELİK YENİ YASAL DÜZENLEMELER

Orhan ARSLAN

  Sayın  Baş Bakanın, açıklamaları ile; terör olaylarının önünün alınamamasından sonra, huzurun temin edilmesi adına; yapılacak olan, yeni  terörü  önlemek amaçlı yasal çalışmaların detayları belirlendi. Amaçlanan hedef; terör olaylarının bir daha yapılmamasıdır. Yapanlar açısından, caydırıcı cezaların yürürlüğe  girmesidir. Bu açıdan cezaların bir hayli artırıldığı gözükmektedir.

 Eğer, yasa hazırlanan hali ile geçerse; Molotof kullanma silah gibi algılanacaktır. Eylemlerde, yüzü kapatmak, saklamak suç  sayılacaktır. Vandallık yaparak, çevreye verilen zarar; zarar verenler tarafından  karşılanacaktır.  Bu arada buna, karşılık; kolluk kuvvetlerinin de, yetkileri artırılmaktadır. Hep, şikayet edilen bir konu vardı. Biz yakalıyoruz,  mahkeme aşamasından sonra serbest bırakılıyor, deniyordu. Anlaşılan hem polise gözaltı yetkisi veriliyor. Hem de cezalar bir hayli artırılıyor.

Bu çalışmaların sonucu, umarım amacına ulaşır. Terör olayına destek vermek amaçlı, eylemlere katılan insanları, yeni getirilen yasal düzenlemeler, durduracak mıdır? Hep beraber göreceğiz. Çok önemli bir ayrıntı unutulmamalıdır. Bu terör örgütleri, yaşı küçük çocukları kullanmaktadırlar. Onların  tutuklanamayacağını,  veya  az ceza alacağını bilmektedirler. Bunun önü nasıl alınacaktır? Ya o çocukların cezaları da belirli bir yaştan sonra artırılmalıdır. Yahut en önemlisi azmettiren, örgütleyen, kişi veya kişilere en ağır cezalar verilmelidir.

Uyuşturucuya yönelik yapılan çalışmaların hemen hayata geçmesini bekliyoruz. Bu canavar gittikçe, kontrolsüz bir şekilde büyümektedir. En küçüğünden, en büyüğüne kadar; terör kapsamı içine alınmalıdır. Bedenin uyuşturulmasına yönelik, engelleyici bu çalışmaları destekliyoruz. Beklentimiz; ruhun uyuşturulmasına yönelik, yapılan azgınlıkların önünü alıcı çalışmaların da yapılmasıdır. Ruhun doğru ve dürüst bir şekilde kontrol edemediği, beden; her zaman yanlış yapmaya meyillidir. Bu ister uyuşturucu ile olsun, ister başka suçlarla olsun fark etmez. O nedenle ruhu güçlendirici çalışmaların yanında; ruhu uyuşturan yanlışların da engellenmesi, çalışmaları yapılmalıdır. Bu görev resmi kurumların dışında; Medya ve çevre, kuruluşlarının sorumluluğu altına da girmektedir. Tüm sivil toplum örgütleri bu uyarımızı ciddiye almalıdır. Yoksa, bazı eylemlerin cezalarını artırmakla, eylem tamamen ortadan kaldırılmaz. Örnek olarak; adam öldürme suçu ağır ceza verilmesine karşılık; hala işlenen bir suçtur.

 

Kolluk güçlerine verilen yetki kadar, onların denetlenmesine verilecek çaba da çok önemlidir. Unutmayalım, kolluk güçlerindeki arkadaşlarımız da, bir insandır. Hata yapabilirler. O nedenle denetlenmesi ve kontrol edilmesi taraftarıyım.

Bu yasa, hazırlanırken; birilerinin insan hakları ihlallerinden,  bahsedeceği  malumdur.  Onlara küçücük bir hatırlatma yapalım. Bu Vandallık eylemlerinde hayatını kaybedenler de bir insandı. Can yakmak; ne adına olursa olsun, doğru değildir. Hele, çevreyi yakıp, yıkmak; bu tür eylemlere alışık olmuş insanlarda başka bir bağımlılık türü olarak ortaya çıkmaktadır. O tür hasta ruhlu insanlar; böyle bir eylemin olmasını dört gözle beklerler. Bu tür insanların önünün kesilmesi mutlaka şarttır. Yoksa freni boşalmış araba gibidir. Normal şekilde duramayacaktır. Kaza kaçınılmazdır.

 

Umudumuz, hedeflenen amaç gerçekleşir. Yurdumuz; rahata, huzura, kavuşur. Böyle hastalıklı tiplerin oluşmasına sebep olacak, ortamlar ortadan kaldırılır. Yine tekrar ediyorum: Bu tür olayların olmaması için, en önemli  şart; sağlıklı, düzgün, inançlı nesiller yetiştirmekten geçer. Asıl tedbirleri oralarda almak gerekir.  Alt yapısı Vatan sevgisine dayanan, değer yargılarını özümsemiş, insanca yaşamayı amaç edinmiş, nesiller yetiştirmek  gerekir. O zaman belki bu kadar kargaşa ortamları olmaz. Umarım, yasalar istenilen hedefe ulaşır.

 

Özellikle, büyük şehirlerde, bir eylem olduğunda;  oraya koşarak gitmeye hazır, guruplar olduğuna inanıyorum. Zaman, zaman bu Vandalizmi spor yöneticileri  de;  farkında olmadan desteklemektedirler. Bu tür açıklamaların, eylemlerinde; bir yasal çerçeve açısından yapılması taraftarıyım.  Böyle bir çalışmanın olmamasını eksiklik olarak görüyorum.  Bu durumun da, tedavi edilmesi gerektiğine inanıyorum. O, sorumsuz  açıklamaları yaparak taraftar guruplarını sokaklara döken, insanların da; sorgulanması  gerektiğine inanıyorum.  Çünki,  taraftar gurubu çatışmalarının da terör çatışmalarından farkı yoktur.  Hatta, terör çatışmalarının  idman  çalışmaları gibidir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )