• BIST 98.631
 • Altın 227,834
 • Dolar 5,7865
 • Euro 6,7031
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 13 °C

Sultanşehre Yakışan Dev Projeler...

Sivas Belediyesi tarafından yapımı devam eden projeleri, Belediye Başkanı Sami Aydın, Belediye Meclis Üyeleri, Kent Konseyi ve basın mensuplarıyla birlikte gezdi.
Sultanşehre Yakışan Dev Projeler...

Sivas Belediyesi tarafından yapımı devam eden projeleri, Belediye Başkanı Sami Aydın, Belediye Meclis Üyeleri, Kent Konseyi ve basın mensuplarıyla birlikte gezdi.SICAK ÇERMİK AQUA PARK…


İlk olarak Sıcak Çermiğe büyük bir ivme kazandırarak turizm merkezi olması amacıyla Sivas Belediyesi tarafından başlanan Aqua Park inşaatını inceleyen Başkan Aydın ve beraberindeki heyet proje hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

Başkan Aydın burada yaptığı açıklamada, ''Belki İç Anadolu’daki en kapsamlı, en fonksiyonel yüzme havuzu ve spor tesisi diyebiliriz. Önümüzdeki yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Aqua park bazında gerçekten nitelikli bir proje. İçinde arka tarafından girişi olan günübirlik banyolar da var. Ayrıca içerisinde termal havuzu, hamamı, sauna, fitness salonu var. Tüm yapı simetrik olarak erkek bayan şeklindedir. 2018 Ağustos gibi tamamlanmış olacak. Sıcak Çermik’te toplumun her kesimine hitap edecek yatırımlar olmasını istediğimiz için burasını belediye olarak biz işleteceğiz. Burası bir turizm şehri olacaksa böyle bir tesise ihtiyaç vardır. Ben böyle bir yatırımın özel termal tesislere de katkı sunacağını düşünüyorum.'' dedi.RENT A CAR TOPLAMA MERKEZİ…


Göreve geldiği günden bu yana ilimizde yaşanan trafik sorununu çözecek birçok çalışmaya imza atan Belediye Başkanı Sami Aydın, şehir merkezinde bulunan Rant a Car firmalarının oluşturduğu hem otopark, hem de trafik yükünü azaltmak için başlattığı çevre yolu üzerindeki Rent A Car Toplama Merkezi inşaatını da beraberindeki heyetle gezdi.Başkan Aydın burada çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Araç kiralama bürolarından dolayı şehir merkezinde ciddi trafik sıkıntıları yaşanıyor. Onu önlemek adına Sivas'taki Rent A Car'ları bu alana taşımayı hedefledik. Bu projenin 5000 metre kapalı otoparkı var alt katta. Yine iki yan tarafında 10000 metre açık otopark alanı olacak ve üst kısmında da bürolar olacak. Büroların ön kısmı park alanı ve meydan şeklinde planlandı. Çevre yolu kavşağında, havaalanı güzergâhında olan bir proje… Şehre yakın, şehrine her bölgesine buradan ulaşım çok kolay ve rahat olacak. Yeni kuzey çevre yolu da bu noktadan geçecek. Bütün bunları göz önüne alarak bu noktayı belirledik. Şu an proje son aşamaya doğru geliyor. İnşallah bu yılsonuna kadar tamamlanmış olacak. Ondan sonraki süreçte Rent A Car'lar bu noktaya taşınacak. Bu da Sivas merkezdeki otopark ve trafik yükünün rahatlamasına vesile olacak. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Sivas kamuoyunun merakla beklediği ve arzu ettiği projelerden bir tanesi bu çalışma.” diye konuştu.YENİ HAYVAN BARINAĞI VE HAYVAN OTELİ…


'Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü' düsturunda görev yapan Belediye Başkanı Sami Aydın ilimizde bulunan sokak hayvanları için inşasına başlanan hayvan otelinde gelinen noktayı kent konseyi üyeleri ve basın mensuplarına anlattı. Başkan Aydın, “İnşaatımız devam ediyor. Köpek kulübelerimizin inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Tamamen yalıtımlı, kapalı alanlar var. Önünde balkon gibi açık alan var. Onun da önünde bahçesi var. Çok şanslı hayvanlarımız olacak. Burası yazın serin, kışın sıcak olsun düşüncesiyle normal konutlardaki gibi yalıtımlı. Hepsinin arasında yollar var. Toplam 1000 adet kulübemiz var. Her köpeğin bir tane kulübesi var. Hemen alt kısmında kuşlar, kediler ve diğer evcil hayvanlar için ayrı ayrı tesislerimiz var. Bunların özellikle hasta olanlarının tedavi edileceği, belli bir süre karantinada tutulacağı alanlarımız var. Ameliyathanelerimiz, sağlıkla ilgili adeta bir hastane gibi tesislerimiz var. Diğer taraftan da hayvan oteli dediğimiz yani vatandaşların evlerinde baktıkları evcil hayvanlarını belli bir süre için ücretli olarak bırakabilecekleri proje de bu kapsamda. Kasım ayı sonunda projeyi tamamlamayı öngörüyoruz. Çevre düzenlemesi ile beraber tamamlandığında güzel bir kompleks ortaya çıkmış olacak. Ayrıca öğrenciler başta olmak üzere, vatandaşlarımızın da gelip hayvanlarla iç içe olmaları için gerekli piknik alanları gibi tesisleri de bu proje kapsamında planlıyoruz. Çocuk oyun grupları vs. bu proje kapsamında mevcut. Şehre uzak denemeyecek bir yerde. Çevrede yerleşim alanlarının olmaması bu noktanın daha isabetli olmasına da katkı sunmuş oldu.” İfadelerini kullandı.ÇÖP AYRIŞTIRMA MERKEZİ…


Göreve başladığı dönemde vahşi depoma alanına sahip olan Seyfebeli Çöp Toplama Merkezinde Belediye Başkanı Sami Aydın'ın talimatlarıyla hızlı bir çalışma yapılarak elektrik üretim tesisi kurulmuş vahşi depolama alanından düzenli depolama alanına dönüştürülmüştü. Burada 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı üretilirken belediyeye de ekonomik anlamda kazanç sağlamaya başlamıştı. Bu kazancı bir adım öteye götürmek isteyen Başkan Aydın o dönemde çöp ayrıştırma merkezinin de kurulması için talimat vererek hem belediyeye yeni bir kazanç kapısı oluşturmuş, hem de çevre konusunda duyarlılığını göstermişti. O gün talimatını verdiği çöp ayrıştırma merkezinde de sona yaklaşıldı, buradaki çalışmayı da Başkan Aydın, Belediye meclis üyeleri ve kent konseyi üyeleriyle gezdi.

Başkan Aydın, ''Eskiden vahşi depolama alanı olan tesis şimdi gayet temiz bir görüntüye kavuştu. İleride bloklar tamamlandıkça ağaçlandırmalar yapılacak, yeşil bir alana kavuşacak. Ayrıca biz gerek enerji üretiminden, gerekse bu geri dönüşümden Belediye olarak belli bir ücret alıyoruz. Düzenli bir depolama alanına kavuşmuş olduk, çevre ve su kirliliğini önlemiş olduk. Bu sayede ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Tesisimizde 10 bin hanenin elektrik ihyacını karşılıyoruz.'' ifadeleriyle konuştu.

YENİ BAKIM-ONARIM TESİSLERİ…


Şehir merkezinde kalan bakım onarım depolarının şehir dışına taşınması için çalışma başlatan Sivas Belediyesi, bünyesinde bulunan saha amirliğine yeni bakım onarım depoları inşaa etti. Kısa bir süre içerisinde yeni yerine taşınması planlanan bakım onarım depolarını da inceleyen Başkan Aydın beraberindeki heyete çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Başkan Aydın, ''Eski Özbelsan yerine şehir merkezinde kalması ve binaların bakımsız ve niteliksiz olması nedeniyle gerekli ekipmanları yerleştiremediğimiz için tesisimizi sağlı-sollu hangarlardan oluşacak şekilde buraya taşıyacak bir proje yaptık. İçerisinde vinçler ve değişik ekipmanlar var. Boyahane, kaporta, şase, elektrik, marangozhane, lastikhane, demirhane gibi belediyenin ihtiyacı olan bütün park-bahçe, araç-gereçlerin bakımı gibi faaliyetlerin yapıldığı merkez burası olacak. Bu projeyle beraber arkadaşlarımız daha konforlu, daha fonksiyonel çalışma alanına sahip oluyor. Tesise bir tarafından giriş, diğer tarafından çıkış şeklinde, idare bölümü orta kısımda açık alan olarak kullanılacak. Hepsinin otomatik kapıları var. Bu alanda idari binanın yanı sıra belediyenin saha birimlerinin de olacağı bir merkez haline dönüşecek.'' dedi.

VEFA KONUTLARI…


Başkan Aydın’ın dar gelirli vatandaşlar için seçim döneminde söz verdiği Vefa Konutları’nın yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Belediye Başkanı Sami Aydın, belediye meclis üyeleri ve kent konseyinden oluşan heyet ile Vefa Konutları’nı inceleyerek örnek daireyi gezdi.Burada Aydın,''400 konuttan oluşan altında marketi, sosyal tesisi, kasabı, fırını, ayrıca üst kısmında camisi bulunan bir site. Sadece dar gelirli insanların sahip olabileceği konutlar inşa ettik. Mart ayında inşaatına başladığımız sitenin 10 blok halinde kaba inşaatı bitmiş olup, birçok dairemizin de içleri tamamlanmış durumdadır. Asıl teslim tarihi önümüzde yıl 4 Eylül iken Haziran, Temmuz gibi bitirmeyi düşünüyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır biçimde yaşamasını hedefleyen; yeşil alanlarıyla, otoparklarıyla, çocuk oyun alanlarıyla, sosyal alanları olan bir ortama kavuşmalarını sağlayacağız.'' şeklinde konuştu.


AY YILDIZ CAMİİ…


Türkiye’de mimarisiyle örnek olacak, ilimizde trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatacak olan cenaze hizmetlerinin verileceği ve bölgeye büyük bir değer katacak olan Ayyıldız Camii'nde de incelemelerde bulunan Başkan Aydın ve beraberindeki heyet çalışmalar hakkında bilgi aldı.Yapımı hayırseverler tarafından karşılanan cami hakkında bilgi veren Başkan Aydın, ''İşin en zor kısmı olan bodrum kat tabliyesi tamamlanmış durumda. Bodrum kısmı 4 bin 400 metrekare, üzerindeki cami alanı da ay-yıldız formunda olacak şekilde bin 500 metrekare kapalı alan olacak. Altı komple otopark ve taziye salonlarından oluşacak, üzerinde ise cami kısmı olacak. Vatandaşlarımız caminin içinden çıkmadan cenaze namazına katılabilecek şekilde tasarlandı. Açık ve kapalı alanı birlikte değerlendirdiğimizde 8-10 bin kişi rahatlıkla cenaze namazını burada kılabilecekler. Caminin güneyi ve kuzeyinde park alanları var kapalı ve açık otoparklarımız mevcut. Burası tamamlandığı zaman Sivas'taki cenaze namazları Ulu Camii yerine burada kılınacak. Hem şehir trafiği açısından, hem de vatandaşların cenaze namazı dendiği zaman adresinin belli olması bakımından isabetli bir proje olacak. Hayırsever vatandaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.'' dedi.


YUKARI TEKKE ALT GEÇİDİ…
Yukarı Tekke altgeçidini de inceleyen heyete, Başkan Aydın,''18 Temmuz’da inşaatına başladığımız alt geçidimizi yaklaşık 100 gün içerisinde son safhaya getirdik. Projeyi incelediğimizde yapılan çalışma için 100 günün ne kadar kısa bir süre olduğu ortaya çıkıyor. Eskiden Sivas'ın en sorunlu kavşaklarından birisi iken tamamladığımızda trafiğin çok rahat aktığı bir kavşağa dönüşecek.'' bilgisini verdi.

YENİ YAMAÇ EVLERİ VE SOSYAL TESİS…


Başkan Aydın ve beraberindeki heyet son olarak Paşabahçe Mesire Alanı’na inşa edilen yeni yamaç evleri ve sosyal tesis projesini gezdi. 

Alana yapılan 750 kişilik çok amaçlı salonun yanı sıra Türkiye’de Hobbit evi olarak nam salan yamaç evlerinin inşaatını inceleyen Aydın, ''Yamaç Evlerimiz büyük ölçüde tamamlandı. Bu yılsonuna kadar da tamamen bitirmiş olacağız. Önümüzdeki bahar sezonuyla beraber burası Sivas'ın ve dışarıdan gelen misafirlerimizin hizmetine sunulacak. Peyzaj çalışmaları tamamlandığında her görenin etkileneceği ve özellikle burada kalmayı tercih edeceği farklı bir turizm modeli ortaya çıkacak. Şuan diğer bölgede tamamlanmış olan yamaç evlerimiz var fakat burası oradan daha farklı olacak. Bir sitevâri yatay bir otel tarzında (hobbit köy gibi) doğa ile iç içe güzel bir vadinin içerisinde, ortasından küçük bir su akıntısının olduğu hoş bir görüntü ortaya çıkacağını düşünüyorum. Hem bölgenin, hem Sivas'ın turizmine katkı sunacağını düşünüyorum. Hepsinden önemlisi farklılık, çeşitlilik olacak. Şu anda yapılanlarla birlikte 23 adet yamaç evimiz var. İnşallah ileride bunun sayısını arazinin elverdiği ölçüde 40’a, 50’ye kadar arttırmayı düşünüyoruz. Paşabahçe Türkiye’nin en nezih, en güzel mesire alanlarından bir tanesi oldu. Buraya yeni yapılan her çalışma da, buraya ilave zenginlik kazandıracak ve biz bu projeyi beş yıllık, on yıllık değil en az 15-20 yılda hatta şehre uzanacak şekilde öngördük.'' ifadelerini kullandı.

 

 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78