• BIST 2.450,84
 • Altın 964.455
 • Dolar 16.3494
 • Euro 17.5115
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C

Sosyolog Olmak

Nevin KILIÇ

Severek okuduğum alan. Bana en çok sorulan soru üzerine ve bir sosyolog olarak sosyoloji, sosyolog ve görevleri hakkında kısa bilgi vermeye çalıştım.

Sosyoloji: Bir bilim dalı olan sosyoloji toplum bilimi demektir. Geçmişten günümüze kadar insan topluluklarının kökenlerini, yaşam tarzlarını, toplumun oluşum sürecini, toplumsal koşulları, toplum işleyişini, toplumsal değişimini, insanların sosyal ilişkilerini ve kurumlarını, sosyal ilişki ve ağlarını bireyden topluma (Tümevarım) toplumdan bireye (Tümdengelim) inceleyen bilim dalıdır.

Toplumsal ve bireysel yaşamı inceleyen, toplumlar arasındaki ve dünyadaki önemli konuları analiz eden ve bu konuları açıklayan aydınlatıcı geniş bir alandır.

Sosyolojinin doğuşu Sosyolojinin felsefeden bağımsızlaşarak kendi başına bir alan olması 19 yy. başlarına dayanır. Sosyolojinin doğuşunda üç temel olay belirleyici bir rol oynamıştır.

 1. Doğa bilimlerinde ve felsefi düşüncede yaşanan gelişmeler,
 2. 1789 Fransız Devrimi 
 3. Sanayi Devrimi’dir.

Sosyolog: Toplum bilimcidir. Araştırmacıdır. Toplumda görünen şeylerin altındaki gerçekleri araştıran kişidir.  Bireylerin, kültürlerin, örgütlerin ve sosyal kurumların geliştirdiği süreçleri inceleyerek toplumu ve sosyal davranışları inceleyen analiz eden bilim insanıdır. Araştırmalarını anket, gözlem, röportaj ve diğer kaynakları kullanarak veri toplar, inceler. Sonuca ulaşmaya çalışır. Neden-Sonuç ilişkisi üzerinde durur. Toplumsal olaylar, sosyal düzen ve sosyal değişimler hakkında teoriler oluşturmak için nicel ve nitel analizlerle ampirik araştırma yöntemleri kullanır. Sosyologlar; yöntemsel, rasyonel, analitik ve mantıklı düşünme yeteneğine sahip, sanatsal, yenilikçi, sezgisel, hassas, açık ve ileri görüşe sahiptirler.

Sosyal hayat hakkında eleştirel düşünebilen, önemli ve sorulamayan soruları sorabilen kişilerdir. Sosyal araştırma projeleri tasarlayarak deneysel veriler toplayan sosyolog, araştırma bulgularını formüle ve analiz eder, toplum yararına sunar. Toplumu gözlemlemek ve toplumsal olayları irdelemek temel görevleri arasındadır. Toplumları, içinde bulundukları yere ve zamana göre, nesnel ve somut koşullarıyla anlamak. Ön yargıdan uzak toplumların tarihsel gelişim sürecinde geçirdikleri değişimin etkilerini ve yönünü açıklamak. Farklı toplumlar arasındaki benzerlikleri saptayıp genellemelere ulaşmak. Mevcut toplumsal verilere dayanarak ileride ortaya çıkacak olaylarla ilgili öngörüde bulunmak.

Sosyologların geniş bir uzmanlık alanı Toplum üzerinde ki yapmış olduğu araştırmalar ile kişilerin, Sağlık, Evlilik, Suçlar, Eğitim, Aileler, Nüfus, Sapkınlık, Cinsellik, Cinsiyet rolleri, Çalışma rolleri, Irk ve etnik ilişkiler, Grup etkileşimleri, Kamu politikası Tutumlar, Yoksulluk, Yaşlanma, Sosyal eşitsizlik, din, ekonomi siyaset gibi konular üzerinde çalışmalar yaparlar.  Genel olarak toplumların sosyal dokusunu ilgilendiren bütün konular sosyologların araştırma konusudur.

Toplum üzerinde yapmış olduğu analizleri ile bilinir. Esas itibari ile sosyologlar toplum üzerinde araştırma yapma, analiz etme gibi detayları ön plana çıkaran kişilerdir. Araştırmalarını bilimsel verilere dayandıran sosyolog, toplumu anlamaya çalışırken kişisel yargılarını değil bu verileri kullanarak herhangi bir olayın nedenlerini ve bu nedenlerin nasıl ortadan kaldırılacağı üzerinde yoğunlaşırlar.

            Sosyologların çalışma alanları dünya toplumlarını ve tarihini de kapsayabilir. Savaşlar, küresel yoksulluk ve çevre gibi çok çeşitli toplumsal meselelerle ilgilenebilirler. Medeniyetlerin gelişimi veya yok olması, ulus devletlerin kökenleri ve değişimi, sosyal devrimler ve sosyal, politik, ekonomik ve kültürel değişimlerin kökenlerine de odaklanabilirler.

Sosyologlar toplumsal gerçekleri ortaya koyarak, toplumun daha iyi bir noktaya ulaşılmasına katkı sağlarlar. İnsanların, sosyal dünyanın nasıl olduğunu ve daha iyi bir şekilde nasıl değiştirilebileceğini anlamalarına yardımcı olurlar.

Kaynaklar

https://www.britsoc.co.uk/what-is-sociology/what-do-sociologists-do/
https://www.kariyer.net/pozisyonlar/sosyolog/nedir

https://www.makaleler.com/sosyolog-nedir-ne-is-yapar

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )