• BIST 2.372,35
 • Altın 949.213
 • Dolar 15.9275
 • Euro 16.8766
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 13 °C

Sivas'ta Toplu Açılış Ve Temel Atma Töreni

Başbakan Yıldırım: (2)- "Bugünlerde 'yeni bir devlet kuruluyor' lafları yapılıyor. Hadi oradan. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran irade, 15 Temmuz'da bu devleti yıkmaya çalışanlara gereken dersi verdi. Darbecilere darbeyi vurdu. Ezanlar dinmedi, bayrak, ay yıl
Sivas'ta Toplu Açılış Ve Temel Atma Töreni

SİVAS (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Bugünlerde 'yeni bir devlet kuruluyor' lafları yapılıyor. Hadi oradan. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran irade, 15 Temmuz'da bu devleti yıkmaya çalışanlara gereken dersi verdi. Darbecilere darbeyi vurdu. Ezanlar dinmedi, bayrak, ay yıldızlı bayrağımız inmedi." dedi.

Yıldırım, tarihi kent meydanında düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde, Türkiye'nin ve Sivas'ın her köşesini yatırımlarla, hizmetlerle süslediklerini söyledi.

Dün Muş'ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından havalimanı temeli atıldığını, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da Ağrı'da 8 yatırımın temelinin atıldığı törene katıldığını belirten Yıldırım, Arslan ve Eroğlu'na hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Yıldırım, Sivas'a yapılacak yatırımlar arasında kentin yıllardır beklediği hizmetlerin bulunduğunu ifade etti.

Sivas'a son 15 yılda yapılan yatırımların maliyetinin 21,5 milyar lira olduğunu bildiren Yıldırım, temelleri atılacak ve açılışı yapılacak yatırımlarla Sivas'ın, ulaşım, turizm, eğitim ve sağlık şehri haline geleceğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, bugüne kadar yaptıkları gibi bugünden sonra da Türkiye ve Sivas için daha iyisini yapma gayreti içinde olacaklarını dile getirdi.

"Yiğidolarla yola çıkanın sırtı yere gelmez." diyen Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde başlattıkları yeni atılım döneminde de milletin yüzünü güldürmeye, derdine derman olmaya devam edeceklerini vurguladı.

- "İşgalci zihniyetlerle bir olup demokrasimizi yıkmaya çalıştılar"

Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin Sivas'ta atıldığını anımsatan Yıldırım, o dönemde düşman ve işgalci askerlere Sivas'ın tarihi bir cevap verdiğini söyledi.

Sivas'tan, "Manda, esaret asla kabul edilmez, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." nidalarının yükseldiğini aktaran Yıldırım, Türk milletinin bu asil kararının Sivas'tan bütün dünyaya ilan edildiğini ifade etti.

O gün işgalcileri alkışlayanların, bugün de aynı ihanet içinde bulunanların olduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Dün isimleri farklı olan bu hainlerin bugün adı değişti, FETÖ oldu. Tüm alçaklıklarıyla Türkiye'ye, milletimize karşı karanlık bir plan içine girdiler. İşgalci zihniyetlerle bir olup demokrasimizi yıkmaya çalıştılar. Bugünlerde 'yeni bir devlet kuruluyor' lafları yapılıyor. Hadi oradan. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran irade, 15 Temmuz'da bu devleti yıkmaya çalışanlara gereken dersi verdi. Darbecilere darbeyi vurdu. Ezanlar dinmedi, bayrak, ay yıldızlı bayrağımız inmedi. Siz, Sivas'ın yiğit insanları o gün meydanlardaydınız. O gün Sivas'ın meydanı Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, milletin kardeşliği için tek yürek, tek ses oldu. Darbecilere geçit vermedi."

- "Alçaklar teker teker hesap veriyor"

Darbe girişimi sırasında 250 şehit verildiğini, 2 bin 194 kişinin de gazi olduğunu belirten Yıldırım, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Açılan davalarda örgüt mensuplarının yargılandığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Şimdi bu alçaklar teker teker hesap veriyorlar. Pensilvanya'daki terör baronunun, baş teröristin elini eteğini öpen bu hainler hala beyhude umut içindeler. Son derece akılsız, ahlaksızca mahkemelerde tiyatro oynamaya devam ediyorlar ama boşuna uğraşmasınlar, içinde bulundukları bu terör bataklığından, alınlarına vurulan 'vatan haini' damgasından asla kurtulamayacaklar, yaptıklarının hesabını kanun içinde en ağır şekilde vereceklerdir. Dün, üst akıl emriyle Gezi olaylarını başlatan, üçüncü havalimanını, dünyanın en büyük havalimanını durdurmaya çalışanlar, Türkiye'nin çehresini değiştirecek büyük projeleri engellemeye gayret edenler, bugün FETÖ'nün terörist elebaşısı ve onun teröristlerini kullanıyorlar."

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, milletin tertemiz alınlarıyla secde ettiği seccadeyi ayakkabılarıyla çiğneyerek, akıl hocalarına, "Sizin emrinizdeyiz." mesajı verdiğine dikkati çeken Yıldırım, "Bunlar, küresel terör odaklarının emrinde, biz de Türkiye Cumhuriyeti'nin asil vatandaşlarının emrindeyiz. 15 Temmuz'da bunu anlamayanlar iyi bilsin ki bu ezanlar dinmez, bu bayrak inmez." ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, ruhunu 1 dolara satanların Türk milletini yenemeyeceğine işaret ederek, "Varsın bazıları önümüze engel koymaya çalışsın. Biz onlara inat demokrasimizi daha da geliştireceğiz, ekonomimizi daha da büyüteceğiz. Yeni fabrikalar, iş alanları kurarak istihdamı, aş, iş alanlarını büyüteceğiz." diye konuştu.

Yıldırım, yılın ilk yarısında ihracatın bir sene öncesine göre yüzde 8 arttığını belirterek, "İhracat bu gidişle 150 milyar doların üzerine çıkacak." dedi.

Dünyada ekonomik durgunluk devam etmesine rağmen Türkiye'de yüzde 5 büyüme sağladığına dikkati çeken Yıldırım, enflasyonun da tekrar tek haneli rakamlara döndüğünü anımsattı.

Turizm sektöründe de güzel gelişmeler yaşandığını aktaran Yıldırım, bu yılın ilk yarısında turist sayısının yüzde 14 artığını bildirdi.

- "12 şehirde rüzgar santralleri kurulacak"

Türkiye'nin savunma sanayisi hamlesinde de dünyanın önemli ülkeleri arasına girdiğini belirten Yıldırım, "Dünyanın en prestijli savunma sanayi şirketlerinde 3 şirketle, 100 şirket arasında temsil ediliyoruz. Her alanda milli, yerli, dışa bağımlılığı asgari düzeye inmiş bir ülke olmak için durmadan, duraksamadan çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, enerji bağımlılığını azaltmak için hafta başında yenilenebilir enerji kaynakları ihalesini gerçekleştirdiğini anımsatırken, kurulacak enerji tesislerinin yüzde 65'lik kısmının yerli olarak imal edileceğini dile getirdi.

Yıldırım, "Yani bunların fabrikaları Türkiye'de olacak. Yüzde 80 mühendislik oranıyla enerji alanında Türkiye, büyük bir teknoloji üretim merkezi haline gelecek. Faaliyet gösterecek rüzgar türbini fabrikasıyla ülkemize önümüzdeki 2 yıl içinde 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacak. Enerji santralleri üretime başladığında yıllık Sivas'ın iki katı kadar bir şehrin elektriği buradan, yerli kaynaklardan üretilmiş olacak. 12 şehirde bu rüzgar santralleri kurulacak." şeklinde konuştu.

Santral kurulacak 12 şehirden birisinin de Sivas olduğu müjdesini veren Yıldırım, milli ve yerli kaynaklara dayanan bu projeyi başarılı bir şekilde hayata geçiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve ekibini tebrik etti.

Attıkları her adımda memleketi, geleceği ve milleti düşündüklerini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin yeni anayasayla çıktığı bu aydınlık yolun daha güzel haberler ve gelişmelerle milletin yüzünü güldüreceğini dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Özellikle yaz aylarını çok iyi değerlendirip, ekonomik reformlar için yeni tedbirler için planlarımızı yapıyoruz. Cazibe Merkezleri Programı ile Türkiye'nin doğusuyla batısı arasındaki kalkınmışlık farkını ortadan kaldıracağız ve yıllardır başımızın belası olan bölücü terörü de tarihin derinliklerine gömmüş olacağız. Türkiye 2023'e, 2053'e, 2071'e doğru güçlü adımlarla yürüyecek. Birilerinin yapmaya çalıştığı ekonomik operasyonlar, sabotajlar dün olduğu gibi gelecekte de boşa çıkacak hiçbir işe yaramayacak. Biz Türkiye'ye güveniyoruz, milletimize güveniyoruz. Sivas'a güveniyoruz, sizlere inanıyoruz. Sizinle aşamayacağımız, başa çıkamayacağımız hiçbir zorluk yok."

İstiklal mücadelesinde milli bir duruş sergileyen Sivas'ın 16 Nisan halk oylamasında yüzde 71,5 oranında verdiği destekle tarih yazdığını söyleyen Yıldırım, Sivaslılara teşekkür etti.

Yıldırım, açılışını gerçekleştirdikleri eserlerin Sivas'a, ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

- Notlar

Toplu açılış ve temel atma töreninin düzenlendiği alana, Türk bayrakları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri asıldı.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında ödüle layık bulunan çiftçilere hediyelerini verdi.

Başbakan Yıldırım ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra beraberlerindeki bakanlarla, eğitim, sağlık, ulaşım, altyapı ve sulama alanlarını kapsayan 662 milyon lira değerindeki 92 projenin açılışını yaptı, bazı projelerin temelini attı.

Törene, Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bazı milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )