• BIST 89.389
 • Altın 193,864
 • Dolar 4,8547
 • Euro 5,6867
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 31 °C

Sivaslıları Sevindirecek Öneri!

Halk otobüslerinin yenilenmesi tartışmasına, MÜSİAD SİVAS Başkanı Avukat Mustafa Coşkun da farklı bir çözüm olarak şehre tramvay hattı önerdi.
Sivaslıları Sevindirecek Öneri!


Halk otobüslerinin yenilenmesi tartışmasına, MÜSİAD SİVAS Başkanı Avukat Mustafa Coşkun da farklı bir çözüm olarak şehre tramvay hattı önerdi.


Son yıllarda şehrin gündeminden düşmeyen şehir içi ulaşım sorunu ile ilgili olarak MÜSİAD SİVAS Başkanı Avukat Mustafa Coşkun’un görüşlerini aldık. Konu ile ilgili olarak Coşkun şunları söyledi:
“Yaklaşık on yıl önce minibüsler ve otobüsler yenilemiştik. Bugün toplu taşımacılıkta kullanılan otobüsler yollarda halkımıza hizmet vermeye başlamıştı.
Bu zaman diliminde birçok şehrimizde toplu ulaşım vasıtası olarak tramvay tercih edilmeye başlandı. Ancak Sivas’ta yerel yöneticilerimiz tramvay için vaktin erken olduğunu, şehir nüfusunun az olması sebebiyle de işletme maliyetlerinin karşılanamayacağını ifade ettiler ve yapılan toplantılarda her zaman bu savunmayı yaptılar.


“Sivas küçük, verimli olmaz” diyen yöneticilerimizi gidip gezdiklerinden emin olduğum Almanya’yı, Fransa’yı ve diğer Avrupa ülkelerini bir de bu amaçla gezmeye ve gözlem yapmaya davet ediyorum. Avrupa’nın hemen her şehrinde şehir içi toplu ulaşım büyük oranda tramvay ve metro ile sağlanmaktadır. 150- 200 binlik şehirlerin caddelerinde tramvaylar neredeyse yüzyıldır dolaşmakta, bütün ana caddelerinde insanlara hizmet vermektedir. Bizim ülkemizde ise 19.Yüzyılın sonlarında özellikle İstanbul’da ulaşım tramvayla sağlanmaya başlanmış ancak devamı getirilmediği gibi rayların büyük bir kısmı da zaman içinde sökülmüştür. Buna sebep olarak da lastikli otobüslerle seyahatin daha rahat olacağı gösterilmiştir. Ancak zaman geçtikçe bu görüşün yanlışlığı ortaya çıkmıştır.


Dünyanın ikinci metrosunu yapan ülkemiz uzunca bir süre, neredeyse 80 yıl ara verdikten sonra tekrar demiryolu ulaşımının ve raylı sistemlerin önemini anlamaya başlamıştır.
Yüksek Hızlı Tren projesine Sivas’ında dahil edilmesiyle birlikte şehir içi ulaşımı da bu projenin bir parçası olarak değerlendirme imkanımız ve şansımız bulunmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda Cumhuriyet Üniversitesi tarafından tramvay hattı ile ilgili olarak taslak projeler yaptırılmış ve maliyetler çıkarılmıştı. Ancak konuya yetkililer ilgi göstermeyince dosya rafa kaldırıldı. Tramvayla ulaşım konusu şehrimizde bulunan yerel yöneticiler ve meslek örgütleri ile MÜSİAD dışındaki STK’lar tarafından ciddi anlamda gündeme alınmamış ve bilimsel veriler ışığında değerlendirilmemiş, tartışılmamıştır.
Bugün halk otobüslerinin yenilenmesi tartışılmakta ve oylanmaktadır. Farklı bir seçenek olarak tramvay ve raylı sistem gündeme dahi getirilmemekte, konuşulmamaktadır. Tramvay tercih edilirse halk otobüsü işletmecisi olan esnafımızı bir araya getirip tramvay vagonlarını almalarını sağlayabilir ve işletmede pay sahibi yapabiliriz. Böylece Halk otobüsü sahibi hemşerilerimizi ileride tramvay tercih edildiğinde karşılaşacakları sıkıntıdan da kurtarmış oluruz. Bu işletme modeli uygulanırsa hem yatırım maliyeti azalır, hem de kimse mağdur olmaz.
Önerimiz kabul edilmez ve otobüsle ulaşım konusunda ısrarcı olunup otobüslerin kullanım ömrünü tamamladığı bu dönemde daha konforlu bir taşımacılığı tercih etmek yerine mevcut durum devam ettirilirse konu en az 15-20 yıl gündemden düşecektir.
Raylı sistem ve cadde tramvayı ciddi bir seçenek olarak Sivas’ın gündemine alınmalıdır. YHT Garından başlayıp şehir merkezine kadar raylar döşenmeli, Gar - Üniversite – Cumhuriyet Meydanı bağlantısı birinci aşama olarak hayata geçirilmelidir. Kademeli olarak bütün ana yollarda tramvayla ulaşım sağlanmalıdır. Otobüsler ise tramvay’ın ulaşabildiği son duraklardan başlayarak diğer mahallelere aktarmalı olarak hizmet vermelidir.


Tramvayla ulaşıma karşı çıkanlar “Sivas’ta tramvay geçecek yol var mı? “ diye sormaktadırlar. Bizim Sivas için önerimiz, cadde tramvayıdır. Tahsisli yol gerektirmediği ve lastikli araçlarla birlikte aynı yolu kullanacağı için hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Bütün ana caddelerimiz tramvay için uygundur. Bursa’da yerli olarak üretilen ve şehrin tarihi merkezinde, dar yolarda lastikli araçlarla birlikte dolaşan “İpekböceği Tramvayını” örnek olarak gösteriyoruz.
Söz konusu fabrikaya Sivas için özel bir tasarım yaptırılarak sipariş verilebilir. Sivas’a özgü bir isim de verebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda MÜSİAD fuarında arkadaşlarla birlikte bu tramvayı incelemiş ve çok beğenmiştik.
Konuyu yakından incelemeyen bazı kişiler önyargı ile tramvaya karşı çıkmaktadırlar. Biz bütün hemşerilerimizi ve yöneticilerimizi konuyu enine boyuna incelemeye çağırıyoruz.
Tramvay şehir içi ulaşımı rahatlatacak, hava kirliliğini azaltacak ve ulaşımı konforlu hale getirecektir.
Tramvay kaldırım kenarından gideceği için yol boyunca kimse aracını park edemeyecek, böylece esnafımız rahatlayacak usulsüz park sorunu kendiliğinden hallolacaktır. Tramvay hattı boyunca caddelere sağlı sollu araç park edilemeyeceğinden yeni meydan düzenlemeleri ile yapılacak otoparklar bu ihtiyacı karşılayacak ve zorunlu olarak kullanılacak, şehir düzenli bir görüntüye ve akıcı bir trafiğe kavuşacaktır.


Ayrıca otobüslerle kıyasladığımızda tramvayla seyahat, daha çok kişi tarafından tercih edileceğinden şehir merkezinde özel araba kullananların sayısı azalacaktır. Kısaca çevre kirliliği olmayacak, trafik düzene girecek, rahatlayacak Sivas sınıf atlayacaktır.
Tramvay konusunda bir diğer sorunda maliyetleri kimin karşılayacağıdır. Biz raylı sistemi YHT Projesinin bir parçası olarak birçok şehirde olduğu gibi Ulaştırma Bakanlığının yapması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü YHT Garında inen yolcunun şehir merkezine ve mahallelere rahatça ulaşması YHT’nin daha fazla tercih edilmesine yol açacaktır. Bu konuda iyi bir proje hazırlığı yapıldığı takdirde Sivas Milletvekilimiz, Komisyon Başkanı M. Habib Soluk Bey’in işin neticelenmesi noktasında gayret göstereceğine inanıyoruz. Bunun için öncelikle güzergâh tespit edilip taslak proje hazırlanmalı, Habib Bey’in desteği ile Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ikna edilmelidir. Böylece Belediyemize herhangi bir yük getirmeden önemli bir sorunumuzda halledilmiş olacaktır.
Projeye inanırsak savunabiliriz. Yetkililerimizi inandırırsak yaptırabiliriz.Yeter ki bizler samimiyetle Sivas için birlikte çalışalım.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78