• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 2 °C
 • Ankara 5 °C
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI REKLAM Alanı 05051524578
 • Gazeteler Bugün Ne Yazdı!

Sivaslı Tüketiciler Bankalardan Şikâyetçi

Sivas İl Ticaret Müdürü Selim Baş 2014 ve 2015 yıllarında Sivas halkı tarafından bankalarla ilgili toplamda 47 bin 476 şikâyetin geldiğini belirtti
Sivaslı Tüketiciler Bankalardan Şikâyetçi

Sivas İl Ticaret Müdürü Selim Baş 2014 ve 2015 yıllarında Sivas halkı tarafından bankalarla ilgili toplamda 47 bin 476 şikâyetin geldiğini belirtti

 

Baş, 6502 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle birlikte kullanılan tüketici kredilerinde anaparanın binde 5’inin üzerinde dosya masrafı alınamayacağını belirtti. Tüketicilerin yaşadığı mağduriyetler karşısında İl Tüketici Hakem Heyetine başvurmaları gerektiğini belirten Baş, “Bankacılık işlemlerinde de tüketicilerimizin yapmış olduğu faaliyetlerle ilgili olarak yükümlülüklerini bilmemekten kaynaklanan hak mahrumiyeti ve belki de daha sonra doğabilecek ekstra olumsuzluklarla karşılaşabilirler” dedi.

 

Sivas Ticaret İl Müdürü Selim Baş, Tüketici Hakem Heyetine bankacılık sektörüyle ilgili gelen şikâyetlerle ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. 6502 sayılı kanunda yapılan değişikliklerin ardından özellikle tüketici kredilerinde alınan dosya masrafları ve kredi kartı aidatları konusunda tüketicilerin yoğun olarak şikâyette bulunduğunu kaydeden Baş, yeni kanunla birlikte kullanılan kredilerde ana paranın binde 5’inden fazla dosya masrafı alınamayacağını kaydetti.

Ticaret İl Müdürlüğü olarak tüketici ile satıcı arasında yaşanan uyuşmazlıkların ve hak kayıplarını çözmek için görev yaptıklarını belirten Baş, Sivas halkının büyük çoğunluğunun hakkını arama noktasında yapması gereken işlemleri bilmediğini belirtti.

Tüketicilerin hak kaybına uğramamaları için tüketici hakem heyetlerine veya 175 tüketici hattına müracaat etmeleri gerektiğinin altını çizen Baş, bu şekilde hukuki açıdan doğabilecek hak kayıplarının da önüne geçileceğini söyledi.

BANKACILIK SEKTÖRÜ İLK SIRADA

6502 sayılı kanunla Tüketici Hakem Heyetlerimize genel manada 2014 ve 2015 yılı içerisinde bankacılık sektörüyle ilgili olan uyuşmazlık konularıyla ilgili müracaatların yoğun olarak geldiğini belirten Ticaret İl Müdürü Baş, “Bankacılık işlemlerinde de tüketicilerimizin yapmış olduğu faaliyetlerle ilgili olarak yükümlülüklerini bilmemekten kaynaklanan hak mahrumiyeti ve belki de daha sonra doğabilecek ekstra olumsuzluklarla karşılaşabilirler” dedi.

Tüketicilerin kullanmış olduğu kredileriyle ilgili olarak krediyi kullandıktan sonra da haklarının olduğunu belirten Baş şunları kaydetti:

“Şöyle ki tüketici, kredi sözleşmesinden hiçbir gerekçe göstermeden veya cezai şart ödemeden 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilir. Bunu tüketicilerimizin çoğu bilmemektedirler. Cayma hakkının kullanıldığına ilişkin bildirimi yazılı olarak sunma zorunluluğu vardır. Krediyi 14’nde kullandıysa eğer, 29. güne kadar olan bu 14 günlük süre zarfında ilgili bankaya ben bu krediden vazgeçiyorum diyebilir. Banka bundan herhangi bir şekilde ek yaptırım isteyemez. Eğer banka bu konuda karşı bir duruş sergilediyse işte bu yazılı olarak sunduğu cayma hakkı belgesiyle bize bir dilekçe vererek, bu uyuşmazlığın giderilmesini isteyebilir.”

DOSYA MASRAFLARI PARANIN BİNDE 5’İNİ AŞAMAZ

Bankalarla ilgili olarak kredi kartı aidatları konusunda da müracaatların yoğun olarak geldiğini belirten Baş, şöyle devam etti:

“Kredi kartlarıyla ilgili 6502 sayılı kanunda 03.10.2014 tarihi itibariyle resmi gazetede yayımlanarak finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik ile bankacılık işlemleri de tekrar bir düzene sokulmuştur. Dolayısıyla dosya masrafı, üyelik aidatı, hesap işletim ücretleri disiplin altına alınmıştır ve kredi tahsis ücreti alınan kredinin binde 5’ini, yani kredi ana parasının binde 5’ini aşamayacağı yönünde bir uygulama getirmiştir. Dolayısıyla kredi kartı aidatlarından ve dosya masrafı adı altında alınan paralardan ki bizim tüketici hakem heyetimize en fazla müracaat dosya masrafının iadesi noktasında gelmiştir. Bu masraflarda daha önceden her banka kredilere göre kendisi dosya masrafı alabiliyordu. Ancak bu uygulamayla birlikte bu ücretin binde 5’i geçemeyeceği yönünde bir tespit yapılarak karara bağlandı. Eğer yapılan bir kredi sözleşmesinde tüketiciler bir bankadan almış olduğu kredinin ana parasının miktarının binde 5’ini aşan bir dosya masrafı veya ekstra masrafla karşılaşacak olurlarsa onların da yine Tüketici Hakem Heyetimize müracaat ederek, bunun geri iade edilmesini talep edebilirler.”

2014 ve 2015 yıllarında Tüketici Hakem Heyetine yapılan başvurularda bankalarla yaşanan sorunların ilk sırayı aldığını belirten Ticaret İl Müdürü Selim Baş, “Genel manada bankalardaki daha önceden çekmiş oldukları kredilerle ilgili olarak kendilerinden alınmış olan dosya masraflarıyla ilgili başvurular yoğun olarak geldi. Bu dosya masraflarıyla ilgili olarak müracaat ettiği tarih itibariyle geriye dönük 10 yıl süre zarfında kullanmış olduğu kredilerden bankaların dosya masrafı adı altında kredi ana paranın haricinde almış olduğu miktarı tekrar kendisine iade edilmesi ve bunun bir haksız kazanç olduğu noktasında müracaatları oldu. Bizde bunları karara bağladık” dedi.

2 YILDA 47 BİN 476 BAŞVURU

2014 yılında 34 bin ve 2015 yılında da 13 binin üzerinde başvuru aldıklarını belirten Baş şunları kaydetti:

“Sivas’ta demografik yapıyı da göz önüne alarak, kadın ve erkek tüketiciler noktasında bir ayrım yaptık. 2014 yılı toplam başvuru sayımız 34 bin 102 oldu. Bunlardan 5 bin 102’si kadın olurken, 28 bin 998’i ise erkek olarak gerçekleşti. Genel manada ağırlıklı olarak tüketici kredisi kullananların ve bize tüketici kredileriyle ilgili müracaat edenlerin sayısı 32 bin 466, kredi kartı aidatlarıyla ilgili olarak müracaat sayısı ise 771 oldu. 2015 yılında ise toplamda 13 bin 374 müracaat almışız. Bunlardan 2 bin 105’ini kadınlar oluştururken, başvuru yapan erkeklerin sayısı ise 11 bin 269 oldu. Bankacılık sektörüyle ilgili olarak tüketici kredileri konusunda 12 bin 31 başvuru almışız. Kredi kartı aidatları ile ilgili ise 397 adet başvuruda bulunulmuştur.”

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE

NASIL BAŞVURULUR?

Tüketicilerin hakem heyetine nasıl müracaat edecekleri konusunda açıklamalarda bulunan Baş, “Tüketiciler iddialarını ispatlayıcı belgeleri hakem heyetimize bir dilekçe ekiyle sunacaklar. Başvurularını yaptıktan sonra bizler bunu TÜBİS tüketici bilgi sistemine kaydediyoruz. Ayrıca tüketicilerimiz e-devlet üzerinden müracaatlarını yapabilirler. Müracaatların ardından 15 gün içerisinde ıslak imzalı dilekçelerini müdürlüğümüze getirerek, işleme sokturmaları gerekmektedir. Yapılan başvurular tüketici bilgi sistemi üzerinden şikâyete konu olan taraf ve kurumlardan bilgi ve belge talep edilmek suretiyle 30 günlük savunma süresi tanınmaktadır. Bu süre sonunda savunması gönderilen belgeler şikâyet dilekçeleri ile birleştirilerek, gerekli raportörlerimiz marifetiyle tüketici hakem heyetimize sunulmaktadır. Tüketici Hakem heyeti ayda 2 defa genel anlamda da ayın ilk 14. günü ile 28. günlerinde toplanmaktadır. Hakem heyetimize sunulmuş olan belgeleri kendi aralarında görüşerek karara bağlarlar. Taraflar hakem heyetinin kararına karşı kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Asliye Hukuk Mahkemelerine tüketici mahkemesi sıfatıyla itiraz edebilirler” dedi.

 

Kaynak: Sivas İrade Gazetesi

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 505 152 45 78