• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

SEN NEYMİŞSİN BE SİYASET

Talha GURBETÇİ

SEN  NE  İMİŞSİN  BE   SİYASET
SİYASİ    BEKLENTİLER   İNSANLARDA   HEP   YÜKSEK  OLUR
İNSAN  KARAKTERİ   BÖYLEDİR...  ÖCELİKLE YARAR, GELECEK NEREDEDİR?  O  KENDİ  YARARININ  PEŞİNDEDİR...  GERİSİ   HİKAYE...
İnsanlar açısından, bu tür şikayetlerin en fazla olduğu yerler, mevki, makam elde eden, maddi imkanı yükselerek zamanla yüksek gelir elde eden insanlar için yapılır.
En çok ise, bu şikayetler, siyasi alanda boy gösterenler için yapılır.
Siyasi  partileri bu anlamda değerlendirenler, hiç şaşırtmazlar. Kadrolaşmada en öne çıkma gayreti içerisindedirler. O hedefe çıkmak için, kendisini yüceltme, yükseltme çabaları içerisindedir. Kendini engelleyeceğine inandığı insanları diskalifiye etmeye çalışırlar. Hatta güçleri yeter ise, ezer geçerler. Parti tabanını hep küçümserler. Sohbetleri anında, karşısındakileri;'' İş sizin bildiğiniz gibi değil,  işin içinde başka işler var.'' Diye gizemli konuşurlar. Kendilerinin üstün bir makamda imiş gibi göstermeye çalışırlar. Anlaşılmayan, afra ve tafralar yaparlar.
Eğer hedeflerine ulaşır, ön sıralarda olmayı başarırlar ise, bu sefer hedefi daha da büyütürler. Makam açısından, Daha ileri, hep ileri rotası ile yollarına devam ederler. Bu arada hareketin lideri ile zaman, zaman birlikte olduğunu, sürekli görüştüğünü ifade etmek için, lideri ile yaptığı görüşmeleri, ısıtıp, üfleyip önünüze sürerler.
Böyle yaparak kendisinin yükseldiğini zanneden zavallı, aslında etrafındakiler tarafından sürekli alay edilen konumdadır. Ancak, insanlar bunu yüzüne söylemeye cesaret edemezler.
Hedefleri hep önde olmaktır. Öyle ortada ya da arkada olmak işlerine gelmez. BU UĞURDA ZAMANINI, MALINI, MÜLKÜNÜ GÖZÜNÜ KIRPMADAN HARCARLAR.  ÖNDE OLMAYI BAŞARDIKLARI ZAMAN SEYREYLEYİN SİZ ONLARI. EN YAKINLARINI BİLE TANIMAZLAR.
Aralarına mesafe koyarlar. O insanlarla, Tüm geçmişlerini bir anda siliverirler. Yeni yolculuğunda eski insanlar, arkadaşlar olsun istemezler. Yeni yol arkadaşları ile yola devam etmek isterler. 
Siyasi partilerin, hep önemli yerlerinde görev alan bu insanlardır. (O oluşumda geriye  düşecek olursa, hemen o, siyasi oluşumu terk ederler. Çünkü onlar hep önde olmak zorundadırlar. Yolun neresinde olursa olsun, O, siyasi oluşumu bırakırlar. Ray değiştirirler.) 
Partileri bir iktidar, başarı kazandıkları zaman; Kendileri Partilerinde, bir alt kademelerde görev dağılımı olacağı zaman, kendilerinin bulundukları yerden yönettikleri isimlere, öğüt vermeyi çok severler... Arkalarından gelenlere hep fedakarlık yapmalarını öğütlerler. Ancak, iş ön sıraları veya baş kısımları paylaşmaya gelince; fedakarlık yapan insanların durumlarına, yüzlerine bakmadan hep daha yukarıyı, daha yukarıyı isterler... Kendilerine itiraz edenleri de; ihanetle, emre uymamakla, ayrımcılık yapmakla suçlarlar... İşin doğası budur... Ağızları açıldığı zamanda; Demokrasiden, seçimle gelmekten, seçmenin iradesine, saygıdan bahsederler. Amma, yeri gelince en büyük atamaları kendileri yaparlar...  Her zaman olduğu gibi, her alanda hiyerarşik bir yapılanma korunur ve o yapılanma hep devam eder... Neden böyle? diye sorduğunuzda doğru dürüst cevap alamazsınız?  Bazı insanlara güvenmediklerini ve yeteri kadar tanımadıklarını ifade ederler... Ancak, o da fos çıkar çünkü, en emanet edilecek şeylerini, ehil olmayan ihanet edebilecek adamlara emanet ettiklerini acı tecrübelerle öğrenirler... Sen içerinden gelen, senelerdir seninle olan, yetiştirdiğin adama güvenmiyorsan; sana dışarıdan katılan adama hangi mantıkla güveniyorsun...  O zaman otur adam nasıl yetiştirilir, onun gayreti içerisinde ol...  Sonra ciddi manalarda hedefleri önüne koy... Yoksa, hiç ummadığın yerden, hiç ummadığın adamlardan yine darbe yersin... Sana yine tabanında küçümsediğin adamlar sahip çıkar...  Abi, Başkan, Müdür,  unvanları ile yine de seni  anarlar. Amma, sen yine onları eline fırsat geçse, yeteri kadar ödüllendirmezsin.  Ülkemizdeki siyasetin doğasında; Üzülerek ifade edelim, bu gerçekler vardır.
Bir başka  görevlendirme ise, şöyle olur.
Bir gün bir de bakarsınız; ithal bir adam ben yetkiliyim, diye karşınıza çıkar.. Tepeden bağlı olduğunuz yerden getirildiği için; yüksekten, yüksekten insanlara bakar... Aşağılarda gözü olmaz. Bildiği gibi, yönetir, bildiği gibi yapar. Sonuç sıfır...
Bütün bu tecrübeler, biz insanlar içindir. Her imtihan kağıt kalem ile olmaz azizim; tecrübe ile sabittir.
Kul, kul ile sınanır... Denenir...
ORHAN   ARSLAN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )