• BIST 3.179,99
 • Altın 988.035
 • Dolar 18.4995
 • Euro 18.1294
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 15 °C

ŞEFFAFLIK ŞARTTIR

Talha GURBETÇİ

ŞEFFAFLIK   ŞARTTIR

                               Sandığa gideceğimiz şu günlerde; şeffaf ve yalın olmanın önemi, ortaya çıkmaktadır.

                               Darbe gecesinde, hava limanında yaşananlar; gerçekliğin gizlenemeyeceğini ortaya koymuştur. Gizlenme, nereye kadardır.

                               Toplumun  geneline  şeffaflık  uygulandığı  zamanlar  çıkan  sonuçlar,  hoşumuza  gitmese de ;  Toplumun  bilgilenmesi  ve  aydınlanması  adına  önemli  bir  gelişme  olarak  kabul  ediyorum.  Son  günlerde, sandığın öncesinde yapılan anketler ve değerlendirmeler ne kadar doğru, sandıkların açılması ile ortaya çıkacaktır. Eğer bu alanda; aldatıcı ve yanlı davrananlar var ise; sandıkların açılmasıyla; gerçeğin ortaya çıkmasıyla; ağır bir şamar yiyeceklerdir. Doğru ve dürüst olmak; her zaman kazandırır.

                               Darbelerin  tartışıldığı  şu  günlerde  şeffaflık  adına  eski  CUMHURBAŞKANI  Sayın  ÖZAL’IN   zehirlenmiş  olacağına  dair  yapılan   çalışmanın  sonucunun tartışmaya, konu olduğunu hatırlıyorum.   Ayrıca, Muhsin Yazıcıoğlu kazası da; şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır, diye düşünüyorum.

                               Şeffaflık her alanda, olmalıdır. Sayın Aziz Yıldırımın federasyon hakkında yaptığı açıklamalar da, belirttiği; Danışmanlara büyük paralar ödeniyor, ifadesi askıda kalmıştır. Bu konu açıklığa  kavuşmamıştır. O, Makamın yetkililerinin; bu konu ile ilgili açıklamalar yaparak;    kamuoyunu bilgilendirmelerini  bekliyorum.

                               Yine  şeffaflık  adına  çeşitli  takımlarda  futbol  oynayan  gençlerimizin  aldıkları  ücretlerle  örtüşmeyecek  şekilde;  asgari  ücretten  sigortalarının  yatırılıyor  olmasının  da;  yapılan  araştırmalar  neticesinde  ortaya  çıkmasından  sonra  bu hatanın   çoğu  takımlarımız  tarafından  düzeltildiğinin  belirtilmesi  ve  gereken  ücretler  üzerinden  sigortalı  gösteriliyor  olması,  aynı  zamanda  bir  vergi  kaçakçılığının  önünün  kesilmesi  anlamına  gelmektedir,  bu hatayı  bularak,  düzeltmeleri  gerçekleştiren  arkadaşlara da  teşekkür  ediyorum.

                               Bu örnekten hareketle; tüm iş alanlarında, bu uygulamaya dikkat edilmesi gerekir, düşüncesindeyim.

                               Futbol takımı yöneticilerinin; zaman, zaman Devlet yetkilileri ile yaptıkları açıklamalarda, borçlarının indirildiğine, vurgu yapılmaktadır. Bu takımların borçları nasıl indirilmiştir,  Halkımızın bilgilendirilmesi gerekir. Yoksa; takım yöneticileri, anlı, şanlı toplantılarında; kendi kazanımları olarak, üyelerine hava atmaktadırlar. Şeffaflık burada da; şarttır.

                               Şeffaflık  adına  en  büyük  skandalların  sağlık  alanında  olduğunu  açıklayan  yetkililer  de;  Bir  gün  umuyorum  bu  alanda da  şeffaflığı  sağlayarak,  bir  takım  usulsüzlüklerin  önüne  geçeceklerdir.  Özellikle özel hastaneler ve yaptıkları; mercek altına alınmalıdır. Vatandaşımız bu konuda yeteri kadar bilgilendirilmelidir.  Zaman, zaman basına yansıyan örneklerinde gördüğümüz gibi; Vatandaşın haberi olmadan, bir takım testler yapıldığı belirtilerek; Devletten karşılığını almaktadırlar. Aynı zamanda bunun adı; Hırsızlıktır. Bu alanda da; şeffaflık öne çıkarılmalıdır.

               Devletin,  şeffaflık alanında yapmış  olduğu   çalışmalara;  HALKIMIZIN  ve   Esnafımızın da katkı  sağlamasını  bekliyorum.  Güçlü   Devlet  olmanın  yolunun   güçlü  sermayeye  ve  güçlü  sanayiye  sahip  olmaktan  geçtiğini  unutmamak  gerekir.  Biz,  kendi  üzerimize  düşen  sorumluluğu  yerine  getirir  isek;  İşte  o  zaman  başkalarından  da  aynı  sorumluluk  içerisinde  bulunmalarını  bekleyebiliriz.

                Her tarafımızın düşmanla çevrili olduğu, gerçeğini aklımızda tutmalıyız. Güçlü Devlet olamaz iseniz; Silahınızı kendiniz üretemez iseniz; Düşmanlarınız, sizin tehditlerinize, sadece güleceklerdir. Güçlü Devlet olduğunuz zaman, isminiz bile; karşınızdakilere, korku salar. Güçlü DEVLET olmanın yolu; öncelikle, bütün gücümüzle Devletimizi desteklemekten ve ona her alanda sahip olmaktan geçer.

                               Zaten  nerede  bir  kargaşa  ve  karışıklık  varsa  mutlaka  onun  arkasından  Devleti  yıpratmak ,  aciz  düşürmek  gibi,  bir  çabanın  olduğunu  biliyoruz.  Ancak,  bu  olumsuzluklara  bilerek  veya  bilmeyerek,  öncelikle  kendi  yararımızı  düşündüğümüzü   zannederek ; katkı  sağlayan  insanlarımızı  da  uyarmamız  lazımdır. Devletten  çalınan  her  kuruş  zamanla  herkese  bir  olumsuzluk  olarak  dönecektir. Bu  bakışla  israfı  önlediğimiz  gibi,  hizmetimize  sunulan  tüm  hizmetlerin  de; bedelini  ödemeliyiz.  Vermediğimiz,  kaçırdığımız,  bedelini , ödemediğimiz ;  Su  parasından   başlayın,  taaa  gereksiz  ilaç  kullanımına  kadar  her  kuruşun  önce  kendimize  zarar  olduğunu  bilmemiz  gerekir.

                               Gizli ve kapaklı işler, her zaman dikkat çeker. Sade, yalın, şeffaf olan işler; daha rağbet görür. Üzerinde daha az şüphe oluşturur. Bunun en güzel örneği; son zamanlarda yapılan ihalelerin, basın önünde açık bir şekilde olmasıdır. Yıllar, yıllar öncesinde bu tür ihalelerin arkasından; bir sürü olumsuz davranışlar anlatılırdı. Bugün, olan, biten orada kalmaktadır. Hiçbir yanlış değerlendirme, söz konusu olmamaktadır. Çünkü, ihaleler, herkesin gözü önünde yapılmaktadır.

                               O,  nedenle;  açıklığı  ve  şeffaflığı  önemsiyorum.  Slogan ‘’ Bu  yetmez  dahası  olması  lazım,, Olmalıdır. Gelecek aydınlık ve güçlü günler, böyle davranışlarla gelecektir…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖZEL İÇERİK
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )