• BIST 2.864,25
 • Altın 1038.865
 • Dolar 17.9312
 • Euro 18.392
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

SAVUNMA SANAYİNİN MERKEZİ SİVAS OLMALIDIR

Orhan ARSLAN

SAVUNMA       SANAYİNİN      MERKEZİ    SİVAS   OLMALIDIR
    Bulunduğumuz  toprakların ne kadar önemli olduğu, yaşanan son olaylarla bir kez daha ortaya çıkmıştır. O nedenle, ister etrafımızdaki komşularımızdan olsun; ister bu topraklara uzaklarda olan, diğer devletlerden olsun; bu coğrafyaya bakışları hep farklı olmaktadır. Yaşanan son Rusya krizinden sonra; eğer doğru ise; Putin' in basına çıkan bir açıklaması vardır. ''İSTANBUL, bir gün mutlaka bizim olacaktır.'' İşte, adam asıl niyetini ortaya koymuştur. Bundan önceki, sözde dost hane ilişkiler devam ederken, söylediği sözlerin ve açıklamaların bir anlamı yoktur.
    Bütün bunlar devam ederken; Ülkemizdeki kimi şahıs ve tüzel kişilerin, kendilerinin amacı ne olursa olsun; sözde barış yanlısı imiş gibi; Rusya'ya destek veren açıklamalarına; herhalde Rus yetkililer kıs, kıs gülmektedir. Olayların asıl nedenini anlamak için; Bu topraklar üzerinde tüm komşularımızın ve komşu olmayan devletlerin asıl amacını bilmek gerekir. Yoksa; yaptığımız eylemlerle, söylediğimiz sözlerle, açıklamalarla gülünç durumlara düşeriz.
    Bu sıkıntılı günler göstermiştir ki; Ülke savunmasına yönelik olan, tüm alt yapılar; sağlam ve güvenilir yerlerde olmak zorundadır. Bu açıdan baktığımız zaman; Ülkemizin en güvenilir yerlerinden bir tanesi şehrimizdir. Asırlar boyu düşman ayağı değmemiştir. Yani, eğer bu şehre düşman ayağı değmiş olursa; ortada Türk devleti adına bir devletin varlığı, yokluğu tartışılır durumdadır, demektir. Düşman ayağının en son değeceği, yerdir. Kurtuluş savaşına hazırlık  çalışmalarının burada başladığını, hatırlamak yeterlidir. Milli direniş ruhunun temelleri burada atılmıştır. Sadece bu konumu ile; şehrimiz bu yatırımları fazlasıyla hak etmektedir.
    Hal böyle olunca; Ülke savunmasına yönelik olan bütün yatırımların ana merkezi burası olmak zorundadır. Yan sanayi ve depolama  konumları da; burada olmak zorundadır. Şehrin hem konumu bunu gerektirdiği gibi; Sosyal konumu, mert ve yiğitliği, Vatan aşkı, VATANINI canı pahasına koruma özelliği, Devletine hep sahip çıkma ve ihanet etmeme, gibi canlı ve diri  ilkeleri vardır.  MİLLİ ve MANEVİ değerlere bağlılığı açısından da; güçlü bir dokusu vardır. Bunlar, bu yatırımların buraya yapılmasını zorunlu kılan değerlendirmelerdir.
    Hem emniyet açısından, hem stratejik açıdan önemli bir yerdedir. Eğer, bu yapılanmaya karar verilirse; zaten doğal olarak şehrin konumu değişecektir. Devlet her açıdan, buranın  en güvenli bir yer olmasını temin edecektir. Ulaşım imkanları, en hızlı biçimde ele alınacaktır. Devam eden hızlı tren çalışmaları hayata geçecektir. Şehrimizin konumu gereği; ulaşım açısından, merkezi bir  yerde olduğu için; Ülkeyi birleştiren yolların kavşağı durumundadır. Devam eden; Karadeniz' i, Akdeniz' le birleştirme çabası, daha da hızlanacaktır. Batıyı, doğuya bağlayan ana kara yolu buradan geçmektedir. Bunların yapılması ve güçlendirilmesi,  hayata geçirilmesi hızlandırılmalıdır.
    Sıraladığımız nedenlerden dolayı; Ülke savunmasının merkezi şehrimiz olmak zorundadır. Buna karar verilince; yollar açısından önemli bir konumda olduğu için; yolların hızlı bir şekilde yapımı sağlanacaktır. Hatta; SİVAS, SAMSUN tren yolu denize bağlanmak adına çift yol yapılmalıdır. Sivas, Mersin tren yolu, çift yol olarak, hizmete sokulmalıdır. Böylece tren yolu olarak da; Karadeniz, Akdeniz'e bağlanmış olacaktır. Hava ulaşımı açısından da; Sivas'a askeri bir üs ve yeni hava alanı yapılmalıdır. Evet,  bu söylediklerimiz gerçekleştiği zaman; Sivas merkez olma, konumunda olacaktır. Ülkemizin bu alandaki yatırımları, daha güvenli yerlerde, daha korunaklı konumlarda olacaktır.
    Düşünce olarak anlattığımız, bu olay; hayata geçirildiği zaman; şehrimizin ne iş sıkıntısı, ne aş sıkıntısı kalır. Ülkemiz savunma sanayine yönelik tüm yatırımlar da;  korunaklı, güvenli, bir konuma gelmiş olur. Şehrimiz, taşıdığı tüm değerler açısından; bunu fazlasıyla hak etmektedir.
    Dahası nedir? diye sormaya gerek yoktur. Dahası can sağlığıdır. ÜLKE sağlığıdır. O halde; Sayın BAKANIMIZ, başta olmak üzere; bu çağrımız; Tüm Ülkeyi Yönetenlere yöneliktir. Bu çağrıya dikkat etsinler.
    Özelde; şehrimiz insanının; bu konularda duyarlı olarak, konunun önemini, gerekliliğini anlatacak; bilimsel çalışmaların, eylemlerin içerisinde olması en büyük dileğimizdir. Bu konuya dikkat çekecek, tüm enstrümanlar kullanılabilir. Şehrimizin böyle çalışmalarla anılması, bizlere gurur verir. Yoksa; özel bir yatırımcının,  yatırımının aksayan tarafları ve işçi eylemleri ile; anılması hiç de, hoş bir durum değildir.
    Hadi şehrimizin tüm sivil toplum örgütleri; ana fikri; ''Şehrimizin savunma sanayinin lideri olması'' yazımda paylaştığım konu olan, bu fikri her tarafta işleyelim. ÜLKE yöneticilerini haberdar edelim. Savunma sanayinin şehrimizde olmasının gerekliliğini anlatan; afişlerle, toplantılarla, bilimsel bildirilerle, gerekliliğini tüm taraflara anlatalım. Tüm siyasiler, iş adamları, sendikalar, işçiler, memurlar, sade vatandaşlar... İşte o zaman; şehrimiz kalkınma adına, yüksek bir hamle yapmış olur. Devamı mutlaka arkadan gelecektir. HADİ   BAKALIM...
 
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Dikkat! Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Sivas Bülteni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05051524578 ( Menderes APAYDIN )